Daktyle – naturalne "kulki mocy", które działają jak... aspiryna! Co jeszcze się w nich kryje?
Daktyle dostępne na polskim rynku pochodzą przede wszystkim z Iranu, który jest największym na świecie eksporterem tych owoców, a także z Egiptu oraz z Tunezji i Arabii Saudyjskiej.
Mimo że suszone daktyle są bardzo kaloryczne (pod tym względem deklasują je tylko rodzynki) i mają wysoki indeks glikemiczny, to jednak mogą być bardzo wartościową przekąską. Dlaczego?
100 g suszonych daktyli ma około 290 kcal, co czyni je jednymi z bardziej kalorycznych owoców. Cechuje je też wysoka zawartość:Daktyle – lista najcenniejszych składników odżywczych
⦁ błonnika (suszone owoce mają go więcej niż świeże daktyle);
⦁ witamin z grupy B (działających korzystnie na układ nerwowy wit. B1, B2, B3, B6, B9), a także wit. A, E, K, C ;
⦁ cukrów prostych (które mogą być wartościowe m.in. dla osób uprawiających sport, ale powinni na nie uważać np. diabetycy);
⦁ tryptofanu (aminokwas, który pomaga m.in. przy zespole jelita wrażliwego – wpływa na metabolizm serotoniny odpowiadającej za nasilenie objawów choroby)
⦁ tauryny (działającej nasennie, uspokajająco i antydepresyjnie);
⦁ potasu (dzięki wysokiej zawartości tego składnika zapobiegają m.in. nadciśnieniu, a także działają wspomagająco na organizm po okresie długotrwałego wysiłku fizycznego).
Daktyle zawierają także inne minerały (m.in. magnez, wapń, żelazo, fosfor, sód, cynk, mangan i selen), a oprócz nich również białko, tłuszcze i węglowodany.
CIEKAWOSTKA: Daktyle mają najwięcej antyoksydantów spośród wszystkich podobnych owoców suszonych (deklasują pod tym względem m.in. figi i śliwki). Zawierają neutralizujące wolne rodniki flawonoidy, chroniące przed stresem oksydacyjnym kwasy fenolowe oraz karotenoidy zabezpieczające przed reaktywnymi formami tlenu powstałymi podczas fotosyntezy.
Daktyle przede wszystkim mają działanie alkalizujące (zobojętniają pH soku żołądkowego, czyli "odkwaszają"). Wspomagają organizm w dochodzeniu do równowagi kwasowo-zasadowej, co może być bardzo pomocne w przypadku osób:DAKTYLE – właściwości lecznicze
⦁ cierpiących na nadkwasotę;
⦁ przemęczonych stresem;
⦁ po nadmiernym wysiłku fizycznym (np. sportowców, osób aktywnych fizycznie, po treningu);
⦁ tych, których codzienna dieta oparta jest na fast-foodach, mięsie i produktach "zakwaszających" organizm (daktyle zobojętniają kwasy żołądkowe, dlatego są częstym dodatkiem do bliskowschodnich potraw mięsnych).
Uzupełniają poziom glikogenu w mięśniach oraz potasu w organizmie (co może być pomocne dla osób czynnie uprawiających sport lub osłabionych/przemęczonych z powodu niedoboru elektrolitów).
Spożywanie daktyli pomaga dojść do równowagi osobom, które czują się wyczerpane psychicznie. Sięganie po te owoce pozwala ukoić nerwy (dzięki witaminom z grupy B), wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i ułatwia zasypianie (za sprawą działającej uspokajająco tauryny).
Daktyle działają korzystnie na układ pokarmowy (dzięki obecności tryptofanu polecane są do łagodzenia zespołu jelita drażliwego);Daktyle mają znakomite właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe – ograniczają ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu (zawierają naturalne salicylany, które działają przeciwzapalnie jak aspiryna, ale w przeciwieństwie do popularnych farmaceutyków nie podrażniają żołądka).
