Gdzie najlepiej na świecie radzą sobie z koronawirusem? [LISTA KRAJÓW]

Monika Piorun
38-milionową Polskę od 11-milionowego Wuhan, w którym rozpoczęła się globalna walka z covid-19, dzieli ponad 7,5 tys. km. Mimo sporej odległości od epicentrum światowej pandemii doszło u nas do tej pory do ponad 2,4 tys. zakażeń i 36 zgonów. Z kolei liczący 24 mln mieszkańców Tajwan, położony około 150 km od Chin, zanotował dotąd 329 zakażeń, a 96-milionowy Wietnam – 218 potwierdzonych obecności SARS-CoV-2 i ani jednej ofiary śmiertelnej. Komu jeszcze udało się zapobiec fali zachorowań na covid-19?
W których miejscach na świecie walka z covid-19 okazała się najskuteczniejsza? Fot. Jack Moreh/freerangestock.com
Wbrew pozorom odległość od miejsc, w których doszło do największej liczby zakażeń koronawirusem wcale nie musi mieć decydującego znaczenia dla statystyk zbieranych w czasie pandemii. Okazuje się, że w ograniczeniu liczby zachorowań najbardziej pomocny może być surowy reżim sanitarny, dostęp do testów na koronawirusa, które w niektórych azjatyckich krajach zaczęto wykonywać... 31 grudnia ubiegłego roku (jeszcze zanim świat na dobre przekonał się, co oznacza hasło: covid-19), a także nietypowe rozwiązania, tj. sterylne "budki" przy wejściach do szpitali, w których można pobrać wymazy z gardła i sprawdzić, czy ma się wirusa SARS-CoV-2 (jak w Korei Południowej).

Koronawirus na świecie. W których krajach walka z covid-19 jest najskuteczniejsza?

Według amerykańskiej epidemiolog i specjalistki chorób zakaźnych dr Raviny Kullar z Expert Stewardship Inc. w Newport Beach w Kalifornii oraz dra Amesha Adalja z Johns Hopkins Center for Health Security w Baltimore na liście państw, które zdecydowanie lepiej niż inne radzą sobie z pandemią covid-19 powinno się uwzględnić takie kraje jak:


⦁ KOREA POŁUDNIOWA

Choć w tym ponad 50-milionowym kraju doszło do tej pory do ponad 9,8 tys. zakażeń i 165 zgonów z powodu covid-19, to jednak warte powielania są niezwykle skuteczne metody testowania pacjentów na obecność na koronawirusa. Przed wejściami do szpitali umieszczono przezroczyste "budki" (skojarzenie z budkami telefonicznymi nie jest przypadkowe), w których można pobierać wymazy z gardła od pacjentów w taki sposób, by osoba pobierająca próbki nie została zakażona. Cała procedura trwa zaledwie... 7 minut! Po każdej wizycie pomieszczenie jest dezynfekowane i odpowiednio wentylowane. Jak to wygląda w praktyce?
Między innymi dzięki takim działaniom udało się doprowadzić do tego, że liczba zachorowań na covid-19 zaczęła w tym kraju zaczęła się obniżać.

Czytaj także: Interaktywna mapa koronawirusa. Tu sprawdzisz, gdzie jest covid-19

⦁ WIETNAM Na 96 milionów obywateli tego kraju, obecność wirusa SARS-CoV-2 została potwierdzona zaledwie 2018 razy. Nie zanotowano tam dotąd żadnej ofiary śmiertelnej. Władze postawiły na to, by wykonywać na masową skalę testy na koronawirusa. Kwarantanną objęto łącznie 45 tys. obywateli, którzy powrócili z Europy lub ze Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: Komu może pomóc krew tych, którzy wyleczyli się z covid-19?

⦁ TAJWAN

Na tej 24-milionej wyspie zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 uległo do tej pory 329 osób. Nie zanotowano też jak dotąd żadnej ofiary śmiertelnej. Pierwsze testy na obecność koronawirusa zaczęto wykonywać 31 grudnia 2019 roku. Surowy reżim sanitarny sprawił, że szkoły zostały zamknięte na 2 tygodnie i nie trzeba było przedłużać okresu, w którym uczniom zalecano izolację w domach. Tajwan radzi sobie z koronawirusem na tyle dobrze, że prezydent Tsai Ing-Wen zapowiedziała, że wyśle 10 mln maseczek higienicznych do miejsc, które mają większy problem z pandemią (m.in. do Stanów Zjednoczonych oraz państw europejskich)

Czytaj także: Leki przeciwmalaryczne mogą być stosowane w leczeniu covid-19? Decyzja amerykańskiej agencji

⦁ NIEMCY Niemiecki system opieki zdrowotnej jest specyficzny. Naszym zachodnim sąsiadom udało się doprowadzić np. do tego, że na każdy 1 tys. pacjentów przypada tam aż 13 pielęgniarek (w żadnym innym kraju dotkniętym covid-19 nie ma takiego komfortu). W niektórych miastach (m.in. w Monachium) chętnym oferowane są testy drive-thru na koronawirusa, które w sterylnych warunkach można przeprowadzić... nie wychodząc z własnego samochodu.

Czytaj także: Niemcy pokazują, jak walczyć z koronawirusem. Testy mają nawet w wersji drive-thru

W Niemczech, w których mieszka ponad 82-miliony ludzi, doszło dotąd do pond 74 tys. zakażeń i 821 zgonów z powodu covid-19.
Czytaj także: Szef WHO pokazał, co zrobić przed wejściem do autobusu. Tak się walczy z koronawirusem w Rwandzie

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Koronawirus uszkadza nie tylko płuca, ale i serce. Zaskakujące wyniki nowych badań kardiologów

Krajobraz czasów zarazy. Zdjęcia satelitarne Ziemi w czasie pandemii covid-19

Tani lek odciąży szpitalne respiratory? Naukowcy wskazali, co może pomóc chorym na covid-19


źródło: "Medical Express"