Czy wiesz, że twój telewizor wykorzystuje już sztuczną inteligencję? A nowy powinien ją mieć

Dawid Wojtowicz
Nie tak dawno firma Samsung poinformowała, że w polskich domach jest już 100 000 telewizorów ze sztuczną inteligencją. Stało się to dość niepostrzeżenie, prawda? Wszystko to po to, aby oglądanie filmów, seriali, koncertów czy meczów sportowych było jak najbardziej realistyczne, pełne detali, kolorów i efektów dźwiękowych. Przyjemne dla oka i ucha.
O tym, jak sztuczna inteligencja potrafi poprawić obraz i dźwięk TV, można przekonać się, poznając najnowsze telewizory Samsung QLED Materiały prasowe / Samsung
Obecnie telewizory zamieniają nasze domy w małe kina. Świetne wrażenia z oglądania i kinowe doznania, to zasługa coraz większej rozdzielczości i ekranów, a także coraz bardziej wyrafinowanych technologii. Dziś w telewizorach QLED wykorzystywane są ekrany oparte o kropki kwantowe, mniejsze niż 1/100000 grubości ludzkiego włosa, które wpływają na doskonałość kolorów. Do tego procesory oparte o sieci neuronowe, ale to jeszcze nie wszystko. Musimy pamiętać, że swój niemały udział w doskonaleniu jakości obrazu na ekranie telewizorów QLED 8K i 4K ma coraz bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja, która zarządza ponad 33 milionami pikseli, a także miedzy innymi skalowaniem obrazu, kontrastem, czernią i kolorami i wieloma innymi procesami.
Dzięki upscalingowi posiadacze telewizorów QLED 8K, takich jak Samsung QLED Q950T, mogą zobaczyć ulubione produkcje czy archiwalne nagrania w zupełnie nowej odsłonieMateriały prasowe / Samsung
O tym, jak AI potrafi poprawić obraz i dźwięk TV, można przekonać się, poznając najnowsze telewizory Samsung QLED. Wśród technologii poprawy jakości obrazu duże wrażenie robi funkcja inteligentnego skalowania do rozdzielczości 4K (3840 x 2160) i 8K (7680 x 4320). Na dużych, 75 czy 85 calowych telewizorach filmy czy seriale wyprodukowane w latach 80 czy 90 bez wsparcia sztucznej inteligencji będą pełne pikseli i nieostre. Sztuczna inteligencja to zmienia.

Dzięki upscalingowi posiadacze telewizorów QLED 8K i 4K, takich jak Samsung QLED Q950T czy Q80T mogą zobaczyć ulubione produkcje czy archiwalne nagrania w zupełnie nowej odsłonie – z większą liczbą szczegółów, lepszymi kolorami oraz kontrastem. Końcowy efekt zależy od zarówno modelu, jak i rozdzielczości wyjściowego materiału. W każdym przypadku algorytmy AI dążą jednak do tego, by obraz został poprawiony, a następnie wyświetlony w możliwie najwyższej jakości. To miedzy innymi efekt ponad 100 milionów obliczeń w ramach drobiazgowej analizy cech nagrania, który wykonuje Procesor Quantum 4K/8K i sztuczna inteligencja. Jego praca pozwala zredukować szumy, odtworzyć utracone szczegóły i wyostrzyć kontury obiektów i tekstu.
Procesor Quantum 8K wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby poprawiać jakość obrazuMateriały prasowe / Samsung
Sztuczna inteligencja w telewizorach QLED 2020 zajmuje się również szlifowaniem dźwięku. Przykładem jest funkcja o nazwie Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA), która rozpoznając mowę w ścieżce dźwiękowej, rozwiązuje problem zakłóceń filmowego seansu przez nieoczekiwany hałas. Po wykryciu niepożądanego dźwięku w otoczeniu telewizora (np. włączonej suszarki do włosów) automatycznie podnosi ona głośność dialogów w oglądanym materiale.

Najnowsze telewizory QLED 4K/8K oferują także Funkcję Adaptacji Dźwięku. Jeśli oglądamy np. horror, technologia ta będzie wyostrzać dialogi albo efekty specjalne w zależności od tego, który aspekt ścieżki dźwiękowej filmu powinien znajdować się na pierwszym planie (oddziaływać na emocje widza) w konkretnej scenie.
Funkcja Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA), rozpoznając mowę w ścieżce dźwiękowej, rozwiązuje problem zakłóceń filmowego seansu przez nieoczekiwany hałasMateriały prasowe / Samsung
W inteligentne przetwarzanie audio wpisuje się również technologia Dźwięku Podążającego za Obiektem (OTS). Jeśli widzimy na ekranie krążącą motorówkę, to również odgłos pracy jej silnika będzie zmieniał natężenie i przemieszczał się tak jak ona.

Wykorzystujące sztuczną inteligencję telewizory QLED 2020 reagują także samoistnie zmianą obrazu i dźwięku na warunki zewnętrzne. Przykładowo, niektóre telewizory QLED automatycznie dobierają najlepsze ustawienia wideo i audio w zależności od poziomu oświetlenia w pomieszczeniu, odległości widza od ekranu czy głośności przeszkadzających w oglądaniu hałasów takich jak np. szczekanie psa w salonie czy koszenie trawy w ogródku za uchylonym oknem.

Artykuł powstał we współpracy z Samsung