Szczęście zaczyna się we... wnętrzu twojego domu. Odkryj skandynawski styl hygge

Dawid Wojtowicz
W corocznych rankingach najszczęśliwszych narodów na świecie Skandynawowie od lat mieszczą się w czołówce. Dlaczego wygrywają w tych międzynarodowych klasyfikacjach? Powody takiego stanu rzeczy można by długo wymieniać. Wśród przyczyn zadowolenia tych nacji znajdziemy ich podejście do codziennego życia, którego źródła tkwią w filozofii hygge.
Hygge to sztuka czerpania szczęścia z codzienności i umiejętność cieszenia się chwilą. Jak zaprojektować i urządzić wnętrze domu w zgodzie z tą skandynawską filozofią? Ruukki Polska
Ten termin nie ma swojego odpowiednika w polskim języku. Najprościej można go zdefiniować jako sztukę czerpania szczęścia z codzienności i umiejętność cieszenia się chwilą. Choć skandynawska recepta na dobre życie narodziła się w krajach nordyckich (północnych), to stała się modna na tyle, że inspiruje narody na całym świecie, w tym Polaków.

Filozofia hygge drogę do szczęścia widzi w spędzeniu wolnego czasu z najbliższymi pod jednym dachem, bliskim kontakcie z naturą, wspólnym gotowaniu, uprawianiu ukochanego hobby, a także urządzaniu domowych wnętrz zgodnie z ideą minimalizmu – nie liczy się ilość, ale jakość, bo grunt to czuć się ciepło, miło i przytulnie we własnych czterech ścianach.
W domu urządzonym w stylu hygge celem jest stworzenie przestrzeni, w której domownicy czują się ciepło, miło i przytulnieRuukki Polska
Styl hygge stawia przede wszystkim na swojskość i funkcjonalność. Swojskość, czyli stworzenie przytulnej przestrzeni, w której domownicy znajdą ciepłe i bezpieczne schronienie, gdzie będą mogli razem biesiadować i uczestniczyć w domowych rozrywkach. Z kolei funkcjonalność polega na rezygnacji z potrzeby gromadzenia przedmiotów na rzecz praktycznych rozwiązań.

Jakie w takim razie "składniki" decydują o tym, że w dom wstępuje duch hygge, dzięki któremu przebywających w nim ludzi wypełnia wewnętrzny spokój i zadowolenie płynące z bycia tu i teraz? W skali makro są to wygodne meble – sofa czy fotel, w których można oddać się wieczornej lekturze, popijając gorącą aromatyczną kawę z ulubionego kubka.

We wnętrzach urządzonych w stylu hygge wskazane są miękkie poduchy, wełniane koce, puchate pledy i dywany. Ponieważ trend ten przywiązuję dużą wagę do ochrony środowiska i fascynacji przyrodą, materiały, z których wykonane są meble czy inne elementy wyposażenia, powinny stanowić naturalne surowce takie jak wełna, len, drewno, wiklina czy rattan.
Czym jest filozofia hygge? YouTube / Ruukki Polska
Dom w stylu hygge to taki, do którego chcemy wracać przy każdej nadarzającej się okazji. Musi być więc on dla nas jak przystań, w której strudzeni wędrowcy mogą znaleźć schronienie chociażby przed mrozem. Dlatego w jego projekcie ważne miejsce zajmują wysokiej jakości okna czy dach, czyli elementy ograniczające ucieczkę ciepła z domowego gniazdka.

Do pokrycia dachu domu projektowanego według zasad hygge można wykorzystać m.in. płaską blachodachówkę Ruukki Hyygge. Fińska marka stworzyła wygodne w montażu panele z blachy, do której produkcji wykorzystano wytrzymałą stal szwedzkiego koncernu SSAB. Grubą na 0,6 mm blachodachówkę pokrywa odporna na promienie słoneczne powłoka GreenCoat Crown BT.

W stylu hygge duże znaczenie mają też ozdoby, ale nie zagradzające przestrzeń bibeloty, tylko dekoracje na myśl, o których od razu robi się ciepło na sercu. Mogą to być wszelkie rzeczy z odzysku, pamiątki z podróży, odnowione po dziadkach meble czy oprawione zdjęcia z najbliższymi. Mile widziane są też rozmaite rośliny oraz stylizowane na zwierzęta figurki.

Przytulny i swojski klimat domu, w którym unosi się duch hygge, tworzy również kominek, niezastąpione źródło ciepła i światła. W sztuce oświetlenia orędownicy tej filozofii sięgają po rozwiązania wpuszczające do środka jak najwięcej naturalnego światła np. jasne tekstylia okienne. Wieczorem korzystają zaś z lampionów, girland świetlnych i nastrojowych świec.

Artykuł powstał we współpracy z Ruukki