TSUE: Polska złamała prawo unijne. Komisja Europejska nie odpuszcza rządowi

Rafał Badowski
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdził, że Polska złamała prawo unijne w zakresie przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wcześniej wiek kobiet i mężczyzn w momencie przechodzenia w stan spoczynku był równy i wynosił 67 lat.
TSUE zdecydował, że Polska złamała prawo unijne w zakresie przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Taka jest ocena TSUE ustawy o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r. Przepisy stanowią, że wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wcześniej wiek dla kobiet i mężczyzn był zrównany do 67 lat. Według Komisji Europejskiej regulacje, które przyznawały ministrowi sprawiedliwości prawo decydowania o tym, czy sędzia będzie miał przedłużoną możliwość orzekania, naruszały gwarancje niezależności sędziowskiej. Mówił o tym już w czerwcu Rzecznik Generalny TSUE. Rzecznik przyznał także rację Komisji Europejskiej, która w skardze twierdzi, że różnicując wiek spoczynku dla kobiet i mężczyzn, Polska naruszyła prawo Unii Europejskiej.


Polska znowelizowała już te zapisy w 2018 roku, jednak zdaniem KE to za mało. Komisja podtrzymała swoje zarzuty w skardze do TSUE. Zdaniem KE nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, a znaczenie sprawy jest tak duże, że jest wyraźny interes w jej rozstrzygnięciu.

źródło: TVN24