Czy na banknotach może być koronawirus? WHO zabiera głos w sprawie
Czy używanie papierowych pieniędzy może zwiększać ryzyko covid-19? Na całym świecie płacenie tradycyjną gotówką staje się coraz bardziej problematyczne. Kasjerzy zakładają rękawiczki ochronne, dezynfekują kasy i lady, niektóre sklepy przyjmują tylko płatności bezgotówkowe, a takie kraje jak choćby Kora Południowa wycofują je czasowo z obiegu lub nawet... palą. Światowa Organizacja Zdrowia nie potwierdza jednak, by używanie gotówki mogło prowadzić do zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ale zaleca dbanie o higienę i zachowywanie ostrożności. W Polsce ze względu na koronawirusa przyspieszono prace nad wprowadzeniem wyższych limitów płatności zbliżeniowych.
Koronawirus na świecie. Jak pandemia zmienia podejście do używania gotówki?
Margaret Harris, rzeczniczka zespołu ds. covid-19 przy Światowej Organizacji Zdrowia, potwierdziła, że nie ma dowodów na to, że koronawirus może przenosić się poprzez banknoty. Mimo to zawsze należy myć ręce po używaniu pieniędzy. Jej zdaniem to oczywiste, że na gotówce jest wiele wirusów i bakterii, dlatego zawsze powinno się myć ręce po braniu do rąk banknotów, a zwłaszcza przed jedzeniem i przypadkowym dotykaniem ust, nosa czy oczu – donosi "Independent".Odkąd pandemia koronawirusa w Europie przybrała na sile, zaczęto coraz częściej stosować dodatkowe środki ostrożności przy używaniu papierowych pieniędzy w wielu instytucjach oraz sklepach. Na początku marca rzecznik WHO w rozmowie z "Telegraph" zalecił większą dbałość o higienę przy używaniu pieniędzy:
Czytaj także: Szef WHO pokazał, jak się walczy z koronawirusemRadzimy myć ręce po dotykaniu banknotów. Tam, gdzie jest to możliwe, zaleca się również stosowanie płatności zbliżeniowych, aby zmniejszyć ryzyko transmisji.
Jak długo na banknotach mogą przetrwać wirusy i bakterie?
Choć wiedza na temat koronawirusa jest nadal mocno ograniczona, to jednak mamy sporo informacji o innych wirusach.Szacuje się, że na przeciętnym banknocie wirus grypy może przetrwać nawet około 17 dni, zaś na powierzchni klawiatury w bankomatach aż... 24 godziny.
Niestety nawet na kartach kredytowych możemy znaleźć nie tylko różne gatunki gronkowców i paciorkowców, ale też między innymi bakterie E. coli oraz pałeczki Salmonella (to samo tyczy się między innymi kart miejskich lub ich odpowiedników).
Ile czasu na różnych powierzchniach może przetrwać koronawiurs?
Wyniki badań opublikowanych na łamach “Journal of Hospital Infection” przez niemieckich naukowców wskazują, że poza żywymi organizmami wirus SARS-CoV-2 może przetrwać od 4 do nawet 9 dni. Co więcej, wcale nie musimy mieć kontaktu z innymi zakażonymi, wystarczy, że zetkniemy się z zainfekowaną powierzchnią, by móc zostać zakażonym koronawirusem.Czytaj także: Gdzie jest najwięcej wirusów i bakterii? Lista najbrudniejszych przedmiotów
Naukowcy uważają, że koronawirus powodujący covid-19 ma największe szanse na to, by przetrwać na takich przedmiotach jak:
⦁ drewno,
⦁ papier,
⦁ plastik,
⦁ aluminium.
Inne koronawirusy (tj. SARS lub MERS) są w stanie przetrwać poza żywym organizmem na powierzchniach przedmiotów od 2 godzin do 9 dni.
Na jakich powierzchniach jest w stanie przetrwać koronawirus? Naukowcy sądzą, że wirus SARS-CoV-2 jest w stanie być aktywny m.in. drewnie, papierze, plastiku i aluminium.•Fot. Fusion Medical Animation/Unsplash.com
Koronawirus na świecie wpłynie na częstsze płatności bezgotówkowe?
Mimo pandemii covid-19 używanie gotówki jest nadal powszechne na całym świecie, to jednak zauważa się tendencję do częstszego korzystania z płatności elektronicznych. W krajach, gdzie problem z koronawirusem był największy, decydowano się na dodatkowe środki ostrożności.CHINY
Chiński Bank Ludowy jeszcze w lutym poddawał banknoty dezynfekcji i tymczasowo wstrzymywał ich używanie na co najmniej 2 tygodnie przed ponownym wypuszczeniem do obiegu.
KOREA POŁUDNIOWA
W Korei Południowej posunięto się natomiast do bardziej radykalnych działań. Oprócz wycofania z rynku papierowych pieniędzy w niektórych przypadkach dochodziło nawet do ich spalenia.
KANADA
Spokój zachowują za to Kanadyjczycy. Ryzyko związane z obsługą banknotów zdaniem banku centralnego nie jest większe niż ryzyko związane z dotykaniem innych typowych powierzchni, takich jak klamki, blaty kuchenne i poręcze. Nie podjęto więc działań, które mogłyby wpłynąć na tych, którzy wolą płacić gotówką.
POLSKA
W Polsce pandemia covid-19 doprowadziła z kolei do przyspieszenia prac nad wprowadzeniem wyższych limitów płatności bezgotówkowych (z 50 zł do 100 zł).
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Koronawirus a dieta – co jeść w czasie pandemii?⦁ Wiadomo, kogo zabił koronawirus we Włoszech. Są dokładne dane
⦁ Szkarlatyna atakuje. Prawie 4 razy więcej zachorowań na Wyspach niż na covid-19
źródło: Global News/Independent