Szefowa Paryskiej Rady Adwokackiej obnażyła kłamstwa PiS. Tego argumentu już nie użyją

Łukasz Grzegorczyk
Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że wprowadzająca represyjne przepisy nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych powstała na wzór prawa, które obowiązuje we Francji. Dziekan Paryskiej Rady Adwokackiej Marie-Aimée Peyron obaliła jednak tego typu argumenty partii rządzącej.
Marie-Aimée Peyron, dziekan Paryskiej Rady Adwokackiej oceniła nowelizację PiS ws. sądów. Fot. YouTube / lemondedudroit
Politycy PiS jednym głosem bronią proponowanych zmian w zakresie sądownictwa. I przekonują, że wszystko odbywa się na wzór francuski, o czym wspomniał m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Podobnie wypowiadał się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Opozycja polityczno-sądowa użyła już wszystkich najmocniejszych słów wobec ustawy pozwalającej odpolitycznić sądy. Projektowane przepisy są odzwierciedleniem przepisów francuskich(zdjęcie). Nie podoba się Francja? Nie podoba się Europa?" – twierdził zastępca Zbigniewa Ziobry. Do zmian forsowanych w Polsce przez PiS odniosła się więc dziekan Paryskiej Rady Adwokackiej Marie-Aimée Peyron. W rozmowie z korespondentką TVN24 szybko sprowadziła rządzących na ziemię. Jej zdaniem, o wzorowaniu się na przepisach francuskich nie ma tutaj mowy. – To nieprawda. Przede wszystkim w demokracji istnieje podstawowa zasada: wolności słowa, wolności opinii i wolności manifestowania – wskazała Francuzka.


Peyron wyjaśniła ponadto, że "każdego obowiązuje zasada bezstronności i że w demokracji nieakceptowalna jest sytuacja, w której sędzia nie jest niezależny". – Kochamy naszych polskich przyjaciół i nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że władza może popełnić takie błędy. To nienormalne – dodała.

"Sędziowie i prokuratorzy protestowali na ulicach"
– Sędzia we Francji ma pełne prawo do bycia członkiem związków zawodowych, może też oczywiście wypowiadać się w sprawie projektu ustawy czy tekstów. Nasi sędziowie nie mają żadnych hamulców, by wskazać Ministerstwu Sprawiedliwości, gdy pojawia się problem zawodowy w wykonywaniu ich obowiązków, czy problem w tekście prawa – przypomniała Marie-Aimée Peyron.

Dziekan Paryskiej Rady Adwokackiej wskazała też ważny szczegół odnośnie zachowania sędziów w konkretnych sytuacjach. Wskazała, że we Francji w związku z niektórymi ustawami sędziowie i prokuratorzy protestowali na ulicach, pokazując, że są przeciwni projektom rządowym.

źródło: TVN24