Huawei Mobile Services: dlaczego HMS to najmądrzejsza inwestycja Huawei?

Monika Przybysz
Uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców to sytuacja idealna niemal w każdym biznesie. Inną kwestią jest wykonalność takiej wolty. W przypadku Huawei, które od jakiegoś czasu pełną parą rozwija własne portfolio usług mobilnych, ta decyzja wydaje się przynosić korzyści.
Huawei Mobile Services: co to jest i dlaczego warto z nich korzystać? Fot. na:Temat
Huawei Mobile Services, bo taką nazwę otrzymał odważny projekt giganta z Shenzen, to, najprościej mówiąc, ekosystem usług i aplikacji - tych najpopularniejszych i jednocześnie najważniejszych dla każdego użytkownika smartfona.

Pytanie, dlaczego Huawei miałby rozwijać własny sklep z aplikacjami, własny system płatności, własną chmurę, własne… wszystko? Pierwsza część odpowiedzi brzmi: z powodu zawieszenia współpracy z dostawcami z USA. Druga: bo go na to stać.

Huawei postanowił przeznaczyć spore środki na rozwijanie nowych funkcjonalności. Dość powiedzieć, że rozwój samego sklepu z aplikacjami - AppGallery, kosztował chińskiego producenta już około miliarda dolarów.

To zapewne tylko ułamek sumy, którą Huawei wykłada na rozwijanie własnego ekosystemu. Z drugiej strony, kwota byłaby zapewne znacznie większa, gdyby nie fakt, że firma już od dawna inwestuje w rozwiązania autorskie. Przykładem niech będzie autorska nakładka systemowa EMUI, wzbogacająca system operacyjny o nowe funkcjonalności, którą już od lat dobrze znają użytkownicy smartfonów Huawei.

Gwoli wyjaśnienia: sam Android w dalszym ciągu pozostanie domyślnym systemem dla wszystkich urządzeń Huawei. Jako oprogramowanie typu open-source może być instalowane i dowolnie modyfikowane przez każdą firmę czy osobę prywatną.

Smartfony Huawei będą więc nadal bazowały na tym samym, dobrze znanym systemie, wzbogaconym o wachlarz usług stworzonych na własne potrzeby. O jakich konkretnie jest tu mowa?

ID Huawei

Każdy użytkownik urządzenia marki Huawei posiada własny identyfikator, pozwalający bezpiecznie logować się do usług mobilnych. Za pomocą tego indywidualnego klucza można otworzyć dostęp do własnych zasobów na dowolnym urządzeniu marki, czyli na przykład zalogować się do Chmury Huawei.

Chmura Huawei

Producent smartfonów zadbał o to, żeby zdjęcia, filmy, kontakty i inne ważne dla użytkowników dane były bezpiecznie magazynowane poza urządzeniami. Danymi można zarządzać z poziomu dowolnej przeglądarki. Wystarczy wejść na cloud.huawei.com i zalogować się za pomocą ID Huawei.

AppGallery

O tym, czym jest i jak działa autorski sklep z aplikacjami pisaliśmy już tutaj. W artykule znajdziecie również video tutorial, w którym tłumaczymy, jakie korzystać z AppGallery oraz jakie aplikacje można z niego pobrać.

Obecnie na świecie ponad 400 mln użytkowników aktywnie korzysta z Huawei AppGallery. “Magazyn” sklepu powiększa się nieustannie. Wszystko za sprawą preferencyjnych warunków, jakie marka proponuje deweloperom, którzy chcą umieszczać swoje aplikacje. Użytkownicy również mogą liczyć na bonusy: wystawianie ocen aplikacjom jest punktowane, a za ściągnięcie konkretnych programów, ich wydawcy proponują vouchery na zakupy czy zniżki.

W sklepie z aplikacjami Huawei AppGallery z każdym dniem przybywa nowych aplikacji. Co więcej, w AppGallery znajdują się już aplikacje gotowe do instalacji na urządzeniach HMS, jak na przykład: Deezer, Booking.com, Aliexpress, Maps.me, Microsoft Office, E-Pity, Yanosik, VOD.pl, ONET – wiadomości, pogoda, sport, Empik, Empik GO, moBilet, moParking, SkyCash czy Radio Złote Przeboje.

Niedawno do grona aplikacji wdrożonych do HMS dołączyły również: Bezpieczna Rodzina, Blix, Ceneo, OLX, Radio TOK FM, Snapchat, Taxi Polska powered by ELE TAXI, TVP Info, TVP Sport, Wielki Test TVP, Zdrowe Zakupy oraz gra Top Speed Drag & Fast Racing.

Motywy Huawei

Motywy Huawei to opcja, która zainteresuje nie tylko nielicznych, którzy potrafią dopasowywać tapetę ekranu i wygaszacza pod kolor koszuli czy lakieru do paznokci. Motywy to również szansa, aby wspierać młodą sztukę. Jak? Pobierając obraz udostępniony przez artystę w aplikacji i płacąc ustaloną przez niego cenę. W ten sposób nie tylko dysponujemy unikalnym motywem, ale i stajemy się prawdziwymi (wirtualnymi?) mecenasami sztuki.

Na jak dużą widownię może liczyć twórca, który udostępnia swoje dzieło w galerii Motywy Huawei? W pierwszym półroczu 2019 liczba pobrań wyniosła 60 mln.

Przeglądarka Huawei

Huawei stworzył swoją przeglądarkę - wygodną w nawigacji, szybką, bezpieczną, a przy tym - funkcjonalną. Bezpośrednio po uruchomieniu widzimy kafelki najczęściej odwiedzanych stron oraz najważniejsze newsy, dostarczane za pomocą zintegrowanej z przeglądarką aplikacji Newsfeed.

Artykuł powstał we współpracy z Huawei Polska.