Wiadomo, jak zagłosowali młodzi. Zaskakująco niskie poparcie dla PiS

Rafał Badowski
To głosami młodych Prawo i Sprawiedliwość chciało przesądzić wyborczy sukces, obiecując między innymi darmowy PIT do 26. roku. Czy ta walka o głosy najmłodszego elektoratu się powiodła? Poznaliśmy wstępne wyniki exit poll i w porównaniu do ogólnego wyniku niewiele na to wskazuje.
Jak głosowali młodzi w wyborach parlamentarnych? Poznaliśmy wstępne wyniki exit poll. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Wybory parlamentarne – jeśli wierzyć sondażowi exit poll – wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska uzyskała 27,4 proc., Lewica 11,9 proc., PSL 9,6 proc., a Konfederacja 6,4 proc. Takie wyniki oznaczałyby, że PiS dalej będzie rządzić samodzielnie z 239 mandatami.

Najmłodsi wyborcy najmniej licznie ruszyli do urn. W grupie wiekowej od 18 do 29 lat głos oddało 46,4 proc. uprawnionych do głosowania. W porównaniu do innych grup wiekowych i ogólnej frekwencji to słaby wynik.

Najmłodsza grupa głosujących najczęściej wybierała PIS – zdobyło poparcie na poziomie 26,2 proc. Nieznacznie słabszy wynik uzyskali kandydaci KO - 24 proc. Znacznie powyżej ogólnego wyniku wybierali Konfederację – uzyskała w tej grupie wiekowej 20,2 proc. głosów. Czwarte miejsce zdobył SLD – 17,7 proc. Na PSL głosowało z kolei 10,3 proc. najmłodszych wyborców.


Exit poll to sondaż przeprowadzany w dniu wyborów, w którym ludzie wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali. W niedzielę 13 października wyborców przed reprezentatywnymi lokalami w całej Polsce od godz. 7.00 do godz. 21.00 przepytywali ankieterzy Ipsos.

Natomiast oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych prawdopodobnie poznamy we wtorek. Przekazała to w rozmowie z Radiem Zet szefowa Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie sondażu exit poll przeprowadzanego przez IPSOS. Ostateczne wyniki mogą ulec zmianie.