Uważaj, to nie koper! Spotkanie z tą rośliną może się dla ciebie naprawdę źle skończyć
Choć przypomina koper lub arcydzięgiel, to spotkanie z tą rośliną do najprzyjemniejszych nie należy, a właściwie jest bardzo niebezpieczne. Barszcz Sosnowskiego może wywołać oparzenia II i III stopnia.
"Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat" – czytamy w komunikacie GIS-u.
"W Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym" – informuje GIS.
Barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, i potoków, oraz w ogrodach, parkach i lasach.
Czytaj także: Barszcz Sosnowskiego sieje grozę. Skąd to się wzięło i dlaczego jest takie niebezpieczne?
Poza oparzeniami toksyczne substancje zawarte w tej roślinie mogą wywołać także podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.
Miejsce występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce można sprawdzić w bazie online tutaj.
Czytaj także: Groźne jak barszcz Sosnowskiego. 14 roślin tuż obok