Pogoda w ostatni weekend wakacji będzie szaleć. Są ostrzeżenia dla niemal połowy Polski

Bartosz Godziński
Prognoza na koniec wakacji nie nastraja optymizmem – synoptycy zapowiadają gwałtowne zjawiska pogodowe: burze, gradobicia, porywisty wiatr, podtopienia, upały, a nawet trąby powietrzne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia dla sporej części kraju. Zobaczcie, gdzie pogoda najbardziej da się we znaki.
Pogoda ma być szczególnie niebezpieczna w niedzielę, 30 sierpnia Fot. www.windy.com
W weekend 29-30 sierpnia nad Polską będzie znajdować się strefa frontu atmosferycznego. Będzie on rozdzielał dwa różniące się rodzaje powietrza. "Suche i upalne powietrze zwrotnikowe na południowym wschodzie i wschodzie od chłodniejszego powietrza polarnego morskiego na pozostałym obszarze Polski" – czytamy na stronie IMGW.

Dla centralnej i południowo-wschodniej Polski wydano ostrzeżenia hydrologiczne 1. stopnia. "W miejscach pojawienia się burz możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia" – podają pracownicy instytutu.
"Dzisiejsze burze, które rozwiną się głównie na południu i w centrum kraju może cechować gwałtowny przebieg. Główna ich aktywność przypadnie na godziny wieczorne i nocne" – piszą na swojej stronie Łowcy Burz. Nie wykluczają lokalnych opadów gradu. Pokrywa się to z przewidywaniami IMGW. Z kolei na Podkarpaciu obowiązują już ostrzeżenia związane z upałami. Jutro ma być jeszcze goręcej niż dziś – termometry pokażą nawet 33 stopnie Celsjusza. Zdaniem ekspertów z IMGW, najgorzej będzie w niedzielę, 30 sierpnia.


"Tego dnia, zwłaszcza w późniejszych godzinach popołudniowych i wieczornych prawdopodobny będzie rozwój gwałtownych burz, które swoim zasięgiem obejmą południową i centralną Polskę (głównie na obszarze od Opolskiego, Śląskiego, po centralne Mazowsze). Nocą z niedzieli na poniedziałek strefa gwałtownych burz obejmie także północno-wschodnią część kraju" – czytamy.

"Będą się tworzyć silne układy burzowe, którym towarzyszyć będą nawałnicowe porywy wiatru (miejscami powyżej 100 km/h!), nawalne opady deszczu oraz opady gradu. Wystąpią także warunki do rozwoju trąby powietrznej" – podaje IMGW.

Czytaj też: Te strony z pewnością ułatwią ci życie. Z dużą dokładnością pokazują na mapie, gdzie są burze

"Synek, wyłączaj komputer, bo burza idzie". 5 prawd i mitów o piorunach (nie tylko kulistych)