WHO: Nie mówiliśmy, że gotówka transmituje koronawirusa
Bez względu czy płacimy gotówką, kartą czy telefonem, musimy zawsze pamiętać o higienie i myć ręce – informują eksperci. Twierdzenie, że banknoty lub monety transmitują koronawirusa to nadinterpretacja. Równie ostrożni powinniśmy być przy korzystaniu z naszych kart płatniczych, smartfonów czy portfeli.
WHO nie odradza gotówki
Jako pierwsze alarm podniosły zagraniczne media, które powołując się na słowa przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia odradzały używanie gotówki, jako potencjalnego ogniwa transmisji wirusa SARS-CoV-2.
W rzeczywistości przeinaczyli jednak słowa Organizacji, a Faida Chaib, rzeczniczka WHO, w wypowiedzi dla portalu MarketWatch dementowała: "WHO nie powiedziała, że banknoty mogą transmitować COVID-19, ani nie wydaliśmy żadnych ostrzeżeń ani oświadczeń w tej sprawie".
Światowa Organizacja Zdrowia zalecała jedynie, by po kontakcie z gotówką zachować zasady higieny, nie dotykać twarzy i myć ręce. Dokładnie tak samo, gdy dotykamy różnych powierzchni czy bierzemy do ręki w sklepie telefon lub kartę, by zapłacić za zakupy. Potem informację tę podały także inne media np. CBS News.
Bez względu czym płacisz, pamiętaj o higienie
Według dotychczasowych badań, koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się głównie drogą kropelkową, a na powierzchniach różnych przedmiotów w sprzyjających warunkach może przetrwać od kliku godzin do nawet kilku dni. Czy można zarazić się dotykając różnych rzeczy? Według US Centers for Disease Control: "możliwe, że dana osoba zachoruje na Covid-19, dotykając powierzchni lub obiektu, na którym jest wirus, a następnie dotykając własnych ust, nosa lub oczu, ale nie uważa się, że jest to główna droga rozprzestrzenia się wirusa".
Wirus może zatem żyć kilka, a nawet kilkanaście godzin, zarówno na banknotach, monetach, jak i na karcie płatniczej czy telefonie, podobnie jak na poręczach, klamkach, wózkach sklepowych. Banknoty mają po prostu większe prawdopodobieństwo ryzyka, bo częściej wędrują z rąk do rąk. Kluczowe jest zachowanie zasad higieny, o którą apelują eksperci, bez względu na to, którą metodą płatności się posługujemy.
Niezależnie od formy płatności, musimy pamiętać, że takie same środki ostrożności i zasady higieny powinniśmy zachować również przy używaniu kart płatniczych lub telefonów. Nie tylko gotówki.
źródło: MarketWatch, MIT Technology Review, The Guardian, ABC News