W drugiej turze głosujemy tam, gdzie w pierwszej – jeśli wcześniej dopisaliśmy się do spisu wyborców

Monika Piorun
Zaświadczenie o prawie do głosowania otrzymane przed I turą wyborów prezydenckich, obowiązuje także w trakcie II tury. Jeśli więc przed 28 czerwca dopisaliśmy się do listy wyborców poza swoim miejscem zamieszkania, to 12 lipca nie możemy liczyć na to, że uda się nam zagłosować tam, gdzie jesteśmy faktycznie zameldowani. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie niespodzianki mogą czekać ich w trakcie najbliższych wyborów. Wyjaśniamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Osoby, które przed 28 czerwca dopisały się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania, 12 lipca będą nadal figurowały na tej liście w czasie II tury. Fot . Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Wybory prezydenckie 2020 odbywają się latem, w trakcie sezonu urlopów i wakacji, co spowodowało, że tysiące Polaków jeszcze przed pierwszą turą 28 czerwca zdecydowało się na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Niewielu z nich ma jednak świadomość, że dopisanie się do spisu wyborców w innej gminie lub mieście, w którym na co dzień nie mieszkają, spowoduje automatyczne wpisanie ich na listę głosujących w tym samym miejscu w II turze, 12 lipca.

Wybory prezydenckie 2020: komplikacje głosujących poza miejscem zamieszkania

Wyborcy, którzy z różnych powodów zdecydowali się na skorzystanie z zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania przed I turą, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie II tury będą znajdować się na tej liście wyborców, do której wcześniej się dopisali. Przed niemiłymi niespodziankami w tej kwestii ostrzega m.in. Marek Borowski.


– Jeśli jesteś nadal w miejscowości X, gdzie dopisałeś się do listy wyborców i głosowałeś 28 czerwca, ale 12-go lipca będziesz już u siebie w domu I sądzisz, że normalnie zagłosujesz w swojej komisji. Nic z tego! Przed wyjazdem z X weź zaświadczenie o prawie do głosowania – apeluje polityk na Twitterze. Ze względu na to, że zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać do 10 lipca osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby, Marek Borowski radzi, by w razie potrzeby napisać upoważnienie dla kogoś, kto mógłby za nas odebrać taki dokument w danym urzędzie gminy, a następnie poprosić o zeskanowanie go i wysłanie drogą mailową.

Wiele osób może być zaskoczonych, że jeśli przed I turą zostali dopisani do spisu wyborców w gminie, w której aktualnie przebywali, to w czasie II tury nadal będą figurowali na tej liście. Lepiej więc wcześniej dopełnić wszelkich formalności, by móc spokojnie zagłosować w najbliższą niedzielę 12 lipca.

II tura wyborów 2020: zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania (ZASADY i TERMINY)

We wtorek 7 lipca mija termin na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce.

Z kolei w piątek 10 lipca upływa data odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania (osobiście, faksem lub mailowo).

Do spisu wyborców można się dopisać tylko jeden raz. Oznacza to, że jeśli przed I turą zostaliśmy włączeni na listę głosujących w danej gminie, to będziemy w niej figurować także 12 lipca.

Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega, że:

W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.

Kiedy otrzymamy zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, automatycznie jesteśmy wykreślani z listy wyborców tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Na dodatek, jeśli raz zgubimy taki dokument, nie możemy go pobrać powtórnie i zupełnie tracimy prawo do tego, by móc oddać ważny głos w wyborach prezydenckich 2020.

Jak odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania?

Do odbioru dokumentu uprawniającego nas do udziału w wyborach musimy wylegitymować się ważnym dowodem osobistym lub paszportem oraz wypełnić stosowny wniosek (dostępny w urzędzie gminy lub za pośrednictwem rządowych serwisów na stronach gov.pl).

Można go złożyć osobiście w urzędzie gminy, przesłać mailem lub telefaksem. Istnieje także możliwość odbioru zaświadczenia przez upoważnioną pisemnie osobę (musimy podać jej imię i nazwisko oraz numer PESEL).

Głosowanie za granicą 12 lipca 2020 (TERMINY)

Osoby, które nie były ujęte w spisie wyborców u konsula przed pierwszą turą wyborów, a chciałyby zagłosować w drugiej turze, miały tylko jedną dobę na dopisanie się do rejestru głosujących za pośrednictwem serwisu eWybory.

Wszyscy, którym z różnych względów się to nie udało (w wielu przypadkach serwery rządowe były na tyle przeciążone, że nie działały w wyznaczonym terminie), mają szansę na zgłoszenie chęci głosowania osobistego do 9 lipca 2020 roku. Na stronie gov.pl można przeczytać, że:

W przypadku przeprowadzania drugiej tury wyborów, każdy kto nie dokonał zgłoszenia do dnia 25 czerwca 2020 r., może dokonać takiego zgłoszenia najpóźniej do dnia 9 lipca 2020 r. do godz. 24:00, a w przypadku głosowania korespondencyjnego do dnia 29 czerwca 2020 r., do godz. 24:00.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że do tej pory konsulatom udało się wysłać 92,4 proc. kart wyborczych osobom uprawnionym do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020 – dowiedz się więcej

Duda w Końskich, Trzaskowski w Lesznie. Gdzie i kiedy oglądać debatę prezydencką 2020?

Kto ma większy majątek – Trzaskowski czy Duda? Porównujemy oświadczenia majątkowe kandydatów

Wyborcy za granicą mają tylko 24 godziny na dopisanie się na głosowanie w II turze wyborów