⦁ Zapobiegają miażdżycy;
⦁ Łagodzą objawy menopauzy;
⦁ Pomagają przy zaparciach (regulują i przyspieszają perystaltykę jelit, ułatwiają prawidłowe wypróżnianie);
⦁ Przeciwdziałają nadciśnieniu (dzięki wysokiej zawartości potasu mogą regulować ciśnienie krwi);
⦁ Regulują poziom cholesterolu – chronią przed odkładaniem złogów cholesterolowych w naczyniach krwionośnych.
Suszone daktyle mają wysoki indeks glikemiczny (IG=103) i podnoszą poziom cukru we krwi, dlatego nie są zalecane pacjentom cierpiącym na cukrzycę, a także pozostałym osobom mającym problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi.Daktyle kontra cukrzyca. Czy diabetycy mogą jeść suszone daktyle?
Poza chorującymi na cukrzycę, a także osobami, o których podejrzewa się cukrzycę typu 2, daktyli nie powinny jeść osoby zmagające się z:Daktyle – przeciwwskazania. Kto nie powinien spożywać daktyli?
⦁ nieżytem żołądka;
⦁ kolką żołądkową;
⦁ wzdęciami (mogą je potęgować);
⦁ migrenami oraz częstymi bólami głowy (ze względu na obecność tyraminy, która potęguje objawy choroby).
Wbrew pozorom nie ma wielkich różnic pomiędzy suszonymi a świeżymi daktylami – przynajmniej jeśli chodzi o właściwości odżywcze.Czym się różnią daktyle suszone od świeżych?
Nawet surowe owoce mają bardzo mało wody (nieco ponad 21 g na 100 g), dzięki czemu mogą być uprawiane na terenach pustynnych, gdzie zasoby wody są ograniczone. W suszonych daktylach jest jednak trochę więcej błonnika niż w świeżych.
Istotnie różnią się jednak kalorycznością. 100 g surowych daktyli ma około 142 kcal, a tyle samo surowych – nawet dwa razy tyle (około 290 kcal).
Jednym z najczęściej spotykanych w przypadku daktyli konserwantów jest dwutlenek siarki (E220). To właśnie jemu suszone owoce zawdzięczają charakterystyczną skórkę, którą przed zjedzeniem należy wymoczyć. Jeśli mamy wybór, to lepiej sięgać po owoce (np. z upraw ekologicznych), które nie mają jej w składzie (wystarczy przeczytać informacje na etykiecie).Konserwanty w daktylach
Daktyle często zawierają też inne konserwanty zabezpieczające przed powstawaniem pleśni, głównie:
⦁ benzoesan sodu (E211)/kwas benzoesowy (E210),
⦁ sorbinian sodu (E201),
⦁ sorbinian potasu (E202).
Jeśli chcemy ograniczyć zawartość siarczanów w suszonych daktylach, które mają w składzie ten dodatek, warto je namoczyć w wodzie przed bezpośrednim spożyciem.
TWARDE – zawierają dużo skrobi, mają mocno wysuszoną skórkę (m.in. odmiana Thoory);Odmiany daktyli
MIĘKKIE – pozyskuje się z nich sok (tzw. miód daktylowy), zalicza się do nich takie odmiany jak: Hdlawy, Halawy, Bhari, Barhee czy Medjol;
PÓŁTWARDE, czyli popularne odmiany Deglet Noor, Zahdi.
źródło:
Ghulam Sarwar Markhand, Adel A. Abdul-Soad, Ameer Ahmed Mirbahar, Nisar Ahmed Kanhar: Fruit characterization of pakistani dates; Pak. J. Bot., 42(6): 3715-3722
Dowiedz się więcej:
Najprostsze jest najsmaczniejsze i... najzdrowsze! 5 przepisów na pasty do chleba, które przygotujesz w kilka minut
W tych deserach nie ma cukru, jajek, ani masła. 3 przepisy na wegańskie słodycze, które smakują tak jak wyglądają
Bitwa na "kulki mocy" rozstrzygnięta. Z ekspertem porównujemy batony Anny Lewandowskiej z batonami Ewy Chodakowskiej