Koronawirus w DPS-ach. Gdzie się pojawił i ile jest zakażeń?

redakcja naTemat
Domy Pomocy Społecznej to miejsca szczególnie narażone na atak koronawirusa. Wszystko dlatego, że szpitale właśnie tam odsyłają na kwarantannę tych mieszkańców DPS–ów, którzy są podejrzani o zakażenie. To oznacza, że izolacji muszą poddać się wszyscy lokatorzy ośrodka. Obecnie epidemia COVID–19 dotarła do 24 placówek.
DPS w Bochni został ewakuowany z powodu koronawirusa. Ale to nie jedyny Dom Pomocy Społecznej, w którym wykryto COVID–19. Podobny problem mają 24 placówki. fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta

Co to jest DPS

DPS to w skrócie Dom Pomocy Społecznej. To placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom, które potrzebują wsparcia w zaspokojeniu codziennych potrzeb. Ich mieszkańcami są osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawne intelektualnie (zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli) lub fizycznie, przewlekle chore lub uzależnione od alkoholu, odpowiednio do rodzaju DPS–u.

Zgodę na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej wydaje wojewoda. Może nim zarządzać samorząd, organizacja pozarządowa, związek wyznaniowy, osoby prawne i fizyczne.

W ilu DPS–ach jest koronawirus

Według informacji których w poniedziałek 20 kwietnia udzieliła minister pracy Marlena Maląg epidemia COVID–19 dotarła do 24 placówek. Liczba zakażonych to 311 osób z 81 tysięcy pensjonariuszy w całym kraju. Rząd PiS podkreśla, iż na koronawirusa zachorowało jedynie 0,36 proc. mieszkańców i zapewnia, że ma wszystko pod kontrolą.

Dramat w DPS–ach

Od miesiąca Domy Pomocy Społecznej alarmują o brakach sprzętowych w związku z epidemią koronawirusa. Nie ma wystarczającej liczby środków ochrony osobistej takich jak maseczki, rękawiczki, przyłbice czy kombinezony. Brakuje też personelu w sytuacji, gdy część kadry sama zapada na COVID–19 i wymaga opieki podobnie jak pensjonariusze ośrodków.


Pomoc państwa i Unii Europejskiej dla DPS–ów

Minister Marlena Maciąg zadeklarowała, że domy pomocy społecznej dostały od rządu 20 mln zł na zakup wyposażenia w czasie koronawirusa. Władza centralna dała także sygnał wojewodom, że mogą rozdysponować do DPS–ów łącznie 1 mld zł z pieniędzy Unii Europejskiej. Gdyby i to nie było wystarczające, rząd zarekomendował urzędnikom przesunięcie na DPS–y środków z innych celów.

DPS–y, w których jest koronawirus i trafiły do mediów

Bochnia (woj. małopolskie)

Koronawirusa stwierdzono u 49 osób z bocheńskiego DPS-u. To osoby przewlekle chore psychicznie oraz pracownicy ośrodka.

Bytom (woj. śląskie)

Na początku drugiej połowy kwietnia koronawirusa wykryto u 62 osób w DPS Kombatant w Bytomiu. 52 to pensjonariusze, a 10 pracownicy ośrodka. Na COVID–19 zmarł w szpitalu w Raciborzu 86–letni mężczyzna mieszkający w DPS–ie. Początkowo 40 zdrowych osób miało być ewakuowanych do wojewódzkiego Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" – dostały jednak odmowę. Okazało się, że brakuje personelu, który mógłby się nimi zająć. W związku z tym DPS został podzielony na dwie części – po odkażeniu w jednej z nich przebywają zdrowi, a w drugiej chorzy.

Czernichów (woj. śląskie)

W DPS–ie w Czernichowie kwarantanną objętych jest ponad 200 osób. Wstępnie test na koronawirusa potwierdził zakażenie u 25 osób: 21 mieszkańców i 4 pracowników ośrodka. Ich stan jest na tyle dobry, że nie musieli trafić do szpitala zakaźnego.[h3Drzewica (woj. łódzkie)[/h3]Cały ośrodek w Drzewicy został ewakuowany decyzją sanepidu w Opocznie. Jak poinformował Polsat News, COVID–19 wykryto u 78 osób, w tym 33 pracowników DPS.

