Prymas Polski wydał rozporządzenie ws. sposobu przyjmowania komunii

Ola Gersz
Prymas Polski i Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Wojciech Polak wydał rozporządzenia dotyczące posługi duszpasterskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej podczas pandemii koronawirusa. Dotyczą one nie tylko mszy, spowiedzi i komunii, ale również ślubów, chrztu, spowiedzi, a nawet zachowania w zakrystii.
Prymas Polski wydał rozporządzenia dla archidiecezji gnieźnieńskiej Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Jak rozporządził Prymas Polski i Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Wojciech Polak, "w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób". "W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności w Eucharystii mogą uczestniczyć osoby związane z intencją danej Mszy św." – podkreślił.

W liturgii ma uczestniczyć jak najmniejsza liczba posługujących oraz można opuścić wygłaszanie zachęty "Przekażcie sobie znak pokoju". "Jeśli zaś będzie stosowany znak pokoju, trzeba go przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania sobie rąk. Dotyczy to także koncelebransów" – czytamy w rozporządzeniach abp. Polaka dla archidiecezji gnieźnieńskiej. Komunia święta i spowiedź podczas pandemii
Hierarcha rozwiał też wątpliwości dotyczące przyjmowania Komunii Świętej. "Zaleca się i zachęca się do przyjmowania Komunii Świętej na rękę" – podkreślił.


W obecnej sytuacji przyjmowanie Komunii Świętej na rękę należy traktować priorytetowo. Trzeba nie tylko zachęcać do tego wiernych, ale ich usilnie o to prosić, wyjaśniając, że taka forma jest podyktowana miłością bliźnich i troską o ich zdrowie. Osoby, które mimo to będą pragnęły przyjąć Komunię Świętą do ust, mogą to zrobić po zakończeniu jej rozdzielania wiernym na rękę" – tłumaczył Prymas Polski.

Rozporządzenia dotyczą również spowiedzi w Wielkim Poście. "Dyżury spowiednicze należy tak zorganizować, aby wierni mogli skorzystać ze spowiedzi nie tylko przed rozpoczęciem Mszy św., ale również w ciągu dnia" – podkreślił abp Polak.

W konfesjonałach należy zabezpieczyć kratki folią. "Folię należy dezynfekować lub zmieniać codziennie. Do tego celu najlepiej wykorzystać przeźroczyste folie typu stretch (wytrzymałe, samoprzylepne). (...) Jeżeli gdzieś jeszcze praktykuje się zwyczaj całowania stuły po spowiedzi, należy go zaniechać" – podkreślił metropolita gnieźnieński i jednocześnie zaznaczył, że należy zachować odpowiednią odległość spowiednika od kapłana.

Pogrzeby, chrzty i śluby podczas pandemii


A co z pogrzebami? "Obowiązuje przepis o zgromadzeniach do 50 osób. Dlatego w pogrzebach winna uczestniczyć tylko najbliższa rodzina. Dotyczy to również zgromadzeń w miejscach otwartych, a takim jest także cmentarz" – podkreślił Prymas Polski. "Spotkanie szerszego grona znajomych i przyjaciół można zorganizować zawsze np. w pierwszą rocznicę śmierci. Oprócz wspólnej modlitwy będzie wówczas możliwe spotkanie się przy wspólnym stole, co na chwilę obecną nie jest możliwe" – dodał.

Podobne rozporządzenia tyczą się sakramentów chrztu i małżeństwa. "Należy zachować zarządzenia władz państwowych dotyczące liczby uczestników zgromadzenia" – zaznaczył abp Polak. Dodał również, że "w liturgii chrzcielnej wodę należy każdorazowo zmienić i poświęcić. Nie można używać wody wcześniej poświęconej". Wszystkie rozporządzenia Prymasa Polski, które dotyczące m.in. zakrystii czy sakramentu namaszczenia chorych, można przeczytać na jego stronie internetowej.