Jak poprawnie założyć rękawice ochronne? Wbrew pozorom wcale nie jest to oczywiste... [INSTRUKCJA]
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż nałożenie na dłonie banalnych, lateksowych rękawiczek ochronnych. Okazuje się jednak, że w czasie globalnej walki z koronawirusem większość ludzi popełnia w trakcie tej czynności sporo błędów, które mogą nie wyjść im na zdrowie. Zwłaszcza gdy zewsząd czai się śmiercionośny koronawirus.
Koronawirus a higiena rąk — instrukcja zakładania rękawiczek
Przed każdym założeniem oraz po każdym ściągnięciu rękawic powinniśmy dokładnie umyć dłonie i przestrzenie pomiędzy palcami, a także zdjąć zegarek, biżuterię, bransoletki, pierścionki itp. Nakładanie gumowych rękawiczek ułatwią nam krótko obcięte paznokcie bez tipsów czy innych ozdób.Wiele osób już na samym początku, przy samym zakładaniu rękawiczek ochronnych doprowadza do tego, że nie będą sterylne poprzez… dmuchanie w nie powietrza, by szybciej się rozwinęły. To błąd. Nie dość, że zbierze się w nich w ten sposób para wodna, to na dodatek w czasie pandemii koronawirusa przenoszonego drogą kropelkową takie pomysły mogą nam nie wyjść na zdrowie.
Warto też zwracać szczególną uwagę na nasze odruchy, by nieświadomie nie dotykać dłońmi w rękawiczkach twarzy, nie przecierać oczu, drapać się po nosie (co gorsza… jeszcze w nim dłubać) czy mimochodem przeczesywać włosy. Takie bezwiedne zachowania tylko ułatwiają bakteriom i wirusom wniknięcie do naszego organizmu.
Wbrew pozorom problematyczne może być także zdejmowanie rękawiczek. Jeśli robimy to odruchowo i nie złapiemy ich w odpowiednim miejscu (nie tuż przy nadgarstku tylko w dalszej części osłoniętej rękawiczką dłoni), to możemy przenieść znajdujące się na niej mikroby na nieosłonięta część skóry. Warto zatem dokładnie przeanalizować, w jaki sposób można to zrobić prawidłowo i wykorzystać w praktyce — zwłaszcza w czasie pandemii covid-19 i globalnej walki z wszelkimi patogenami. Nie tylko koronawirusem…
Czytaj także: W czasie pandemii covid-19 aż 30% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety
Jak zakładać rękawice?
Jak zakładać rękawice ochronne? Instrukcja użytkowania•Fot. WHO
⦁ Po wyjęciu rękawic z opakowania chwytamy ją w miejscu, w którym powinien znajdować się nadgarstek i płynnym ruchem wsuwamy ją na dłoń. To samo robimy z drugą rękawiczką.
⦁ Ważne, by przy zakładaniu rękawic nie dotknąć skóry przedramienia. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy odwinąć zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami w taki sposób, aby udało się nam nałożyć rękawicę na drugą rękę.
Ratownik medyczny tłumaczy, na co zwrócić uwagę podczas korzystania z rękawiczek ochronnych
Jak zdejmować rękawice?
Jak zdejmować rękawice według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia?•Fot. WHO
⦁ Po zdjęciu pierwszej rękawicy trzymamy ją w drugiej ręce, do której przykładamy palce, wsuwamy je pod rękawiczkę i zwijamy ją wzdłuż dłoni.
⦁ Zdjęte rękawiczki wyrzucamy do kosza i dokładnie myjemy ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol.
Jak nakładać jałowe rękawice?
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia od 70 do 90 proc. zakażeń szpitalnych przenoszonych jest przez personel medyczny (przede wszystkim przez ręce). Mycie i dezynfekcja dłoni są najważniejszymi procedurami w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym.Jak w prawidłowy sposób nakładać jałowe rękawice? O czym nie powinniśmy zapomnieć i na co warto zwrócić uwagę?•Fot. WHO
⦁ 1. Umyj ręce wodą z mydłem lub użyj preparatu odkażającego z zawartością alkoholu powyżej 60 proc.
⦁ 2. Przed otwarciem opakowania sprawdź, czy jest nienaruszone, a potem rozerwij folię w taki sposób, żeby nie dotykać zawartości.
⦁ 3. Rozłóż jałową zawartość opakowania bez dotykania powierzchni, na którą ją kładziesz.
⦁ 4. 5. Kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki delikatnie chwyć zawinięty mankiet rękawicy.
Jednym ruchem wsuń drugą rękę w rękawicę trzymając zawinięty mankiet na poziomie nadgarstka.
⦁ 6. 7. Podnieś drugą rękawicę wsuwając palce pod jej mankiet.
⦁ 8. 9. 10. Jednym ruchem wsuń drugą rękawicę na gołą rękę unikając wszelkiego kontaktu z jakimikolwiek niejałowymi powierzchniami (przy braku aseptyki konieczna będzie zmiana rękawic).
⦁ 11. Po nałożeniu rękawic rozciągnij je dokładnie na palcach i przestrzeniach między palcami, by jak najlepiej przylegały do dłoni.
⦁ 12. 13. Rozwiń mankiet pierwszej rękawicy wsuwając palce drugiej ręki pod zawinięcie mankietu unikając kontaktu z jakąkolwiek powierzchnią poza zewnętrzną warstwą rękawicy.
⦁ 14. Kiedy mamy już poprawnie założone rękawice, zgodnie z zaleceniami możemy nimi dotykać wyłącznie jałowych narzędzi lub uprzednio zdezynfekowanych powierzchni ciała pacjenta/osoby, której chcemy pomóc.
Czytaj także: Nowe przepisy na płyny do dezynfekcji własnej roboty [INSTRUKCJE]
Jak zdejmować jałowe rękawice?
W jaki sposób prawidłowo zdejmować jałowe rękawice? Na co zwrócić szczególną uwagę?•Fot. WHO
⦁ 3. Zdejmij drugą rękawicę wywijając zewnętrzny brzeg palcami ręki, z której została częściowo zdjęta poprzednia rękawica.
⦁ 4. Zdejmij rękawicę wywracając całkowicie jej wewnętrzną stronę na wierzch. Upewnij się, czy skóra przez cały czas ma kontakt tylko z wewnętrzną stroną rękawicy.
⦁ 5. Wyrzuć obie rękawice do kosza z zamykaną klapą.
⦁ 6. Umyj ręce wodą lub mydłem przez minimum 20 sekund lub odkaź je za pomocą płynu dezynfekującego z zawartością alkoholu powyżej 60 proc.
Przy zabiegach chirurgicznych procedury zakładania i zdejmowania rękawic przebiegają podobnie, ale poprzedza je m.in. chirurgiczne przygotowanie rąk do operacji, założenie jałowego ubrania, otwieranie pierwszego niejałowego opakowania przy asyście drugiej osoby oraz umieszczenie kolejnego opakowania na jałowej powierzchni (innej niż ta, na której planowany jest dany zabieg).
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Koronawirus a dieta – co jeść w czasie pandemii?⦁ Wiadomo, kogo zabił koronawirus we Włoszech. Są dokładne dane
⦁ Szkarlatyna atakuje. Prawie 4 razy więcej zachorowań na Wyspach niż na covid-19
źródło: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – wytyczne dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej