Te papierosy niedługo znikną z rynku. Forum Konsumentów rusza z akcją informacyjną #ZakazMentoli

Bartosz Świderski
Od 20 maja z rynku zostaną wycofane papierosy mentolowe i z kapsułką. Forum Konsumentów ruszyło z projektem #ZakazMentoli, który ma na celu uświadomienie palącym Polakom, że niedługo zniknie część popularnych wyrobów tytoniowych. Aromat mentolowy pozostanie jednak nadal dostępny w e-papierosach i podgrzewacza tytoniu, takich jak system IQOS.
W maju z rynku znikną mentole. Forum Konsumentów ruszyło z akcją #ZakazMentoli. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
W Polsce pali około 9 mln osób. Od 20 maja rzeczywistość części z nich bardzo się zmieni, bo zgodnie z dyrektywą UE z rynku całkowicie znikną papierosy mentolowe i z kapsułką. Forum Konsumentów przeprowadziło badania, z których wynika, że 42 proc. palaczy sięga właśnie po te produkty, z czego 28 proc. robi to regularnie.
Fot. zakazmentoli.pl


Jak Polacy oceniają zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką? Takie pytanie zadało sobie Forum Konsumentów. Okazało się, że świadomość nadchodzących zmian na rynku jest stosunkowo niska.


– Brakuje wiarygodnej platformy komunikacji dla konsumentów, których ta zmiana przede wszystkim dotyczy. Jak potwierdzają wyniki badania, najczęstszym źródłem informacji na ten temat jest internet, stąd nasza strona zakazmentoli.pl dedykowana projektowi #ZakazMentoli – mówiła na konferencji prasowej Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.
Agnieszka Plencler, prezes Forum KonsumentówFot. naTemat

Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu


Większość Polaków uważa, że palacze powinni mieć prawo, aby samodzielnie decydować, jakie papierosy chcą palić. Ze zdrowotnego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest rzucenie palenia. Badania pokazały jednak, że większość palaczy nie bierze tego pod uwagę.

Niemal 90 proc. palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie unijnej dyrektywy. Około 50 proc. obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16 proc. przejdzie na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu). Z kolei 20 proc. wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.
Fot. zakazmentoli.pl
Po 20 maja jedynym legalnym produktem tytoniowym zawierającym aromat mentolowy będą podgrzewacze tytoniu. Pierwszym z nich na polskim rynku był system IQOS. Co ciekawe, naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego) stwierdzili, że aerozol powstały w wyniku podgrzewania tytoniu zawiera znacznie mniej niektórych szkodliwych i potencjalnie szkodliwych dla mitochondriów komórek nabłonka oskrzeli substancji, niż dym papierosowy.

Badanie wykazało 20-krotnie silniejszy wpływ dymu papierosowego na powstawanie stresu oksydacyjnego w komórkach nabłonka oskrzeli w porównaniu do aerozolu z IQOS.
Public Health England (PHE), agencja wykonawcza ministerstwa zdrowia Wielkiej Brytanii, opublikowała najnowszy raport na temat e-papierosów jako skutecznej alternatywy dla palaczy, którzy nie rzucają papierosów.

Autorzy twierdzą, że palacze powinni przejść na e-papierosy, jeśli nie mogą rzucić nałogu całkowicie. Eksperci PHE podkreślają, że choć e-papierosy nie są całkowicie pozbawione ryzyka, są znacznie mniej szkodliwe niż papierosy. PHE podkreśla, że błędne przekonanie, iż e-papierosy są bardziej szkodliwe niż palenie, wzrosło gwałtownie wśród brytyjskich palaczy po przypadkach uszkodzeń płuc u użytkowników e-papierosów w USA jesienią 2019 r.

Władze USA potwierdziły jednak, że główną przyczyną zachorowań był octan witaminy E, środek zagęszczający dodawany do płynów zawierających THC, substancję czynną konopi indyjskich. Co istotne, substancja ta jest zakazana w produkcji płynów do e-papierosów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Polsce.

Sami palacze, szczególnie "mentoli", także negatywnie odnoszą się do planowanych zmian. Ponad 60 proc. obecnych użytkowników papierosów mentolowych oraz z kapsułką negatywnie ocenia dyrektywę unijną. Ich zdaniem to ograniczenie wolności wyboru oraz nieskuteczne działanie, które nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Jednocześnie wielu z nich nie rozumie tej zmiany.
Fot. zakazmentoli.pl
– Z pewnością trzeba namawiać ludzi do rzucenia albo przynajmniej ograniczenia palenia, ale jednak trzeba rozumieć, w jaki sposób takie działania powinny być podejmowane. Niestety, zakazy nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty – tłumaczyła prof. dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego.
Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów i prof. dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego.Fot. naTemat

Projekt #ZakazMentoli


To akcja informacyjna, która ma uświadomić palaczom, że od 20 maja 2020 r. dostępność produktu, po który spora część z nich sięgała do tej pory, drastycznie się zmieni. Pod adresem zakazmentoli.pl znajdują się najważniejsze informacje na temat zmiany prawa i konsekwencji dla palaczy.