Przyszłość sprzątania jest na wyciągnięcie ręki. Te roboty zyskały miliony użytkowników

Dawid Wojtowicz
Mobilności uczyły się od... służących saperom robotów, które miały za zadanie przeszukiwać tereny zaminowane. Teraz pomagają milionom ludzi w utrzymywaniu czystości w ich domach. Popularne roboty odkurzające Roomba mają już na karku 17 lat. I cały czas ewoluują, zdobywając kolejne umiejętności w bezpardonowej walce z kurzem.
Roboty odkurzające Roomba marki iRobot zyskały miliony użytkowników na całym świecie iRobot / Materiały prasowe
Jeśli nie miałeś/miałaś do czynienia ze sprzętem marki, to teraz jest dobry czas na sprowadzenie pod swój dach jednego z tych inteligentnych robotów. Wiadomo, że porządki pochłaniają mnóstwo czasu, a tacy pomocnicy jak Roomba mogą nas trochę od nich odciążyć.

Jakimi najnowszymi nabytkami w katalogu pioniera domowej robotyki warto się zainteresować? Prezentujemy trzy modele nowoczesnych robotów odkurzających z rodziny Roomba, którymi szczyci się lider w dziedzinie tworzenia robotycznych urządzeń AGD. Dzięki innowacyjnym technologiom każdy z nich będzie dla nas realną pomocą.

iRobot Roomba i7

Uczy się planu domu i zapamiętuje nazwy pomieszczeń, dzięki czemu gospodarz/gospodyni może zaprogramować go, które miejsce mają być sprzątane i kiedy. Taką inteligencją odznacza się iRobot Roomba i7, wykorzystujący w odkrywaniu mieszkania technologię Imprint Smart Mapping. Robot reaguje na komendy głosowe z głośnika Alexy lub Asystenta Google.

W sprawnym poruszaniu się po czterech kątach elektronicznego sprzątacza wspiera system nawigacji iAdapt 3.0 z wizualizacją przestrzeni, co pozwala mu tworzyć punkty orientacyjne. Dzięki nim robot orientuje się, gdzie wykonał już pracę, a gdzie musi jeszcze posprzątać. Technologia Dirt Detect podpowiada mu zaś, gdzie jest najwięcej kurzu, brudu, i w których to miejscach ma skoncentrować pracę.
iRobot Roomba i7 ze stacją dokującą i aplikacją do zdalnej kontroliiRobot / Materiały prasowe
Roomba i7 wykorzystuje 3-stopniowy system sprzątania z podwójnymi szczotkami gumowymi, które lepiej przylegają do podłoża i efektywniej zbierają wszelkiego rodzaju zaburzenia. Wmontowany w robota silnik pozwala mu uzyskać 10x większą moc ssącą* do czyszczenia różnych powierzchni podłogowych w całym domu.
* W porównaniu do modeli Roomba serii 600 z systemem AeroVac

iRobot Roomba e5

Robot odkurzający, który w porównaniu do poprzedników dysponuje systemem ssania o 5-krotnie większej mocy* oraz zbiornikiem z wysoce efektywnym filtrem, który szczelnie zamyka w nim kurz, sierść i wszelkie inne zabrudzenia. Specjalnie zaprojektowaną wirującą szczotką boczną model efektywnie wymiata zabrudzenia wzdłuż krawędzi ścian i w rogach pomieszczeń.
* W porównaniu do modeli Roomba serii 600 z systemem AeroVac
W swojej codziennej pracy Roomba e5 posiłkuje się też zestawem inteligentnych czujników, przy pomocy których zbiera dane o otoczeniu. Dzięki zgromadzonym informacjom jest w stanie podejmować ponad 60 decyzji na sekundę. Wykazując się inteligencją, imponuje sprawną nawigacją w warunkach domowych, nawet pod meblami.
iRobot Roomba e5 dysponuje systemem ssania o 5-krotnie większej mocy od poprzednikówiRobot / Materiały prasowe
Dodatkowo Roomba e5 wykorzystuje moduł łączności bezprzewodowej. Dzięki aplikacji iRobot HOME użytkownik ma możliwość ułożenia harmonogramu pracy robota na każdy dzień tygodnia. Po każdym cyklu sprzątania Roomba samodzielnie zadokuje w swojej stacji, aby naładować akumulator i pozostać w gotowości do pracy.

iRobot Roomba 671, 675 i 676

Uproszczona obsługa, moduł łączności bezprzewodowej, automatyczna aktualizacja oprogramowania oraz współpraca z aplikacją na urządzenia mobilne (iRobot HOME). To właśnie te nowatorskie rozwiązania sprawiły, że nowe modele Roomba serii 600 w wielu gospodarstwach domowych odesłały na emeryturę swoich technologicznych poprzedników.

W 2018 roku rodzina Roomba 600 powiększyła się o aż trzech nowych członków: 671, 675 oraz 676. Wszystkie modele wcielają w życie ideę "nowoczesność w klasycznej formie". Od starszych krewnych zapożyczyły 3-stopniowy system odkurzania, z charakterystyczną wirującą szczotką boczną, oraz system wykrywania zabrudzeń Dirt Detect.
iRobot Roomba 676 bez problemu dostaje się pod fotel, aby odkurzyć zgromadzony tam kurziRobot / Materiały prasowe
Obsługa tych robotów nie sprawi nikomu trudności. W centralnej części każdego modelu umieszczono trzy przyciski. Środkowy CLEAN uruchamia pełen cykl sprzątania. Obejmujący go górny przycisk SPOT włącza tryb sprzątania miejscowego. Natomiast dolny DOCK to sygnał dla robota, by udał się na zasłużony wypoczynek do stacji dokującej.

Artykuł powstał we współpracy z iRobot