Czujesz, że nie dasz rady, obejrzyj film. 10 tytułów, które powinna zobaczyć każda kobieta

Ola Gersz
Są takie filmy, które zmieniają człowieka – mobilizują go do życiowych zmian, dają nadzieję, prowokują do samopoznania, czy przypominają, że warto być wyłącznie sobą. I chociaż kino jest dla wszystkich, to ta lista skupi się wyłącznie na kobietach. Oto 10 tytułów – jest ich jednak znacznie więcej – które powinna obejrzeć każda kobieta.
Są takie filmy, która powinna obejrzeć każda kobieta. Wśród nich jest "Dzika droga" z Reese Witherspoon Fot. Kadr z filmu "Dzika droga"

1. Dzika droga (2014)

Fot. Kadr z filmu "Dzika droga"
Film z Reese Witherspoon z 2014 roku powstał na podstawie autobiograficznej książki
"Dzika droga. Jak odnalazłam siebie" amerykańskiej pisarki Cheryl Strayed. Kiedy jej życie całkowicie się rozpadło, 26-letnia kobieta spakowała plecak i wybrała się w pieszą wyprawę 1700-kilometrowym szlakiem Pacific Crest Trail – jednym z najtrudniejszych w USA. Całkiem sama i bez żadnego doświadczenia.

Dlaczego Strayed to zrobiła? Potrzebowała ucieczki, zapomnienia i całkowitego wyzwolenia. Wierzyła w to, że samotność oraz stawienie czoła ograniczeniom własnego ciała i dzikiej naturze da jej wolność i spokój. Zarówno film, jak i książka to szczery obraz kobiety na życiowym dnie, która postanowiła walczyć i odzyskać samą siebie. Chociaż to wcale nie jest łatwe.

2. Między słowami (2003)

Fot. Kadr z filmu "Między słowami"
Być może znasz to uczucie: nie masz pojęcia, co robić ze swoim życiem, co sprawia, że czujesz się źle w otoczeniu swoich znajomych, który mają już opracowany cały życiowy plan. "Między słowami" Sofii Coppoli pokazuje, że to uczucie jest ok – pozwól sobie na poszukiwania. W końcu od tego jest młodość.


Bohaterka filmu, grana przez Scarlett Johansson Charlotte, młodo wyszła za mąż i przyjechała ze swoim mężem, z zawodu fotografem, do Tokio. W obcym mieście jest całkowicie zagubiona, desperacko szuka czekogokolwiek, co mogłoby ją zainteresować: próbuje sztuki ikebany czy jedzie do japońskiej światyni. W Tokio spotyka równie zagubionego Boba, podstarzałego aktora, który przeżywa kryzys wieku średniego. Paradoksalnie oboje sobie pomogą. Jak? Czasem wystarczy bliskość drugiego człowieka.

3. Frances Ha (2012)

Fot. Kadr z filmu "Frances Ha"
Czarno-biały film Noaha Baumbacha z fantastyczną Gretą Gerwig (reżyserką "Lady Bird" i "Małych kobietek", które czekają jeszcze na swoją premierę) wyjątkowo szczerze opowiada o życiu młodej kobiety. Frances nie jest filmową heroiną, która pokonuje wszelkie przeszkody, ma miliony adoratorów i wygląda, jak z żurnala. Nie, Frances jest absolutnie zwyczajna. Żyje z dnia na dzień, śpi kątem u znajomych, w portfelu ma pustki i zaciąga duży kredyt, żeby pojechać na weekend do Paryża, w którym przesypia cały dzień.

Frances zupełnie nie wie, co zrobić ze swoim życiem, ale i tak się nim cieszy. Ktoś z zewnątrz może nazwać jej życie porażką, ona jednak żyje pełnią i cieszy się tym, co ma.– Jestem zażenowana. Nie jestem jeszcze prawdziwą osobą – mówi bohaterka w pewnym momencie. "Frances Ha" uczy jednak tego, że nawet jeśli twoje życie jest niepoukładane, chaotyczne i obfitujące w klęski, to wcale nie jest nieprawdziwe.

4. Iris (2015)

Fot. Kadr z filmu "Iris"
98-letnia Iris Apfel to historyczka sztuki, biznesmenka i nowojorska ikona mody. Jej długie i niezwykłe życie to lekcja kreatywności, własnego stylu i pasji. Taką lekcję udziela nam właśnie ten dokument Alberta Mayslesa o Apfel, który można obejrzeć na Netflixie. To nie tyle film o modzie, ale film o kobiecie, który mimo dziewięćdziesięciu kilku lat wciąż jest sobą i od dekad nieprzerwanie inspiruje kolejne pokolenia.

Ktoś może złośliwie powiedzieć, że Apfel jest "starą ekscentryczką", albo że jej mieszkanie jest do bólu zagracone, ale Apfel w ogóle to nie obchodzi. Jest wierna samej sobie i przede wszystkim jest wolna. Jeśli poszukujesz własnego stylu, ale boisz się, jak zostaniesz odebrana przez otoczenie – ten wyjątkowy dokument o niezwykłej kobiecie jest dla ciebie.

5. Smażone zielone pomidory (1991)

Fot. Kadr z filmu "Smażone zielone pomidory"
Takich historii nigdy za wiele. "Smażone zielone pomidory" to wzruszająca i zabawna opowieść o... kobietach. Na pierwszym planie czasowym mamy Evelyn, zahukaną przez męża gospodynię domową w średnim wieku, która w domu opieki spotyka ekscentryczną staruszkę Ninny. Na drugim planie jest opowieść Ninny, którą ta opowiada Evelyn – o głębokiej i wiernej przyjaźni dwóch młodych kobiet, które próbują żyć po swojemu w świecie, w którym ciągle ktoś rzuca im kłody pod nogi. Historie Ninny dają Evelyn odwagę do wzięcia swojego życia we własne ręce. "Smażone zielone pomidory" to film, który potrafi dać tę odwagę nawet w najbardziej desperackich i mrocznych momentach.

