Czy można dwa razy zachorować na covid-19? W Japonii potwierdzono 2 przypadki nawrotu choroby

Monika Piorun
70-letni pasażer statku "Diamond Princess" z prefektury Mie na Honsiu i 40-letnia przewodniczka z Osaki są jednymi z pierwszych pacjentów na świecie, u których po wyzdrowieniu z covid-19 nastąpił nawrót choroby, a testy na koronawirusa ponownie wykazały obecność SARS-CoV-2. Co na to lekarze i eksperci? Niektórzy badacze obawiają się, że koronawirus może wykazywać podobieństwo do... wąglika, co tłumaczyłoby chwilowe osłabienie objawów przed nasileniem infekcji.
Czy po wyzdrowieniu z covid-19 można kolejny raz zachorować? Nowe fakty na temat zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Fot. Fusion Medical Animation/Unsplash.com

Reinfekcja covid-19: czy można wyzdrowieć, a potem znów być zakażonym koronawirusem?

Wiedza, jaką mamy na temat wirusa SARS-CoV-2, stale się zmienia. Początkowo sądzono, że pacjenci, którym udało się wyleczyć z covid-19, mogą być bezpieczni. Okazuje się jednak, że zdarzają się wyjątki od tej reguły. W Japonii zdarzyły się dwa takie przypadki. Dotyczą one 70-letniego mężczyzny i 40-letniej kobiety.

U obojga zdiagnozowano covid-19. Udało się im jednak wyzdrowieć, a przed wypisaniem ze szpitala wynik testów na koronawirusa był u nich negatywny. Po około 2 tygodniach u przewodniczki z Osaki pojawił się ból gardła. Zaczęła się też skarżyć na ból w klatce piersiowej.
70-latek, który w lutym był pasażerem statku "Diamond Princess", również około 2 tygodni od wyleczenia zaczął gorączkować (miał temp. ok. 39 stopni), a przeprowadzone ponownie testy na obecność koronawirusa potwierdziły, że znów ma SARS-CoV-2.
Podobny przypadek zdarzył się także w Chinach. Na początku marca 36-letni pacjent zmarł zaledwie 5 dni po tym, jak został wypisany ze szpitala po wyzdrowieniu z covid-19. Testy, którym został poddany przed opuszczeniem placówki, dały wynik negatywny.

Koronawirus a nawrót choroby covid-19 [Przyczyny wg naukowców]

Prof. Philip Tierno, mikrobiolog i patolog z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku w komentarzu udzielonym "The Guardian" powiedział, że jeśli zostaniemy zakażeni koronawirusem, to może on początkowo pozostawać w stanie uśpienia i dawać tylko minimalne objawy. Dopiero kiedy uda się mu przedostać do płuc, to może doprowadzić do zaostrzenia infekcji. Na razie nie mamy jednak potwierdzonych informacji na ten temat. Profesor Tierno obawia się jednak o to, czy działanie wirusa SARS-CoV-2 może być dwufazowe, podobnie jak w przypadku wąglika, który zwykle zdaje się nieco ustępować przed ostatecznym atakiem.


Z kolei według Li QinGyuan ze szpitala China Japan Friendship w Pekinie, osoby zarażone covid-19 rozwijają specjalne, ochronne przeciwciało. Na razie nie można jednak stwierdzić, jak długo może ono ochraniać zakażonych koronawirusem. W rozmowie z USA Today ekspert stwierdził, że:
Li QinGyuan
dyrektor szpitala China Japan Friendship w Pekinie

Dla wielu wyleczonych z covid-19 pacjentów istnieje prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Dr Stephen Gluckman, lekarz chorób zakaźnych w Penn Medicine i dyrektor Penn Global Medicine uważa natomiast, że choć koronawirusy istnieją od bardzo dawna i funkcjonują u wielu gatunków, to jednak brakuje nam wystarczających danych, by jednoznacznie stwierdzić, jak będzie się zachowywać wirus SARS-CoV-2 w obecnej sytuacji. Nie można jednak wykluczyć, że przypadki nawrotu choroby będą się zdarzały, a ludzie, którzy wyzdrowieli z covid-19, teoretycznie nadal będą mogli zarażać innych (zwłaszcza tych z obniżoną odpornością).

Stanowisko Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) jest jednoznaczne:

Odpowiedź immunologiczna na covid-19 nie została jeszcze poznana. Pacjenci z zakażeniem MERS-CoV prawdopodobnie nie zostaną ponownie zarażeni wkrótce po wyzdrowieniu, ale nie wiadomo jeszcze, czy podobna ochrona immunologiczna będzie obserwowana u pacjentów z covid-19.

Do określenia, czy pacjent wyleczony z covid-19 może zostać ponownie zakażony koronawirusem niezbędne są dalsze badania naukowe. Osoby, u których najpierw stwierdzono obecność SARS-CoV-2, a potem miały negatywne wyniki testów na koronawirusa, powinny postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi higieny osobistej oraz pozostałymi środkami ostrożności zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia i pozostałe oficjalne instytucje dbające o zdrowie publiczne.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Czesi dopuścili do obrotu nowy lek. Ma pomóc chorym na koronawirusa


To ona jest pierwszą osobą na świecie, która testuje szczepionkę na covid-19

Te leki mogą szkodzić przy covid-19. Francuski minister ostrzega przed popularnymi środkami


źródło: "The Guardian"/"The Independent"/Mail Online