Bubble tea – przepis na hit lata 2020. O tym napoju rapuje nawet... Quebonafide
"Bubble tea" to nie tylko tytuł najnowszego teledysku Quebo i Darii Zawiałow. Napój, o którym mowa w utworze, to także prawdziwy przebój tegorocznego lata. Wyjątkową "herbatę z bąbelkami" wymyślono na Tajwanie, ale w błyskawicznym tempie podbiła cały świat – od Azji po Europę i obie Ameryki. Jak ją zrobić samodzielnie w domu? Przedstawiamy najprostsze sposoby na to, by ją przygotować.
Tapioka jest powszechnie używana w Afryce, Ameryce Południowej i Azji – czyli wszędzie tam, gdzie rośnie maniok, którego słodka bulwa jest najczęściej spożywanym źródłem węglowodanów na świecie (w Polsce można ją dostać w sklepach ekologicznych lub w wielu marketach, zwykle kosztuje od kilku do kilkunastu złotych).
Tak wyglądają przed ugotowaniem maleńkie kuleczki tapioki, które dodawane są do bubble tea.•Fot. Jo/flickr.com/CC BY 2.0
Z czego robi się bubble tea? Krótka historia napoju
W latach 80. XX wieku na pomysł dodawania kuleczek z ugotowanej tapioki do napojów wpadli mieszkańcy Tajwanu. Herbata z dodatkiem mleka, cukru oraz charakterystycznych "bąbelków" szybko zyskała ogromną popularność, ale długo stanowiła jedynie lokalną atrakcję turystyczną.Dopiero w ostatnich latach na świecie na nowo zapanowała moda na bubble tea, a w wielu miejscach jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nawet specjalne lokale, w których na oczach klientów przygotowuje się różne wersje tego napoju.
Na szczęście jego przygotowanie wcale nie jest trudne i bez problemu zrobić go samodzielnie w domu. Jak to zrobić?
Przepis na bubble tea
⦁ herbata (najlepiej liściasta)
⦁ woda (2 szklanki / ok. 500 ml)
⦁ 4 łyżki tapioki
⦁ cukier (według uznania)
⦁ mleko (około 125 ml)
⦁ miód (2 łyżeczki)
Jak przygotować bubble tea?
Do wrzącej wody (którą wedle własnego uznania słodzimy cukrem lub jego dowolnym zamiennikiem) wrzucamy tapiokę i gotujemy ją około kwadransa, dopóki kuleczki nie wypłyną na powierzchnię (w zależności od użytego naczynia może potrwać to dłużej niż 15 min).Warto pamiętać, że tapioka w ogóle nie ma żadnego smaku, więc wszystkie dodatki, które dodamy do wody wpłyną na to, jak będzie nam ostatecznie smakować nasz napój. Najczęściej nie ma też żadnego koloru i jest przezroczysta, ale coraz częściej pojawiają się perełki z ciemnym zabarwieniem.
Po ugotowaniu kulek tapioki należy odstawić je na kolejne 15 minut, by ostygły, a następnie trzeba je odcedzić.
W tym czasie można zaparzyć mocny napar z herbaty (najlepiej liściastej, ale w wielu przepisach stosuje się także sproszkowaną matchę).
Jeśli chcemy, to do naszej bubble tea możemy dodać dowolny syrop smakowy, a nawet lody lub bitą śmietanę. Kombinacji jest tysiące i tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy. Smacznego!
Czytaj także: Na to czekali fani Quebonafide. Teledysk do "Bubbletea" już jest na YouTube!
Dowiedz się więcej:
⦁ Dalgona Coffee, czyli kawa po koreańsku. Jak zrobić najpopularniejszy deser z Instagramu? [PRZEPIS]⦁ Świat oszalał na punkcie zielonych smoothie. Jak je zrobić? Nowy przepis od Reese Witherspoon
⦁ Czystek – zioło, które leczy i… jest zdrowsze od zielonej herbaty! Sprawdź, na co jeszcze pomaga