Miejsce w Polsce, w którym morze spotyka się z jeziorem. Pobyt tutaj to "fitness dla płuc"

Sandra Skorupa
Polski Bałtyk każdego roku odwiedzają miliony turystów. Najwięcej gości nadmorskie miejscowości przyjmują w lipcu i sierpniu. Najbardziej obleganymi kurortami od wielu lat są Kołobrzeg i Gdańsk, ale zaraz później turyści chętnie odwiedzają Mielno – byliśmy, sprawdziliśmy i wiemy, dlaczego warto tam pojechać. Nie tylko dlatego, że to miejsce, w którym Morze Bałtyckie spotyka się z Jeziorem Jamno, chodzi również o terapię jodem i "fitness płuc".
Mielno - plaża Archiwum prywatne

Najlepsze plaże nad Morzem Bałtyckim

Jak wynika z danych GUS, w okresie wakacyjnym nadmorskie miejscowości udzielają blisko 9 mln noclegów. Sama gmina Mielno od lipca i sierpnia przyjmuje ponad 670 tys. turystów. Oczywiście sercem tego obszaru jest samo Mielno, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia, przebiega 2-kilometrowa promenada i są najpiękniejsze plaże. Choć miasto liczy ok. 3 tys. mieszkańców, to w sezonie nie może narzekać na puste ulice.

Nadmorskie plaże gminy Mielno są jedną z jej głównych atrakcji – rozciągają się na 25 km wybrzeża przez 6 miejscowości. Niewątpliwym ich atutem jest jedyny w Europie, drobnoziarnisty kwarcowy piasek. Wysoką jakość wypoczynku na naszych plażach potwierdza kultowa błękitna flaga przyznawana kąpieliskom cechującym się najwyższymi standardami. W tym roku odznaczenie to przyznano głównej plaży w Mielnie — podkreśla Michał Czapliński, specjalista ds. promocji Centrum Kultury w Mielnie.
Plaża w MielnieArchiwum prywatne
Niemniej ważnymi ośrodkami są również okoliczne mniejsze miejscowości i wsie. To właśnie tutaj nocują turyści, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Mowa m.in. o Gąskach z latarnią morską czy ustronniejszym Mielenku. Na uwagę zasługują w tym wypadku również Chłopy – jedyna zachowana w Polsce wieś rybacka. Podziwianie pięknych widoków umożliwia tam 90-metrowe molo, a na przystani rybackiej można zakupić i zjeść świeżo złowione ryby.


Miejsce, w którym jezioro spotyka się z morzem

Poza tym, że Mielno jest przepięknym kurortem nadmorskim, jest również miejscem, w którym jezioro Jamno styka się z Morzem Bałtyckim. Pod względem powierzchni jest to jeden z największych tego typu zbiorników wodnych w Polsce. Na Jamnie uprawia się wiele sportów wodnych, pływają statki turystyczne, a nawet można przenocować w domkach na wodzie, a nieopodal nich w domkach na drzewach.
Domki na jeziorze - MielnoArchiwum prywatne

Terapia jodem i "fitness płuc" w Mielnie

Przyjazd nad morze to nie tylko wypoczynek, ale również naturalna terapia jodem. Pierwiastek ten pozytywnie wpływa na zdrowie turystów. Poza tym, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to istotnie wpływa na pracę tarczycy, układu nerwowego czy regulację metabolizmu. Szczególnie wskazany jest dzieciom, kobietom w ciąży, a także karmiącym.

Jednak poza jodem w morskim powietrzu znajdują się również brom, wapń i magnez. Tworzą one potocznie zwany aerozol morski. Tamtejsze powietrze wspomaga leczenie kataru, stanów zapalnych dróg oddechowych i pomaga budować odporność.

W Mielnie znajduje się również jeden z dwóch w Polsce cenionych Instytutów Zdrowia Sofra. To właśnie w tym ośrodku można zaliczyć, jak sami pracownicy wskazują "fitness płuc". Spośród wielu rozmaitych zabiegów leczniczych, umożliwia to tlenoterapia normobaryczna. W kapsułach normobarycznych leczy się choroby czy urazy wyższym ciśnieniem niż atmosferyczne ok. 1500 hPa.

W środku panują komfortowe warunki, zbliżone do domowych z tą różnicą, że 1,5-godzinny wypoczynek odbywa się w przestrzeni z dwukrotnie większą zawartością tlenu. Co więcej, w środku pacjenci mają możliwość korzystania z trenażerów oddechowych, które pozwalają ćwiczyć mięśnie oddechowe.

Taki "fitness płuc" wspomaga wydolność organizmu, przyspiesza regenerację i dotlenienie wszystkich komórek, poprawia trawienie, wzmacnia kości, a także spowalnia procesy starzenia. Poza tym Instytut Sofra słynie z tego, że pacjent nieustannie ma dostęp do opieki medycznej, odbywa konsultacje z lekarzami, dietetykami czy fizjoterapeutami, by dobrać dla siebie, jak najlepsze kuracje.

Ośrodek współpracuje również z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, prowadząc badania nad skutecznością swoich programów żywieniowych, co pokazuje pasję i ambicję tamtejszych pracowników. Prezeska Instytutu Zdrowia Sofra Renata Gabryszak zaznacza:

— Mocnymi stronami Instytutu Zdrowia Sofra są m.in. profesjonalna i codzienna opieka medyczna, oferta innowacyjnych zabiegów np. icoone czy tlenoterapia normobaryczna, indywidualne podejście do pacjentów, flagowa dieta warzywno-owocowa i posiłki przygotowane według receptur przebadanych przez Instytut Żywności i Żywienia.
Dieta warzywno-owocowa - Instytut Zdrowia SofraArchiwum prywatne

Szlak rowerowy R-10 nad Morzem Bałtyckim

Przez Mielno przebiega również odcinek Nadmorskiego Szlaku Rowerowego R-10. To doskonała atrakcja, umożliwiająca aktywne spędzanie czasu. Ścieżką tą można dojechać do najważniejszych nadmorskich miejscowości m.in. Świnoujścia, Międzyzdrojów, Dziwnowa, Rewalu, Kołobrzegu, Ustki, Darłowa, Łeby, Władysławowa i Trójmiasta.
Trasa rowerowa - MielnoArchiwum prywatne
Niemniej jest to międzynarodowa trasa, więc można nią dotrzeć również do Rygi, Tallina, Helsinek, Malmo i Kopenhagi. W przyszłości zakłada się stworzenie szlaku długiego na 60 tys. km. Na odcinku Nadmorskiego Szlaku Rowerowego R-10 w Mielnie nie można zakładać, że będzie się nieustannie jechać.

Ciekawe atrakcje na trasie sprawiają, że turyści chętnie zatrzymują rowery. Wiele z nich pojawia się na Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic, czyli przyrodniczej ścieżce edukacyjnej. Poza tym po drodze w pobliskich Chłopach można minąć obelisk, który symbolizuje, że dokładnie w tym miejscu przebiega 16 Południk.