"Ten wirus może nigdy nie zniknąć". Nowa opinia WHO nie napawa optymizmem

Ola Gersz
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że wirus SARS-CoV-2 "może stać się długotrwałym problemem lub może zniknąć nagle". Niewykluczone jednak, że koronawirus przekształci się w wirus endemiczny i nie zniknie wcale, podkreślił dyrektor wykonawczy WHO Mike Ryan.
Mike Ryan z WHO ostrzegł, że wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zniknąć Fot. Screen z YouTube / World Health Organization (WHO)
– Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć. Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i podawać żadnych dat – powiedział epidemiolog Mike Ryan z WHO podczas środowej wideokonferencji poświęconej pandemii koronawirusa.

Wirus endemiczny to wirus, który na stałe występuje już na danym obszarze, a liczba przypadków zakażeń utrzymuje się na podobnym poziomie przez lata. To stało się m.in. z wirusem HIV. – Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle – dodał dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Zdrowia.
Mike Ryan dodał, że obecnie naukowcy pracują nad ponad 100 szczepionkami. Nad kilkoma trwają już badania kliniczne. Ekspert podkreślił jednak, że wynalezienie szczepionki nie oznacza automatycznie końca pandemii i zachorowań na COVID-19. SARS-CoV-2 może pójść, chociażby, w ślady odry – mimo szczepionki wciąż pojawiają się nowe przypadki zachorowan. – Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię – dodał Ryan.


Z danych na 14 maja o godz. 18:30 podanych w witrynie Worldometer wynika, że na świecie wykryto już 4 482 974 przypadków zakażeń koronawirusem, a 300 397 chorych zmarło. Polskie Ministerstwo Zdrowia podało po południu, że nad Wisłą zakażonych zostało już łącznie 17 615 osób, nastąpiły także 883 zgony.

źródło: The Guardian