Nauczyciele oburzeni. Szef MEN ma uzyskać nowe uprawnienia w związku z epidemią

Tomasz Ławnicki
Przepisy, które zaniepokoiły nauczycieli, znalazły się w projekcie zmian w ustawach w zakresie działań osłonowych w związku z epidemią koronawirusa. Minister edukacji będzie mógł wyłączyć w tym roku stosowanie niektórych przepisów dotyczące awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego.
Szef MEN Dariusz Piontkowski ma uzyskać nowe uprawnienia w związku z epidemią. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Chodzi o "Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2" autorstwa ministra Łukasza Schreibera. Projekt został właśnie przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu. A w nim m.in. artykuł 50. bezpośrednio dotyczący nauczycieli.

Ograniczenia w urlopach i awansie


W przepisie tym czytamy, że w związku z sytuacją epidemiczną w kraju minister edukacji będzie mógł - w drodze rozporządzenia - wyłączyć w tym roku stosowanie niektórych przepisów ustawy Karta Nauczyciela dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i urlopu wypoczynkowego nauczycieli.
Zgodnie z projektem minister edukacji będzie mógł wyłączyć stosowanie przepisów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i urlopu wypoczynkowego nauczycieli.Fot. orka.sejm.gov.pl
O co konkretnie chodzi? Niestety, tego w projekcie nie znajdziemy. Pozostają więc jedynie domysły, że możliwe ograniczenia udzielaniu urlopów wypoczynkowych nauczycielom mogą wynikać z faktu, że egzaminy oraz rekrutacja do szkół średnich przeciągną się np. na lipiec.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

Art. 50. W roku 2020 minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, może wyłączyć stosowanie niektórych przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) w tym roku, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i urlopu wypoczynkowego nauczycieli, w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2019/2020 oraz przygotowania nowego roku szkolnego, w tym przeprowadzania egzaminów, a także wprowadzić w tym zakresie odrębne unormowania, tak aby zapewnić warunki do realizacji zadań jednostek systemu oświaty oraz innych podmiotów realizujących zadania określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, biorąc pod uwagę podejmowane działania mające na celu przeciwdziałanie COVID-19. Czytaj więcej

Oburzenie w związku z wprowadzanym po cichu przepisem wyraził już m.in. wiceszef Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. "To groźny zapis, można zmienić wszystko w tym zakresie! Czy to początek 'dobrej zmiany+'?" – zauważył.


Terminy matur i egzaminów ósmoklasistów


W tym roku w związku z pandemią koronawirusa egzaminy ósmoklasistów oraz matury odbędą się dużo później niż zazwyczaj. Przed weekendem minister Dariusz Piontkowski ogłosił, że na pierwszy ogień pójdą maturzyści, którzy będą zdawali egzamin z języka polskiego już 8 czerwca. Pisemne matury zakończą się 29 czerwca.

– Tegoroczne matury nie będą miały oczywiście części ustnej w związku z pandemią – poinformował szef MEN.

Czytaj także: W końcu! Poznaliśmy terminy matur i egzaminów dla ósmoklasistów


Od 16 do 18 czerwca przeprowadzone mają być egzaminy dla ósmoklasistów, a od 22 czerwca odbywać się mają egzaminy potwierdzające klasyfikację zawodową. Oczywiście przy założeniu, że pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju. Zgodnie z ostatnią decyzję nauczanie zdalne ma trwać do 24 maja.