Papierosy mentolowe zniknęły z rynku. UE wprowadziła zakaz sprzedaży

Monika Przybysz
Od 20 maja wchodzą w życie przepisy unijnej dyrektywy, która zakazuje sprzedawania papierosów mentolowych i smakowych na terenie całej Unii Europejskiej. Zmiany dotkną około 100 tys. punktów detalicznych w Polsce, które dotąd oferowały wyroby tytoniowe tego typu.
Od 20 maja zaczyna obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów mentolowych na terenie UE. Fot. Tumisu/Pixaby.com
W Polsce, która jest jednym z największych w Europie producentów tytoniu, około 30 proc. wszystkich sprzedawanych papierosów stanowiły "mentole" (w niektórych sklepach dochód z ich sprzedaży stanowił nawet 40 proc.).

Polska jest liderem w konsumpcji papierosów mentolowych. Do niedawana tak samo było w USA, gdzie korzysta z nich około 19,5 mln palących , czyli – według różnych badań rynkowych – od 40 proc. do nawet 48 proc. wszystkich palaczy w tym państwie. Co ciekawe, Amerykanie dopiero od niedawna mogą korzystać z alternatyw dla palenia papierosów mentolowych w postaci podgrzewaczy tytoniu.


Równo rok temu, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na rozpoczęcie sprzedaży urządzenia IQOS Po 2 latach dogłębnej weryfikacji badań nad tym produktem, FDA uznała, że jest to „produkt właściwy dla ochrony zdrowia publicznego”, ponieważ wytwarza on potencjalnie „mniej określonych toksyn w mniejszych dawkach niż papierosy tradycyjne”. W Polsce regulacje dotyczące informowania o alternatywnych produktach tytoniowych nie jest dość popularne. Dlatego specjaliści obawiają się wzrostu szarej strefy. Tym bardziej, że danych Polskiej Izby Handlu wynika, że połowa konsumentów nie wie o zakazie

Unia Europejska już w 2014 roku ogłosiła, że wycofa je z obrotu. Przepisy wchodzą ostatecznie w życie od środy 20 maja 2020 roku.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Forum Konsumentów są zbieżne z Polską Izbą Handlu i wskazują, że tylko nieco ponad połowa (51 proc.) konsumentów zdaje sobie sprawę ze zmian, które zostały wprowadzone.

Polska Izba Handlu ostrzega, że wycofanie z rynku papierosów mentolowych
powinno wiązać się ze zwiększeniem kontroli ich przemytu i nielegalnej produkcji. Papierosy z szarej strefy często produkowane są w stodołach, które nie spełniają żadnych wymogów sanitarnych. Na stronach Krajowej Administracji Skarbowej można przeczytać informację o tym, że tytoń użyty do produkcji tych papierosów zawierał nawet szczurze odchody.

Jeśli palacze przejdą do szarej strefy, oznacza to konkretne straty dla budżetu – same papierosy mentolowe to było 7-9 mld PLN wpływów rocznie.

Ponieważ rynek nie znosi pustki, może to stanowić okazję dla zorganizowanej przestępczości. Na nielegalnych papierosach zarabia się lepiej niż na narkotykach. Dlatego wbrew pozorom „starsza pani z bazarku”, która je sprzedaje, z reguły nie dorabia jako mrówka do swojej emerytury, ale pracuje dla lub we współpracy z zorganizowanymi grupami przestępczymi.

Polska Izba Handlu obawia się, że wejście w życie nowej, unijnej dyrektywy zwiększa ryzyko powstania szarej strefy związanej z przemytem i nielegalną produkcją papierosów mentolowych. Kupowanie papierosów z przemytu zza wschodniej granicy wspiera organizacje przestępcze, które zajmują się ich nielegalnym sprowadzaniem i produkcją.

Czytaj także: Te papierosy niedługo znikną z rynku. Forum Konsumentów rusza z akcją informacyjną #ZakazMentoli

Polska Izba Handlu ostrzega, że wycofanie z rynku papierosów mentolowych
powinno wiązać się ze zwiększeniem kontroli ich przemytu i nielegalnej produkcji.

Papierosy mentolowe znikają z rynku. Czy mają szanse na alternatywę?

Zniknięcie z rynku papierosów mentolowych to wycofanie grupy produktów odpowiadających w chwili obecnej za około od 5% do 15% obrotów małych i średnich sklepów. Oprócz papierosów mentolowych i smakowych zakaz sprzedaży na terenie UE obejmuje oraz papierosy "z kapsułką".

Nadal będą dostępne za to cygara, cygaretki, papierosy elektroniczne i coraz popularniejsze podgrzewacze tytoniu, takie jak IQOS

E-papierosy znamy od dawna, ale systemy podgrzewające tytoń także stają się coraz bardziej popularne nad Wisłą. Najbardziej rozpoznawalny w Polsce IQOS ma już prawie 16 mln użytkowników na świecie. Ważnym atutem tego typu urządzeń jest to, że nie pozostawia przykrego zapachu na włosach, rękach i odzieży. Ponieważ nie ma ognia, nie produkują także popiołu, co dla wielu kierowców jest bardzo istotnym argumentem.

Koniec sprzedaży papierosów mentolowych może także stanowić dla wielu palaczy pretekst do rzucenia palenia. Pomimo tego, że produkty nowej generacji wytwarzają o wiele mniej substancji szkodliwych niż dym papierosowy, to nie są wolne od ryzyka. Dlatego najlepiej porzucić swoje zamiłowanie do nikotyny raz na zawsze. Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych może być do tego dobrym pretekstem.

Czytaj także: Dlaczego nie panikujemy, że za tydzień znikają ze sklepów? Tego nie wiesz o mentolach

źródło: pih.org.pl