Ważne zmiany w składkach ZUS przez epidemię. Nie będzie jednego wymogu przy odroczeniu

redakcja naTemat
W związku z epidemią koronawirusa w przypadku mikrofirm nastąpi odroczenie składek ZUS na okres trzech miesięcy. Już wiadomo, że nie będzie brane pod uwagę kryterium przychodów, co początkowo znalazło się w projekcie specustawy. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można z tego skorzystać i jak złożyć wniosek.
Wszystkie firmy będą zwolnione ze składek ZUS. Nie trzeba udowadniać spadku przychodów. Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
W ramach tzw. tarczy antykryzysowej, która ma być kołem ratunkowym dla polskiej gospodarki w czasach epidemii koronawirusa, wszystkie mikrofirmy nie zapłacą składek ZUS przez trzy miesiące. To najnowsza propozycja, o której poinformował Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Co ważne, odroczenie płatności będzie niezależne od poziomu przychodów firmy.

Komu przysługuje odroczenie płatności?


Wszyscy przedsiębiorcy - niezależnie od tego, czy zatrudniają pracowników, czy też prowadzą działalność jednoosobowo - mogą się starać o odroczenie składek ZUS na okres trzech miesięcy.


Jeszcze 21 marca Andrzej Duda ogłaszał na konferencji, że zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące mają być wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego. Już wiadomo, że to kryterium przestało obowiązywać.

Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniu, które wprowadzono dla firm jednoosobowych. Chodzi o wysokość osiąganych przychodów. Żeby uzyskać zwolnienie, przychód nie będzie mógł przekraczać kwoty 15 600 zł. Na razie nie podano jednak, jakiego okresu będzie dotyczyć ta wartość.

Wniosek o odroczenie składek ZUS – jak złożyć?


Żeby skorzystać z ulgi, należy złożyć wniosek, który można pobrać ze strony ZUS. Dokument można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Co ważne, do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego formularza. We wniosku trzeba wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.

Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą (jeżeli przedsiębiorca nie wskaże adresu mailowego).