Gersdorf przedstawiła wniosek o zbadanie statusu sędziów z izb powołanych przez neo-KRS

Rafał Badowski
Prof. Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie na posiedzeniu trzech starych izb Sądu Najwyższego statusu sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, czyli wyłonionych przez upolitycznioną, nową Krajową Radę Sądownictwa.
Małgorzata Gersdorf poinformowała, że Sąd Najwyższy zbada status sędziów powołanych przez neo KRS Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Posiedzenie trzech izb SN – Karnej, Cywilnej i Pracy – zostało zwołane na czwartek 23 stycznia. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w formie pytania prawnego poprosiła o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa, dopuszczając możliwość naruszenia między innymi konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

"W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że prawo do sądu może być realizowane tylko przez sąd należycie obsadzony, przez osoby, które są legitymowane do orzekania w danym sądzie i w danej instancji z perspektywy zgodności z prawem procedury ich przedstawienia Prezydentowi RP do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim" – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie SN.


We wtorek Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie środków tymczasowych nakazujących polskiemu rządowi zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zawieszenie funkcjonowania polskich przepisów, które powołały Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego związane jest ze skargą Komisji Europejskiej, która wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości UE w październiku ubiegłego roku. Wtedy unijni urzędnicy nie zdecydowali się jeszcze na ten krok.