Interaktywna mapa koronawirusa. Tu sprawdzisz, gdzie jest covid-19

Monika Piorun
Gdzie można na bieżąco śledzić skalę zagrożenia koronawirusem na świecie? Na jakich stronach internetowych funkcjonują interaktywne mapy i "kalkulatory" z wiarygodnymi statystykami na ten temat? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych adresów, które pozwalają uzyskać dane dotyczące covid-19, czyli choroby wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.
Z internetowego pomiaru aktywności koronawirusa i wywoływanej przez niego choroby COVID-19 każdego dnia korzysta tysiące internautów na całym świecie (Coronavirus COVID-19 Global Cases by Johns Hopkins CSSE). Fot. Thibault Renard/123RF
Informacje dotyczące zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem wymagają stałej aktualizacji. W sieci jak grzyby po deszczu zaczęły mnożyć się strony pozwalające na śledzenie wszystkich nowych przypadków zachorowań na covid-19 na całym świecie.
Specjalnie dla czytelników naTemat.pl wybraliśmy kilka najbardziej wartościowych stron internetowych pozwalających na uzyskanie dostępu do sprawdzonych danych i ich wizualizacji.

Koronawirus – MAPA. Najlepsze interaktywne statystyki w internecie

Na stronie worldometers.info prowadzony jest monitoring wszystkich przypadków śmiertelnych, zachorowań oraz hospitalizacji z powodu zarażenia wirusem SARS-CoV-2, prowadzącym do ciężkiego ostrego zespołu niewydolności oddechowej, czyli covid-19.


Kalkulator zagrożenia koronawirusem na świecie
Strona monitorująca dane dotyczące zachorowań, zgonów oraz statystyk pacjentów leczonych z powodu zarażenia koronawirusem w różnych krajach świata.Fot. worldometers.info/coronavirus
Windy APP, czyli proste narzędzie, które pozwala nam sprawdzać na bieżąco kolejne przypadki koronawirusa na mapie świata. Wystarczy przybliżyć konkretne miejsce, by uzyskać dane na temat tego, ile przypadków zachorowań zaobserwowano na pobliskim terenie.
Aplikacja z danymi na temat koronawirusa na wybranym obszarze na mapie świata.Fot. Windy APP
MapHub beta – to kolejna strona, która pozwala na obserwację sytuacji dotyczącej koronawirusa nie tylko w poszczególnych krajach, ale także w różnych miastach. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce na mapie i uzyskać dane dotyczące najbardziej interesującego nas obszaru.
Interaktywna mapa przedstawiająca skalę zagrożenia koronawirusem w różnych krajach i miastach na całym świecie.Fot. Map Hub beta
Streaming na żywo z mapą świata przedstawiającą statystyki dotyczące koronawirusa
Informacje dotyczące koronawirusa na żywo możemy śledzić także na YouTube. Na kanale Number Story mamy dostęp do obserwacji najnowszych danych na temat covid-19 w różnych krajach świata.
Kanał Number Story na YouTube.com pozwala obserwować wszystkie statystyki dotyczące bieżącego zagrożenia epidemiologicznego na świecie.Fot. NumberStory/YouTube.com
Przeczytaj: Koronawirus blisko Polski. Pierwsze zakażenia na Litwie i Białorusi

Koronawirus – RAPORT. Aktualne dane na temat skali zagrożenia epidemiologicznego na świecie

⦁ Jeśli chcemy uzyskać dostęp do aktualnych raportów dotyczących koronawirusa w języku angielskim, mandaryńskim, japońskim, hiszpańskim, francuskim i arabskim, to na stronie Imperial College London możemy znaleźć dane potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO Collaborating Centre for Infectious Disease Modelling), MRC Centre for Global Infectious Disease Analysis oraz Abdul Latif Jameel Institute for Disease and Emergency Analytics.
Aktualne raporty na temat koronawirusa w różnych językach można znaleźć na stronie prowadzonej przez Imperial College London.Fot. Imperial College London
⦁ Informacje dotyczące Polaków i zagrożenia epidemiologicznego w naszym kraju na bieżąco aktualizuje też Główny Inspektorat Sanitarny, który każdego dnia podaje wszystkie niezbędne komunikaty dla podróżnych oraz pozostałe fakty dotyczące koronawirusa (numery telefonów infolinii: 800 190 590).

⦁ Szczegółowe dane na temat koronawirusa znajdziemy też na stronach rządowych, nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa

Koronawirus zabił 3 razy więcej ludzi w ciągu 8 tygodni niż SARS w 8 miesięcy [Statystyki. Pomiar online]

Lek na malarię pokona koronawirusa? Są nowe badania

Zarażonych prowadzą na sznurku jak niewolników. Oto 7 faktów o walce z koronawirusem

Zapasy na koronawirusa. Sprawdziliśmy, co kupią Polacy, którzy boją się epidemii