Tym komisja zajmowała się do 5.15 rano. Co zmienił PiS w poprawkach do ustawy represyjnej?

Łukasz Grzegorczyk
Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła łącznie 22 poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Wyjaśniamy, co tak naprawdę zmieniło się w zapisach przeforsowanych w piątek nad ranem przez partię Jarosława Kaczyńskiego.
Sejmowa komisja sprawiedliwości obradowała w nocy przez ponad 10 godzin. Fot. Twitter / pw_wysocki
Poprawki PiS zostały formalnie złożone w dwóch częściach. W pierwszych godzinach posiedzenia przyjęto poprawkę dotyczącą preambuły do projektu, która głosi, że nowelizacja zostaje uchwalona "w poczuciu odpowiedzialności za wymiar sprawiedliwości w RP (...), uznając konieczność poszanowania trójpodziału i równoważenia władz". Ten krok opozycja uznała za "szyderstwo".

Pozostałych 21 poprawek PiS głosowanych było... po godzinie 4:15 nad ranem. W godzinę przeprowadzono łącznie 105 głosowań. Przyjęto wtedy wszystkie poprawki PiS oraz odrzucono 80 poprawek, które zgłaszała opozycja.


Co zmieniło się w projekcie PiS?
Zgodnie z przyjętymi zmianam, zniesiony zostanie wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności na internetowych portalach. Mowa o sytuacjach, które dotyczą spraw publicznych.

Z projektu zniknął przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".

Nie zmienił się zapis, mówiący o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości", "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Jedna z poprawek zmodyfikowała treści, które nie powinny być przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego. "W szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów" – czytamy w nowym zapisie.

Przyjęte poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Wprowadzono też właściwość Izby Dyscyplinarnej SN.

źródło: TVN24