Nawet zwolennicy PiS nie wierzą w uczciwość partii. Ujawniono, dlaczego i tak głosują

Łukasz Grzegorczyk
Polacy nie mają dobrej opinii o uczciwości polityków Prawa i Sprawiedliwości. Znaczna część wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego nie wierzy w dobre zamiary ugrupowania rządzącego. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM.
Nawet zwolennicy PiS nie wierzą w uczciwość partii Jarosława Kaczyńskiego. Tak wynika z sondażu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W badaniu zapytano Polaków, jak "generalnie oceniają uczciwość polityków rządu PiS w zakresie dysponowania finansami". Odpowiedzi, że "są uczciwi, trudno im coś zarzucić", udzieliło jedynie 21 proc. ankietowanych. 37 proc. wybrało wersję: "Czasem są uczciwi, a czasem nie, ale taka jest polityka" i tyle samo: "Są nieuczciwi, mają wiele na sumieniu".

Okazuje się, że nawet wyborcy PiS patrzą na wybierane przez siebie ugrupowanie z dystansem. Tylko nieco ponad połowa z nich polityków partii rządzącej uważa za uczciwych. Z kolei 44 proc. wybrało odpowiedź: "Czasem są uczciwi, a czasem nie, ale taka jest polityka". Krytyczne zdanie o PiS mają wyborcy opozycji – Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. 73 proc. stwierdziło, że politycy PiS "są nieuczciwi, mają wiele na sumieniu".


To skąd takie poparcie? "Wyborcza" przywołała też inny sondaż, z którego wynikało, że Polacy głosują na PiS, ponieważ – jak wskazali – dzięki temu poprawia się sytuacja ich rodzin – 37 proc. Polek i Polaków uważa, że rządy PiS poprawiły ich finanse.

PiS trzyma się w sondażach
Na ostatniej prostej przed wyborami parlamentarnymi w PiS mogą mieć zresztą powody do zadowolenia. Z niedawnego sondażu dla serwisu dorzeczy.pl wynikało, że opozycja nie ma szans na przejęcie władzy. Partia Kaczyńskiego zgarnęła prawie 50 proc. głosów. W większości publikowanych badań partia rządząca utrzymuje sporą przewagę nad rywalami, chociaż niektóre wyniki mogą dawać ludziom Kaczyńskiego do myślenia.

W innym sondażu Kantar PiS też znalazło się na czele, ale łatwo było zauważyć, że wystarczy małe wahnięcie, by partia oddała władzę.

źródło: "Gazeta Wyborcza"