6. Wonder Woman (2017)

Fot. Kadr z filmu "Wonder Woman"
Można kręcić nosem, mówić, że to kicz, a komiksy są bzdurne, jednak nie zmienia to faktu, że "Wonder Woman" to film dający niesamowitą siłę. Obojętnie, czy lubisz superbohaterów, czy też nie. Niedoświadczona, idealistyczna i naiwna Amazonka Diana, która odkrywa w sobie potężne moce oraz własną siłę, to tak naprawdę każda z nas.

Każda z nas jest Wonder Woman, mimo że nie jest córką Zeusa, nie ma super siły i nie wygląda jak Gal Gadot. Nieważne, czy walczysz podczas I wojny światowej i z bogiem Aresem, czy łączysz wychowanie dziecka z pracą zawodową albo robisz inne rzeczy, które nie śniły się filozofom. I tak jesteś superbohaterką. I poczujesz się tak, kiedy obejrzysz scenę, w której Wonder Woman wychodzi z okopów prosto na linię wroga. Będziesz miała wrażenie, że możesz zrobić wszystko.

7. Uśmiech Mony Lisy (2003)

Fot. Kadr z filmu "Uśmiech Mony Lisy"
W osadzonym w latach 50. "Uśmiechu Mony Lisy" Julia Roberts gra Katherine Watson, 30-letnią nauczycielkę historii sztuki, która zaczyna nauczać młode kobiety w prestiżowym koledżu w Nowej Anglii. Koledżu tradycyjnym i konserwatywnym – dziewczęta uczą się w jego murach przede wszystkim tego, jak być dobrymi żonami i matkami i zachowywać się zgodnie z zasadami dobrego wychowania. Niezależna, niezamężna i bezdzietna Watson pokazuje im jednak, że jest inna droga – edukacji, kariery i wolności.

Jednak nauczycielka nie bierze pod uwagę tego, że jej marzenia nie muszą być marzeniami innym kobiet, a mąż i dzieci to droga, której niektóre z nich naprawdę pragną. "Uśmiech Mony Lost" to więc film, który pokazuje, że ile jest kobiet, tyle jest marzeń, planów i ścieżek. A żaden z tych wyborów nie jest gorszy od drugiego.

8. Maiden (2018)

Fot. Kadr z filmu "Maiden"
Ten film dokumentalny może i jest schematyczny, i przewidywalny, ale jest prawdziwy. I niezwykle motywujący. To historia Tracy Edwards, kucharki na statkach, która zbiera grupę kobiet i przewodzi pierwszej żeńskiej ekipie, jaka w 1989 roku bierze udział w regatach żeglarskich dookoła świata – Whitbread Round the World Race.

Oczywiście Tracy i jej koleżanki muszą stawić czoła seksistowskim komentarzom w mediach oraz od innych zawodników. Muszą namęczyć się, żeby zdobyć sponsora. Muszą dawać z siebie zacznie więcej, niż inni, żeby ktoś wziął je na poważnie. W końcu muszą okiełznać ocean. Nie poddają się jednak i robią swoje. To niesamowita historia odwagi, determinacji i tego, że jeśli gdzieś zamykają przed tobą drzwi, wejdź oknem.

9. Erin Brockovich (2000)

Fot. Kadr z filmu "Erin Brockovich"
Erin Brockovich to dwukrotna rozwódka, samotna matka trójki dzieci, miłośniczka ubrań, które bardziej odkrywają, niż zakrywają, właścicielka ciętego języka, kobieta bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Nikt raczej nie chce zatrudnić takiej petardy jak ona, jednak Erin (grana oscarowo przez Julię Roberts) jest zdesperowana, żeby znaleźć pracę. Musi za coś utrzymać swoje dzieci.

W końcu cudem znajduje posadę w kancelarii znanego adwokata. I to właśnie tam dzieją się cuda. Kiedy Erin odkrywa, że wielka korporacja zanieczyszcza wodę w małym miasteczku, postanawia wypowiedzieć jej walkę. Mała Erin kontra wielka firma. Ta prawdziwa historia to znakomita lekcja motywacji i odwagi. Nie ważne kim jesteś, jeśli masz determinację i odwagę, zrobisz wszystko. Nawet jeśli wszyscy mają cię za życiowego przegrywa. Nie musisz być idealna, żeby zdobywać góry.

10. Frida (2002)

Fot. Kadr z filmu "Frida"
W ostatnich latach Frida Kahlo, meksykańska malarka, stała się modna. Jej twarz pojawia się na koszulkach, poduszkach czy muralach. Jednak Kahlo to nie tylko kruczoczarne włosy i złączone brwi, to przede wszystkim kobieta o niezwykłym talencie, determinacji i sile.

Ten biograficzny film z Salmą Hayek pokazuje niesamowitą historię Fridy: jej fizyczne cierpienie związane z chorobą, namiętny, lecz toksyczny związek z Diego Rivierą, aktywizm oraz jej rewolucyjne poglądy. A także przede wszystkim sztukę, która ratowała Kahlo przez załamaniem. W czasach, w których często brakuje autoryterów, Frida Kahlo jest kobietą-osobowością, której trudne życie zagrzewa do walki i paradoksalnie daje siłę i nadzieję.