Chorzy na serce w dobie SARS-CoV-2. Co zrobić, kiedy odwołali nam zabieg?

Monika Przybysz
Czy arytmia serca zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem? Co z pacjentami oczekującymi na operację serca? Kiedy trzeba pilnie wezwać pomoc, a kiedy poczekać na wizytę u specjalisty? Prof. Marcin Grabowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odpowiada na najważniejsze pytania pacjentów zmagających się z chorobami serca w dobie pandemii koronawirusa. Właśnie powstał specjalny poradnik dla "sercowców".
Pacjenci chorujący na serce pytają - eksperci odpowiadają i wyjaśniają, kiedy trzeba koniecznie zgłosić się po pomoc, kiedy można zaczekać na wizytę u kardiologa pixabay.com

Uwaga na arytmię


Jak zaznacza prof. Marcin Grabowski, w związku z wciąż aktualnym zagrożeniem epidemiologicznym, eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego postanowili przygotować przystępny poradnik, w którym zawarto odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych i ich bliskich pytania.

Szczególnie dużo uwagi poświęcono pacjentom z arytmiami, którzy mogą odczuwać nasilone objawy w przypadku COVID-19, a leki stosowane w terapii zakażenia koronawirusem mogą wpływać na rytm serca.

Kiedy po pomoc?


Wielu pacjentów ma wątpliwości, co robić, gdy mimo zaleconej terapii pojawią się u nich niepokojące objawy jak nasilony lub nierównomierny rytm serca, kołatanie, złe samopoczucie. Czy to tylko chwilowa słabość czy też symptom poważnego zagrożenia?


– Opóźnienie w leczeniu może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań. Nie powinno się odwlekać poszukiwania pomocy w przypadkach: nagłego wystąpienia piekącego, utrzymującego się bólu w klatce piersiowej, nagłego wysokiego wzrostu ciśnienia tętniczego, wystąpienia zaburzeń rytmu i kołatań serca, bardzo niskiego ciśnienia tętniczego, nagłej duszności czy nasilenia obrzęków kończyn dolnych – mówi prof. Marcin Grabowski.

Gdzie po leki?


Wielu pacjentów zastanawia się, jak postąpić, gdy kończy się im zapas stale przyjmowanych leków kardiologicznych. Należy kontynuować dotychczasowe leczenie kardiologiczne. Jest ono konieczne nie tylko ze względu na podstawową chorobę serca, ale także ze względu na ryzyko poważnego przebiegu choroby COVID-19.
Prof. Marcin Grabowski
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Jeżeli zaistniała sytuacja braku leków, należy pamiętać o możliwości telekonsultacji z lekarzem prowadzącym. W trakcie takiej teleporady pacjent może uzyskać od lekarza e-receptę, którą zrealizuje w aptece.

Co z zabiegiem?


Co zrobić, gdy ze względu na epidemię odroczono termin zabiegu kardiologicznego? Prof. Marcin Grabowski radzi, aby pacjenci nie tracili czujności, zwracali uwagę na niepokojące objawy i pozostawali w kontakcie z ośrodkiem kwalifikującym na zabieg. Dotyczy to szczególnie chorych oczekujących na koronarografię, angioplastykę wieńcową, wszczepienie stymulatora czy kardiowertera-defibrylatora serca.

Więcej pytań i odpowiedzi znaleźć można w poradniku dla pacjentów kardiologicznych na stronie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj także: Chcesz być odporny na SARS-CoV-2? Zdrowo jedz, ruszaj się, nie stresuj [Koronawirus bez cenzury #20]