Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Skąd wzięło się w Polsce to święto?

Łukasz Grzegorczyk
W Polsce 11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Jaka jest historia tej symbolicznej daty i kiedy zapadła decyzja o ustanowieniu święta?
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. (Zdjęcie ilustracyjne) Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto jest poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej, dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

Dlaczego 11 lipca?
Data 11 lipca w odniesieniu do Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa nie jest przypadkowa. Wtedy przypada rocznica tzw. "Krwawej niedzieli" 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Co zawiera treść uchwały?
W przyjętym dokumencie Sejm podkreślił,  że "ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną ludobójstwem". W uchwale oddano hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej bestialsko zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".


Sejm wyraził również "najwyższe uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej". Posłowie skierowali także apel do prezydenta RP o uhonorowanie tych osób odznaczeniami państwowymi.