Zakup używanego samochodu. Przepisy dotyczące polisy OC

Artykuł sponsorowany
Jedną z najczęstszych przyczyn jazdy bez obowiązkowego ubezpieczenia OC jest zapominalstwo... nowego właściciela używanego auta. Jeśli w planach mamy odkupienie samochodu od innego kierowcy, powinniśmy zapoznać się z przepisami regulującymi zasady postępowania z polisą OC po zakupie oferowanego na rynku wtórnym samochodu.
Jeśli w planach mamy odkupienie samochodu od innego kierowcy, powinniśmy zapoznać się z przepisami regulującymi zasady postępowania z polisą OC po zakupie oferowanego na rynku wtórnym samochodu Fabio Formaggio / 123rf.com
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Generalna zasada jest taka, że prawa i obowiązki wynikające z polisy OC poprzednika "przechodzą" na nowego właściciela. Od daty sprzedaży nabywca odpowiada za wszelkie szkody wyrządzone autem. Jednocześnie nowy właściciel samochodu może korzystać z polisy OC otrzymanej wraz z pojazdem do końca jej okresu ubezpieczenia.

Jeśli płatność za ubezpieczenie OC została rozłożona na raty, uregulowanie pozostałej do zapłaty składki spoczywa na osobie, która zakupiła używany samochód. Musi ona jednak liczyć się z faktem, że ubezpieczyciel dokona ponownej kalkulacji składki, wyliczając ją w oparciu o informacje o nowym właścicielu i jego historii ubezpieczeniowej.

Najczęstszy błąd, jaki popełniają nabywcy używanych aut, to przekonanie o automatycznej odnowie polisy zakupionej przez poprzedniego właściciela pojazdu. W rzeczywistości z chwilą końca zawartej na nią umowy ochrona ubezpieczeniowa wygasa. Nabywca musi więc wykazać się aktywnością i na własną rękę dokonać zakupu kolejnej polisy OC.

Przed zakończeniem ochrony osoba, która weszła w posiadanie auta z rynku wtórnego, ma zawsze możliwość zrezygnowania z OC poprzedniego właściciela. W tym celu musi skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i złożyć wypowiedzenie umowy polisy zawartej przez sprzedawcę używanego samochodu.

W tej sytuacji nowy właściciel musi niezwłocznie ubezpieczyć pojazd we własnym zakresie po to, aby zachować ciągłość ubezpieczenia OC. Powinien więc w dniu złożenia wypowiedzenia zakupić nową polisę z datą początku ochrony od dnia następnego po dacie rezygnacji z poprzedniej umowy. Za jednodniowy "poślizg" w tym roku grozi kara w wysokości 1040 zł.

A czy sprzedawca musi dopełnić jakichś formalności? Co do zasady tylko jedną – w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży samochodu powinien pisemnie poinformować ubezpieczyciela, że nie jest już właścicielem auta. W jego bowiem przypadku ubezpieczenie OC podlega automatycznemu przedłużeniu z chwilą zakończenia obowiązującej umowy.

Przepisy regulujące kwestię ubezpieczenia OC odsprzedawanego pojazdu można znaleźć w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Artykuł sponsorowany