To już oficjalnie potwierdzone. Polskę uznano najbardziej homofobicznym krajem w UE

Ola Gersz
Polska uplasowała się na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej w prestiżowym rankingu ILGA Europe, oceniającym równouprawnienie w państwach Europy. Oznacza to, że jesteśmy najbardziej homofobicznym członkiem unijnej wspólnoty.
Polska jest najbardziej homofobicznym krajem w UE – wynika z rankingu ILGA Europe Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ranking ILGA Europe bada poziom równouprawnienia społeczności LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) we wszystkich krajach Europy. Bierze on pod uwagę sześć kluczowych kategorii: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz 6. prawo do azylu. Na czele tegorocznego rankingu znalazła się po raz czwarty katolicka Malta (89 proc.). Za nią uplasowały się: Belgia i Luksemburg (73 proc.) oraz Dania i Norwegia (68 proc.). Polska, która przez ostatnie trzy lata zajmowała jeszcze przedostatnie miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej, teraz – z wynikiem 16 proc. – uplasowała się na ostatniej pozycji w UE. Za nią znalazły się jedynie: Białoruś (13 proc.), Monako (11 proc.), Rosja (10 proc.), Armenia (8 proc.), Turcja (4 proc.) i Azerbejdżan (2 proc.). – To miejsce odzwierciedla przerażającą rzeczywistość. Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej – skomentowała ranking Slava Melnyk, dyrektorka stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii na oficjalnej stronie KPH.


Homofobia w Polsce

Za co odjęto nam punkty? Jak wylicza "Newsweek", m.in. za zakazy organizowania Marszów Równości w kolejnych polskich miastach, zagrożenie dla bezpieczeństwa aktywistek i aktywistek walczących o prawa LGBTI oraz przyjmowanie przez samorządy dyskryminujące Karty Praw Rodzin., Przypomnijmy, że homofobiczną narrację przyjęło w ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość, a arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski ostrzegał przez "tęczową zarazą". Pojawił się także pomysł stworzenia "stref wolnych od LGBT". Ben Hunte, dziennikarz BBC, w marcu przygotował w Polsce reportaż o traktowaniu nad Wisłą społeczności LGBTI. – Mówili mi w twarz, że geje nie powinni żyć – powiedział w rozmowie z Anną Dryjańską w naTemat.