Nowoczesne państwo według Biedronia. Oto główne postulaty kandydata Lewicy na prezydenta

redakcja naTemat
Gdy rządził Słupskiem, wielu Polaków chciało widzieć go w Warszawie. Jeszcze dwa lata temu liczył się w pierwszych, prezydenckich sondażach. "Andrzej Duda ma rywala. Robert Biedroń wysoko w sondażu" – pisano. Obecny kandydat Lewicy miał wtedy 19 proc. poparcia. Dziś nie znajduje się już w czołówce, ale raczej na końcu wyścigu. Czym Robert Biedroń chce zachęcić wyborców? Jakie są główne punkty jego programu?
Jakie są główne postulaty w programie prezydenckim Roberta Biedronia? Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Robert Biedroń od stycznia jest kandydatem Lewicy. Sondaże dają mu dziś 4-6 proc. poparcia. W porównaniu z tym, co było w 2018 roku, to duża różnica. Nie brak głosów, że pojawienie się Rafała Trzaskowskiego też mogło odebrać mu trochę wyborców.

Tak jak pojawienie się Krzysztofa Bosaka, zabiera trochę głosów Andrzejowi Dudzie.

Czytaj także: Niskie podatki i większa rola... premiera. Oto prezydencki program Krzysztofa Bosaka

Biedroń o sondażach


Robert Biedroń stwierdził jednak ostatnio, że dzisiejsze sondaże są niemiarodajne. "One zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc trzeba do nich podejść z rezerwą; my musimy się policzyć i pokazać siłę, bo z im lepszym wynikiem wejdziemy do II tury wyborów, tym mocniej wybrzmi potrzeba zmian" – mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.


Kandydat Lewicy stwierdził że te wybory będą rzutowały na to, w jakim kierunku Polska się będzie rozwijać. "Czy będzie konserwatywnym zaściankiem, jak chce dzisiaj Trzaskowski i Andrzej Duda, czy zrobimy krok do przodu i zaczniemy budować państwo, które jest nowoczesne, które stawia na dobre usługi publiczne, w którym buduje się tanie mieszkania na wynajem, a służba zdrowia jest ogólnodostępna? – mówił.

Co to znaczy nowoczesne państwo? Oto główne postulaty programu Roberta Biedronia w kampanii prezydenckiej 2020. Jak twierdzi kandydat Lewicy, jego program powstał na podstawie rozmów ze wszystkimi, którzy przyszli na spotkania z nim w miastach i miasteczkach całej Polski.

Program Biedronia zawiera 7 głównych punktów. Oto, co zapowiada w tych dziedzinach.

1. Sprawy emerytalne
• ustanowienie gwarantowanej emerytury minimalnej. "Nikt nie będzie miał emerytury niższej niż 1600 złotych na rękę" – deklaruje. Wysokość emerytury minimalnej ma rosnąć wraz z płacą minimalną.

• przywrócenie uprawnień do emerytur i rent dla funkcjonariuszy służb mundurowych

• rentę wdowia, czyli zachowanie prawa do emerytury po zmarłym małżonku

2. Zdrowie
• dofinansowanie służby zdrowia na europejskim poziomie - do 7,2 proc. PKB

3. Reforma polityki lekowej
• żaden lek na receptę nie będzie droższy niż 5 złotych

• dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą mieli bezpłatne leki

4.Milion tanich mieszkań na wynajem
• powszechny program budowy tanich mieszkań na wynajem. "Publiczne przedsiębiorstwo w latach 2021-2031 zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za m²" – zapowiada.

5. Bezpieczna Polska w Zjednoczonej Europie
• regularne zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w której zasiadać będą wszystkie partie, a także wszyscy byli prezydenci i premierzy, z których doświadczenia chce korzystać

• przygotowanie strategii “Bezpieczna Polska 2020”

• utworzenie Centrum Rozwoju Wojska Polskiego, ośrodka badawczego z udziałem najbardziej uzdolnionych naukowców, którzy będą pracować nad nowoczesnymi technologiami dla Wojska Polskiego

6. Państwo prawa
• przywrócenie niezależności instytucjom państwa prawa

• odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości

• przyspieszenie rozpatrywanie spraw, umożliwienie załatwienia wielu z nich przez internet

• cofnięcie ustawy kagańcowej

7. Klimat
• cel – by Polska stała się liderem zielonej transformacji w naszej części Europy

• organizacja dużego, europejskiego szczytu klimatycznego w 2021 roku, na którym "pokażemy nasz plan odchodzenia od węgla".

Robert Biedroń zaproponował też plan pt. Zdrowa Polska-Nowa Nadzieja, który dotyczy pomocy dla osób dotkniętych pandemią. To jego program walki z koronawirusem i spodziewanym kryzysem gospodarczym. Plan rozpisano na kolejne miesiące. Jest w nim mowa m.in. o zwiększeniu liczby testów, dopłacie 75 proc. do pensji dla pracowników, zwolnieniu z ZUS dla przedsiębiorców i świadczeniach kryzysowych.

Czytaj także: Likwidacja TVP, więcej na służbę zdrowia, związki partnerskie. Oto postulaty Trzaskowskiego