Jourova wezwała Przyłębską na dywanik. Porozmawiają o stanie praworządności w Polsce

Ola Gersz
27 i 28 stycznia do Polski przyjedzie komisarz do spraw praworządności Komisji Europejskiej Vera Jourova. Jak ustaliło RMF, polityczka spotka się z prezes Trubunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską. W ostatnim czasie KE znowu zaostrzyło ton w sprawie prawomocności trybunału.
Vera Jourova przyjedzie do Polski Fot. YouTube / Ministerstwo Cyfryzacji
Prawo i Sprawiedliwość ma na pieńku z Verą Jourovą za tzw. ustawę kagańcową. Wiceszefowa Komisji Europejskiej otwarcie skrytykowała represyjną nowelizację polskiego prawa i wysłała list do głównych osób w państwie z apelem o wstrzymanie nad nią prac. PiS apelu nie wysłuchał, dlatego wizyta komisarz do spraw praworządności 27 i 28 stycznia może być partii rządzącej wybitnie nie na rękę.

Jak ustaliła w Brukseli dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska–Borginon, Jourova zajmie się w Polsce głównie kwestią Trybunału Konstytucyjnego i spotka się z prezes TK Julią Przyłębską. Przypomnijmy, że polski rząd skrytykował ostatnio słowa rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda, który stwierdził, że KE ma wątpliwości dotyczące prawomocności Trybunału Konstytucyjnego – spotkanie może więc przebiec w napiętej atmosferze. Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński mówił w sobotę, że spotkać z Jourovą chcieli się również przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. – Liczymy na to, że pani Jourowa spotka się z tymi osobami i wysłucha wszystkich zainteresowanych stron – mówił polityk. Jednak zdaniem RMF FM, dojdzie tylko do spotkania z Przyłębską. Pozostałe prośby KE miała odrzucić.


Przypomnijmy, że Vera Jourova przyjedzie do Polski 27 stycznia, aby wziąć udział w oficjalnych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Na 28 stycznia, oprócz prawdopodobnego spotkania z prezes TK, zaplanowano również rozmowy komisarz ds. praworządności KE z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, wiceszefem MSZ, prezes SN Małgorzatą Gersdorf i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

źródło: RMF FM