"Nie obowiązuje reguła wzajemności". MON nie pozwolił przemawiać Dulkiewicz na Westerplatte

Daria Różańska-Danisz
– Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby przedstawiciel władz państwowych różnego szczebla nie mógł zabrać głosu na Westerplatte. Szkoda, że tu nie obowiązuje reguła wzajemności – tak Aleksandra Dulkiewicz skomentowała decyzję MON o tym, że nie będzie mogła przemawiać podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej, organizator obchodów wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, zdecydowało, że Aleksandra Dulkiewicz nie będzie przemawiała 1 września. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
O tym, że Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, nie będzie mogła publicznie zabrać głosu 1 września na Westerplatte, zdecydowało Ministerstwo Obrony Narodowej, które po raz pierwszy jest organizatorem uroczystości. Wcześniej przez ponad 20 lat gospodarzem tego wydarzenia było miasto Gdańsk.

– To była bardzo krótka informacja z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, że nie przewiduje się wystąpień władz samorządowych, bo głos będą zabierać jedynie władze państwowe – opowiadała w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Dulkiewicz.

– Nie, to nie jest kwestia tego, czy jest mi przykro, pewnie bardziej chodzi o styl załatwiania spraw, o to, że nie było żadnej rozmowy, mimo moich prób – wyjaśniła Aleksandra Dulkiewicz. Dodała też, że "Prawo i Sprawiedliwość ma pełnię władzy i wykorzystuje ją tak, jak potrafi, z całą siłą, z całą mocą".


Prezydent Gdańska zwracała uwagę, że "nigdy nie było takiej sytuacji, żeby przedstawiciel władz państwowych różnego szczebla nie mógł zabrać głosu na Westerplatte". – Szkoda, że tu nie obowiązuje reguła wzajemności – stwierdziła.

I rozwinęła: – Jak my robimy obchody 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych, dzisiaj i przez cały weekend, to przygotowujemy je tak, żeby tu było miejsce dla każdego, ale też żeby nie wchodzić sobie w drogę wtedy, kiedy wiemy, że to nie jest mile widziane.

Obchody na Westerplatte


Uroczystości 1 września na Westerplatte rozpoczną się jak zawsze o 4.45. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie obecna na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Towarzyszyć jej będą prezydenci największych miast. Po części oficjalnej złoży kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Tym razem, jako gospodarz uroczystości, zgromadzonych uczestników obchodów na Westerplatte powita minister Mariusz Błaszczak. W planach jest też m.in. zapalenie Znicza Pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy oraz odczytanie apelu pamięci.

W ubiegłym roku Sejm przyjął tzw. specustawę dotyczącą Westerplatte. Władze Gdańska mówiły wówczas o aneksji terenu półwyspu. Teren przeszedł pod kontrolę Skarbu Państwa, a konkretniej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Czytaj także: MON zmienia reguły uroczystości na Westerplatte. Nie pozwolą przemówić prezydent Dulkiewicz

źródło: TVN24