"Opróżnić butelkę ze szwagrem”. To tradycja w wielu domach. Alkoholem można się zatruć

Monika Przybysz
Wino, wódka, nalewka, a może piwo? Wigilia, a potem świąteczne spotkania przy stole, na którym pojawia się alkohol, to dla Polaków... standard. Tak wskazują statystyki: zdecydowana większość nie widzi nic złego w tym, że obok tradycyjnych potraw na stole lądują też kieliszki z trunkami. Jeśli to faktycznie tylko białe wino do kolacji - nic w tym nadzwyczajnego. Gorzej, gdy stracimy kontrolę nad tym, ile wypiliśmy albo zdecydowanie przecenimy swoje możliwości.
Zatrucie alkoholem może przypominać objawami kaca, ale jest znacznie bardziej dotkliwe pixabay.com
– Pierwsi "trafieni” pojawiają się u nas w Wigilię, po północy: zwykle zamroczeni, z przyspieszoną akcją serca, problemami ze świadomością, osłabieni – opisuje Łukasz, ratownik medyczny z Katowic, który w czasie dyżurów na szpitalnym oddziale ratunkowym dość dobrze poznał ciemną stronę polskich tradycji świątecznych.

Tacy pacjenci zazwyczaj nie są nałogowcami, po prostu przyjechali do domu, spotkali się z krewnymi, których dawno nie widzieli, jedna butelka, druga i tak wyszło – dodaje.

Na nic domowe sposoby
Początkowo objawy zatrucia alkoholowego mogą przypominać klasycznego kaca: pojawiają się bóle głowy, wymioty, nudności, rozdrażnienie, nadwrażliwość na światło czy dźwięki. Nie można ich jednak lekceważyć i sięgać wyłącznie po domowe sposoby. Na zatrucie alkoholowe nie pomogą duża butelka wody mineralnej i tabletki przeciwbólowe albo czarna kawa. To stan zdecydowanie poważniejszy, w którym konieczna jest pomoc medyczna.
Czasami potrzebna jest pomoc medyczna...Fot. pixabay.com
Warto zwrócić uwagę, że w okresie świątecznym spożywaniu alkoholu towarzyszą zwykle obfite posiłki. To oznacza, że ryzyko wystąpienia silnych wymiotów jest większe. Wymiotowanie przy zatruciu alkoholem może być bardzo niebezpieczne, gdyż istnieje opcja zachłyśnięcia się treścią żołądkową. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, jest ułożenie chorego w uniwersalnej pozycji bocznej bezpiecznej.


Kierunek szpital
Jeśli mamy do czynienia z pacjentem, który ma objawy zatrucia alkoholowego, najpierw trzeba ustalić, co chory wypił i co mogło spowodować taki stan – tłumaczą ratownicy medyczni.

Zwykle podaje się takiej osobie substancje, które pozwalają na wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, uzupełnienie braków witaminowych oraz niedoboru glukozy we krwi. W poważniejszych przypadkach konieczna jest hospitalizacja np. gdy pacjent cierpi na choroby serca, cukrzycę, zaburzenia metaboliczne czy neurologiczne.

Nie pijmy łapczywie
– Okres świąteczny sprzyja szczególnie temu, że łatwo stracić kontrolę zarówno nad tym, jak dużo jemy, jak i pijemy. Nie futrujmy się (jedzmy łapczywie - gwara śląska - red.), nie obżerajmy. Warto pamiętać o jednym: nie odmawiać sobie, wszystkiego trzeba skosztować, delektować się wyśmienitymi potrawami czy łykiem białego wina, ale zachować umiar – podkreśla dr Michał Mularczyk, internista i dietetyk, twórca serwisu BezKalorii.pl.