Zmieniają się zasady kwarantanny w Polsce. Będzie łatwiej o zwolnienie z izolacji

Łukasz Grzegorczyk
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że kwarantanna w Polsce, nakładana w związku z epidemią koronawirusa, ma być skrócona z dwóch tygodni do 10 dni. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się już nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie. Wyjaśniamy, co się zmieni.
Zmiana zasad kwarantanny w Polsce. Jest projekt nowelizacji. Fot. Władyslaw Czulak / Agencja Gazeta
Z rządowego dokumentu wynika, że lekarz osobę izolowaną z objawami klinicznymi covid-19 zwolnić może z izolacji po trzech dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.

Z kolei osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę. Lekarz może zdecydować o zakończeniu izolacji bez wykonania testu na koronawirusa.

"Ponadto przewiduje się, że zakończenie izolacji pacjenta powinno być możliwe
w sytuacjach szczególnych, kiedy po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z
próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych" – czytamy w nowelizacji.


W projekcie zwrócono uwagę także na inne "szczególne sytuacje". Taką jest m.in. przypadek, w którym pacjentowi objawowemu został pobrany wymaz przed przyjęciem do izolatorium, a wynik okazał się negatywny po przyjęciu do izolatorium. Wtedy pacjent ma być zwalniany z izolacji celem leczenia w systemie ambulatoryjnym.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że zmiany są wprowadzane po to, by dostosować je do standardów WHO. Zmiana zasad izolacji to m.in. reakcja na doniesienia z całego kraju, że bywa, iż niektórzy pozostają zamknięci w swoich domach od początku wakacji.

Czytaj także: Kolejne miasta w żółtej i czerwonej strefie. Na nowej liście jest m.in. Kraków