Gdańsk

Koronawirus został wykryty u 17 osób z DPS–u w Gdańsku. Miejscowy szpital zakaźny odmówił ich przyjęcia na oddział. W związku z tym rząd w trybie natychmiastowym odwołał dyrektora placówki.

Jakubowice (woj. opolskie)

12 kwietnia wojewoda opolski podjął decyzję o zawieszeniu działalności placówki, w której wykryto koronawirusa. COVID–19 stwierdzono u kilkudziesięciu osób – podopiecznych i personelu. Mieszkańcy DPS trafili do innych okolicznych podmiotów świadczących pomoc medyczną.

Kalisz (woj. wielkopolskie)

W kaliskim DPS–ie wykryto 47 przypadków zakażenia koronawirusem wśród pensjonariuszy i pracowników. 7 osób zmarło – u 5 z nich dopiero pośmiertnie pojawiły się wyniki testu na COVID–19. Dom Pomocy Społecznej został ewakuowany w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcy trafili do szpitala zakaźnego.

Kleszczów (woj. łódzkie)

W poniedziałek 20 kwietnia w szpitalu w Bełchatowie zmarła pacjentka, która była pensjonariuszką DPS w Kleszczowie. Wykryto u niej koronawirusa. Dom Pomocy Społecznej im. św. Barbary został objęty kwarantanną. U 57 mieszkańców DPS i 7 pracowników zostaną przeprowadzone testy na koronawirusa.

Koszęcin (woj. śląskie)

7 kwietnia w szpitalu zmarła 68–letnia mieszkanka DPS w Koszęcinie zakażona koronawirusem. Wcześniej z powodu COVID–19 zmarła 82–letnia kobieta z tej samej placówki. Łącznie chorobę zdiagnozowano u 21 pensjonariuszek i 1 pielęgniarki.

Niedabyl (woj. mazowieckie)

Pod koniec marca w DPS–ie w Niedabylu wykryto koronawirusa u 61 osób. Pozytywne wyniki testu na COVID–19 otrzymali też niektórzy członkowie rodzin pracowników ośrodka. W pierwszym tygodniu kwietnia zmarł jeden z pensjonariuszy zakażonych koronawirusem. Następna partia testów wykazała, że pracownicy i pensjonariusze zaczęli zdrowieć – mniej było wyników pozytywnych.

Parszów (woj. świętokrzyskie)

Do 19 zakażeń koronawirusem doszło w prywatnym domu opieki dla seniorów w Parszowie. Jak doszło do transmisji choroby? Jak napisał na Facebooku prezydent Starachowic Marek Materek, jedna z mieszkanek ośrodka najprawdopodobniej została zakażona w szpitalu w Skarżysku–Kamiennej, gdzie była pacjentką na oddziale neurologicznym. Potem COVID–19 przeniósł się na innych mieszkańców i pracowników placówki.

Psary (woj. wielkopolskie)

7 kwietnia DPS w Psarach został odizolowany po tym jak okazało się, że jedna z pracownic ośrodka zachorowała na COVID–19. W efekcie kwarantanną objęto 166 pensjonariuszy i 34 pracowników, łącznie 200 osób. Testy wykazały koronawirusa u 22 osób. 4 z nich trafiły do szpitala.

Skarżysko–Kamienna (woj. świętokrzyskie)

Na początku kwietnia koronawirusa stwierdzono u 4 osób z DPS w Skarżysku–Kamiennej – 3 mieszkańców i 1 pracownika. Kwarantanną objęto 54 pensjonariuszy i 35 członków personelu.

Tomczyce (woj. mazowieckie)

Na początku kwietnia doszło ognisko koronawirusa pojawiło się w DPS–ie w Tomczycach. Łącznie zakażonych zostało ok. 70 osób – mieszkańców i pracowników ośrodka. Placówka została poddana kwarantannie.

Czytaj też: Tak "wstajemy z kolan". Europosłowie PiS zrezygnowali z unijnej pomocy w czasie epidemii

źródła: Echo Dnia, gazeta.pl, Nasze Miasto, Radio Zet, RPO, TVN 24