Powstanie Warszawskie w cieniu pandemii. W tym roku obchody rocznicy będą inne przez covid-19

Monika Piorun
– Zależy nam na zdrowiu naszych powstańców – zapowiadają organizatorzy 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Syreny tradycyjnie zawyją 1 sierpnia o godz. 17, w godzinę "W", ale pozostała część programu będzie ograniczona ze względu na epidemię SARS-CoV-2. Większość uroczystości będzie transmitowana online za pośrednictwem mediów społecznościowych. Gdzie i kiedy oglądać relacje na żywo z najważniejszych wydarzeń?
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w tym roku będzie inna ze względu na pandemię covid-19. Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego
Choć na pierwszym planie w czasie kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego z pewnością będą ostatni bohaterowie i świadkowie historii, którzy w 1944 roku brali udział w dramatycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w stolicy Polski, to jednak w tym roku drugoplanową rolę w uroczystościach bez wątpienia będzie odgrywał... koronawirus.

Powstańcy, którzy od lat biorą udział w obchodach rocznic powstania '44, to osoby w podeszłym wieku. Niestety to właśnie oni są w grupie najwyższego ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, a kontakt z innymi ludźmi – zwłaszcza młodymi, którzy nierzadko przechodzą covid-19 bezobjawowo – może być szczególnie niebezpieczny dla seniorów.

Powstanie '44 kontra covid-19

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej dotyczącej 76. rocznicy Powstania Warszawskiego zapowiedział, że:

Zależy nam na zdrowiu naszych powstańców, dlatego obchody będą miały inny charakter niż do tej pory, dziękujemy za zrozumienie organizacjom powstańczym, wszystkich zachęcamy, by śledzili relacje w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych.


Podobne stanowisko zajął dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem poprosił on wszystkich, którzy nie są powstańcami o to, by zamiast przychodzić na miejsce uroczystości rocznicowych, obserwować transmisję wydarzenia w internecie.
Jan Ołdakowski
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Zgłaszam mały apel, by spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny i pierwszeństwo udziału w uroczystościach dla powstańców.

Do tych, którzy chcą przyjść na obchody, a nie są powstańcami, zwracamy się z prośbą, by uczestniczyli w nich zdalnie.

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Transmisja online na żywo

Wydarzenia związane z kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego w 2020 roku najlepiej śledzić podczas specjalnych relacji udostępnianych w internecie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Transmisja online z godziny "W" i oddania hołdu powstańcom na pamiątkę wydarzeń z 1944 roku będzie możliwa 1 sierpnia 2020 roku pod adresem: www.um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie

Link do relacji na żywo: https://youtu.be/Gq4uPSCfCUs

⦁ 2 sierpnia 2020 o godz. 10.00 u zbiegu ulic Karowej i Browarnej w Warszawie w ramach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego zaplanowano natomiast odsłonięcie pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”, które również będzie transmitowane online za pośrednictwem serwisu YouTube.

Link do relacji na żywo: https://youtu.be/Gq4uPSCfCUs

W środę 5 sierpnia 2020 roku ulicami stolicy przejdzie Marsz Pamięci, poświęcony tym, którzy 76 lat temu walczyli o to, by Polska była wolnym krajem.

Powstanie Warszawskie. Program uroczystości w 2020 roku

– Z powodu obostrzeń epidemicznych i z uwagi na troskę o bezpieczeństwo naszych gości i mieszkańców, jesteśmy zmuszeni ograniczyć zakres tegorocznych uroczystości. Część z nich odbędzie się w tradycyjnej formie, a w większości będzie można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu – zapowiedzieli przedstawiciele Miasta Stołecznego Warszawa, które jest organizatorem wydarzenia.

Pełen program obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego można pobrać na stronie um.warszawa.pl.

Uroczystości w ramach akcji upamiętnienia historycznych zdarzeń trwają oficjalnie od 30 lipca do 2 października 2020 roku, kiedy to zostanie zgaszone ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego.

#JednymGłosem. Seniorzy i młodzież w hołdzie powstańcom

– W tym roku, dzięki Wam i Waszemu odzewowi przekonaliśmy się, że są wartości, które każdy z nas ma sercu. Że nawet wirtualnie, potrafimy stanąć ramię w ramię i #JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego – napisali twórcy wyjątkowej akcji upamiętniającej to, co się działo w stolicy w sierpniu 1944 roku.

Wirtualny chór nagrał teledysk do słynnego utworu z czasów powstania pt. "Pałacyk Michla". Razem z seniorami wystąpili w nim przedstawiciele najmłodszego pokolenia, którzy o historycznych wydarzeniach sprzed 76 lat mogą się dziś jedynie uczyć z podręczników. – Gdziekolwiek byliście: w Polsce i za granicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci – podkreślili organizatorzy akcji #JednymGłosem za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Historia z pandemią w tle

Nietypowych pomysłów na upamiętnienie powstania '44 jest w tym roku wyjątkowo dużo. Poniżej przedstawiamy serię niezwykłych fotografii, które Muzeum Powstania Warszawskiego zamieściło niedawno na Instagramie.

Warszawska rzeczywistość w '44 roku wyraźnie różniła się od tej, jaką w stolicy mamy dziś (nie tylko) za sprawą covid-19... Czytaj także: Zeszliśmy do kanału, którym szli Powstańcy Warszawscy

Powstanie Warszawskie – dowiedz się więcej:

Kto wygrał Powstanie Warszawskie? Odpowiedzi młodych ludzi sprawią, że się załamiesz

Michał Boni zdradza kilka osobistych refleksji na temat wydarzeń z '44 roku

Cywile o Powstaniu Warszawskim - od radości po żal, a nawet wściekłość. "Ludzie mówili: Idźcie już sobie"

źródło: um. warszawa.pl