Tak będą postępować ze zwłokami ofiar COVID-19. Są nowe wytyczne resortu zdrowia

redakcja naTemat
Pojawiło się znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia ws. postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Wprowadzone zmiany dotyczą postępowania z ciałami osób, które w Polsce przegrywają walkę z COVID-19. Fragmenty dokumentu są poruszające.
Minister zdrowia wydał nowe rozporządzenie ws. tego, jak postępować ze zwłokami osób zakażonych koronawirusem. Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta

"Odstąpić od standardowych procedur"

Rozporządzenie wydane przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego opisuje punkt po punkcie, co należy uczynić ze zwłokami osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. "Przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym" – to pierwsze zalecenie dla pracowników szpitali i zakładów pogrzebowych, którym przyjdzie pracować przy zwłokach ofiar COVID-19.

Dalej znowelizowane rozporządzenie ws. postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi w przypadku zmarłych zakażonych koronawirusem nakazuje "odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok". Jeśli z jakiejś przyczyny mycie będzie jednak konieczne, należy zachować szczególne środki ostrożności.


Czytaj także: Duże zmiany w organizacji wszystkich pogrzebów. To konieczność przy epidemii koronawirusa

Także kolejny punkt nowych zaleceń może być trudny do przyjęcia przez wiele rodzin osób zmarłych. Wskazano w nim bowiem, iż unikać należy także okazywania zwłok oraz ubierania ich do pochówku. "Umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku" – czytamy.

Zgodnie z rozporządzeniem MZ, osoby zajmujące się zwłokami osób zakażonych SARS-CoV-2 muszą "zdezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym", a następnie "umieścić w kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium, wykonanej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję, która po przekazaniu zwłok do spalarni podlega standardowej dekontaminacji środkami powierzchniowoczynnymi".

Na całym świecie przyjęto już, iż zwłoki osób, które przegrały walkę z COVID-19 przede wszystkim poddaje się kremacji. Jednak Ministerstwo Zdrowia wskazuje także scenariusz postępowania na wypadek pochówku w trumnie i bezpośrednio na cmentarzu.
W takiej sytuacji na dnie trumny do pochówku należy umieścić "warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm" i "niezwłocznie po złożeniu zwłok w trumnie lub kapsule transportowej trumnę lub kapsułę transportową zamknąć szczelnie i spryskać płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym".

Wymagające procedury ws. zwłok zakażonych

Opublikowany 3 kwietnia dokument wskazuje także, iż "transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, prowadzić jednym zespołem przewozowym", a "pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, poddaje się odkażaniu".

Jak dowiadujemy się z nowych wytycznych, za podstawowe czynności (od odkażenia zwłok po odkażenie obu worków, w których ciało umieszczono) odpowiadać powinny osoby zatrudnione przez szpital, jeśli to w nim doszło do zgonu.

Czytaj także: Zakaz grzebania zwłok ofiar koronawirusa. Chiny reagowały na nowe zakażenia

W sytuacjach, w których osoby zmarły poza szpitalem, ich zwłokami mają zająć się "odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w zakładach pogrzebowych". Do pracowników branży funeralnej należą także wszelki czynności związane z bezpiecznym pochówkiem ofiar COVID-19.

W rozporządzeniu ministra zdrowia szczegółowo opisano także, jak muszą wyglądać środki ochrony dla osób mających kontakt ze zwłokami:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia
z dnia 3 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.

Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami są zabezpieczane w następujące środki ochrony indywidualnej:

1) kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę;

2) jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2;

3) gogle lub przyłbicę ochronną – jednorazową lub poddaną uprzednio procedurze dekontaminacyjnej;

4) jednorazowe rękawice nitrylowe (optymalnie długie).

Środki ochrony indywidualnej wielorazowego użytku myje się i dezynfekuje po zakończeniu czynności.

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, postępowanie ze zwłokami osób zakażonych koronawirusem nastręcza problemów w wielu państwach. Najtrudniejsza sytuacja jest tam, gdzie pandemia SARS-CoV-2 przebiega wyjątkowo tragicznie.

We Włoszech następowały momenty, w których pomocy w usunięciu ciał musiało udzielić wojsko. Tak było m.in. w lombardzkim Bergamo. Natomiast w Hiszpanii na prowizoryczną kostnicę przekształcono jedno z lodowisk w Madrycie.

Zobacz więcej:

Partia Merkel pokazała wymowną grafikę. To wyjaśnia, dlaczego Niemcy radzą sobie tak dobrze

Oni nadal nie zamknęli granic i szkół. Cała Europa patrzy na Szwecję

źródło: Dziennik Ustaw