Nowe obostrzenia dot. COVID w Polsce. Co wolno, a czego nie w strefie czerwonej, żółtej i zielonej?

Monika Piorun
Od soboty 8 sierpnia zaczną obowiązywać nowe zasady przestrzegania środków ostrożności w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. 19 powiatów podzielono na strefy czerwone i żółte, gdzie trzeba będzie dostosować się do określonych reguł sanitarnych przy organizowaniu m.in. targów, kongresów, wesel, wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz w trakcie korzystania ze środków transportu publicznego. Podajemy szczegółową listę wytycznych z podziałem na poszczególne strefy.
Od soboty 8 sierpnia w życie wchodzą nowe zasady zachowywania środków ostrożności w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. Co właściwie się zmieni? Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta / MZ /gov.pl
Dzień przed wejściem w życie nowych obostrzeń związanych z pandemią covid-19 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem – 809 przypadków infekcji SARS-CoV-2 oraz 13 zgonów z tego powodu w ciągu ostatniej doby.

Od 8 sierpnia Polska zostanie podzielona na 3 strefy: czerwoną, zieloną i żółtą, w których będą obowiązywać nowe zasady, które mają ograniczyć możliwość transmisji koronawirusa wśród obywateli. Na czym to będzie właściwie polegać?

Koronawirus w Polsce – nowe obostrzenia od sierpnia 2020

Od soboty w Polsce będą obowiązywały nowe zasady zachowywania podstawowych środków ostrożności dot. covid-19 ze względu na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem.Fot. gov.pl
Czytaj także: To o tych powiatach mówił Łukasz Szumowski. Pełna list miejsc, gdzie będą obowiązywać obostrzenia


Co dwa tygodnie będzie aktualizowany podział na konkretne strefy na podstawie wskaźnika przyrostu zachorowań na 10 tys. mieszkańców.

Jeśli wzrośnie on powyżej 12, wtedy dana strefa będzie oznaczona kolorem czerwonym.

Strefa żółta będzie obowiązywać dla przedziału od 6 do 12, a poniżej tej granicy będzie wyznaczona strefa zielona. Do jakich reguł trzeba się będzie w nich stosować?

STREFA CZERWONA

⦁ obowiązek noszenia maseczek (lub przyłbic ochronnych) w przestrzeni publicznej,

⦁ zakaz organizacji targów i kongresów,

⦁ wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności,

⦁ zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych,

⦁ w lokalach gastronomicznych będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 mkw,

⦁ zakaz otwierania wesołych miasteczek, parków rozrywki i rekreacji,

⦁ zakaz funkcjonowania siłowni, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu,

⦁ zakaz otwierania kin, klubów nocnych, dyskotek,

⦁ zakaz organizowania sanatoriów oraz turnusów rehabilitacyjnych,

⦁ w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 mkw oraz do 150 osób na zewnątrz,

⦁ maksymalnie 50 osób na weselach oraz innych uroczystościach rodzinnych i imprezach okolicznościowych (niezależnie od rodzaju),

⦁ w środkach transportu zbiorowego może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących (zakaz wsiadania dla kolejnych pasażerów, jeśli będzie zajętych więcej niż połowa miejsc siedzących).

STREFA ŻÓŁTA – oprócz zasad, których należy przestrzegać w strefie zielonej (m.in. noszenia maseczek lub przyłbic w środkach komunikacji miejskiej, sklepach, kościołach itp.) obowiązują następujące reguły:

⦁ w lokalach gastronomicznych, a także podczas kongresów i na targach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 4 mkw,

⦁ w trakcie wydarzeń sportowych oraz w kinach zapełnionych może być maksymalnie 25 proc. miejsc na widowni,

⦁ możliwość uczestnictwa do 100 osób w wydarzeniach kulturalnych (lub do 25 proc. widowni),

⦁ w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacji może przebywać maksymalnie 1 osoba na 10 mkw,

⦁ w siłowniach dozwolone jest przebywanie 1 osoby na 4 mkw,

⦁ maksymalnie 100 osób na weselach oraz innych uroczystościach rodzinnych i imprezach okolicznościowych (niezależnie od rodzaju).

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało także możliwość wprowadzenia obowiązku dodatkowej rejestracji uczestników wesel we wszystkich strefach.

Czytaj także: Rząd wprowadza ograniczenia koronaślubów. Oni stracili już na tym miliardy złotych STREFA ZIELONA – obowiązują w niej dotychczasowe zasady funkcjonowania w przestrzeni publicznej oraz wewnątrz pomieszczeń, m.in. nakaz zakładania maseczek higienicznych w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych (jeśli nie będzie zachowany dystans 1,5 m pomiędzy kolejnymi osobami), w obiektach handlowo-usługowych, zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego i na cmentarzach.

Czytaj także: Maseczki higieniczne – gdzie je trzeba nosić, a gdzie nie? [LISTA MIEJSC]

Koronawirus w Polsce — dowiedz się więcej:

Świat szykuje się na kolejny sezon na grypę. Przez pandemię będą masowe szczepienia?

Genialny wynalazek Japończyków. Inteligentna maseczka, która... tłumaczy naszą mowę na 8 języków

Czy pory roku mają wpływ na pandemię? WHO ostrzega, że "COVID-19 to nie choroba sezonowa"

źródło: gov.pl