Co Polacy myślą o przyszłości? Kultowe centrum nauki świętuje 10-lecie

Dawid Wojtowicz
Od dekady rozbudza ciekawość i inspiruje do samodzielnego odkrywania świata. O jego multimedialnych wydarzeniach jest zawsze głośno. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie świętuje swoje 10-lecie. W ramach obchodów organizuje mnóstwo atrakcji przez cały 2020 rok i zachęca do udziału w internetowej sondzie o przyszłości.
Przez cały rok 2020 Centrum Nauki Kopernik będzie świętować 10-lecie. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia zaplanowane przez warszawskie centrum Materiały prasowe / Centrum Nauki Kopernik
Kompetencje cyfrowe, rozwiązywanie złożonych problemów, krytyczne myślenie, komunikowanie się i współpraca. Te właśnie kompetencje Centrum Nauki Kopernik uznaje za kluczowe dla współczesnego człowieka w radzeniu sobie z wyzwaniami przyszłości. Rocznicowe kalendarium będzie właśnie podporządkowane ich aktywnemu rozwojowi.

W tym roku największe centrum nauki w Polsce odda zwiedzającym 10 wyjątkowych instalacji. Pierwsze dwie pojawią się już w lutym. Na 9 maja zaplanowano Piknik Naukowy. Największa plenerowa impreza naukowa w Europie odbędzie się pod hasłem "Klimat i my". W czerwcu organizatorzy jubileuszu rozpoczną letnią trasę objazdową po Warszawie.
Centrum Nauki Kopernik od strony ul. Wybrzeże Kościuszkowskie w WarszawieAdrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Zgodnie z tradycją w sierpniu odbędzie się Noc Spadających Gwiazd, czyli obserwacja maksimum roju Perseidów. Miesiąc ten upłynie też pod znakiem Konferencji Pokazać-Przekazać, która w gronie nauczycieli i młodzieży poruszy temat edukacji w kontekście wyzwań przyszłości. Jesienny Festiwal Przemiany skupi się zaś na rozmaitych strategiach wyjścia z kryzysu klimatycznego.

Najwięcej niespodzianek zaplanowano na 5 listopada. Dlaczego? Jest to bowiem data urodzin Centrum Nauki Kopernik. W ramach świętowania 10-lecia działalności organizatorzy zapewnią gościom bezpłatny wstęp przez 2 dni. Wśród okolicznościowych weekendowych atrakcji znajdą się m.in. urodzinowy tort, wykład specjalny i wyjątkowy eksponat.

W grudniu otwarta zostanie Cywilizacja Algorytmów, pierwsza z trzech planowanych części Wystawy o wyzwaniach przyszłości. Cała ekspozycja będzie mieć finalnie 80 interaktywnych eksponatów.
Materiały prasowe / Centrum Nauki Kopernik
Świętujące jubileusz centrum zaprasza też do dyskusji o przyszłości. W tym celu uruchomiło sondę internetową zainspirowaną badaniem wśród Polaków. Wynika z niego m.in., że 87 proc. naszych rodaków zaleca ostrożność wobec obcych, 55 proc. uważa, że za 20 lat będzie nam się żyło gorzej, a 91 proc. życzyłoby sobie, by w szkole było więcej praktyki niż teorii.

Internauci będą mogli porównać swoje odpowiedzi z tymi, których udzielili respondenci. Sonda podzielona jest na 4 obszary tematyczne: Ja i społeczeństwo, Ja i edukacja, Ja i technologia oraz Ja i środowisko. Do wyboru są zawsze 2 odpowiedzi. Mająca być przyczynkiem do dyskusji ankieta będzie aktywna przez cały rok. W grudniu 2020 centrum udostępni jej wyniki.

Centrum Nauki Kopernik zostało otwarte 5 listopada 2010 roku. Jego pomysłodawcą jest Łukasz Turski, profesor fizyki teoretycznej i popularyzator nauki. Centrum mieści się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie. Wieści o roku pełnym różnorodnych jubileuszowych atrakcji można śledzić na oficjalnej stronie centrum.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Nauki Kopernik