Anna Lewandowska cię wkurzyła? Tych 7 polskich, ciałopozytywnych kont na Instagramie warto znać

Ola Gersz
Ciałopozytywność to idea, która polskim kobietom (ale również mężczyznom) jest wyjątkowo potrzebna. A widać to, chociażby, po odzewie na felieton "Patrząc na Annę Lewandowską w kostiumie grubej kobiety, poczułam się jak g****" w naTemat. Dlatego prezentujemy 7 ciałopozytywnych kont na Instagramie, z którymi warto się zapoznać. To bezpieczne przestrzenie dla wszystkich, którzy chcą zbudować dobre relacje ze swoim ciałem, ale również jedzeniem czy aktywnością fizyczną.
Jakie ciałopozytywne profile warto obserwować na Instagramie? Fot. Pexels / Anna Shvets

1. Ciałopozytyw

Jednym z głównych polskich profili body positive na Instagramie jest Ciałopozytyw. To projekt, którego autorką jest Kaya Szulczewska, aktywistka i feministka (warto również obserwować jej prywatny profil na Instagramie @kayaszu). Tutaj nie ma cielesnych tabu: są fałdki, cellulit, blizny, włosy pod pachami, trądzik. Ciałopozytyw, jak sama nazwa wskazuje, pomaga zbudować pozytywną relację z ciałem i nauczyć nas – i kobiety, i mężczyzn – do niego szacunku. Przypomina też, że żadne ciało nie powinno być wykluczane (a poczucie wykluczenia wiele osób miało po relacji Anny Lewandowskiej na InstaStories, na którym trenerka tańczyła w przebraniu grubej kobiety).

2. Dobre ciało

Autorką projektu Dobre Ciało jest Kamila Raczyńska-Chomyn, instruktorka treningu mięśni dna miednicy i współprowadząca fanpage Pani Miesiączka, z którą inspirującą rozmowę w podcaście Związkologia możesz obejrzeć na naTemat.pl. Raczyńska-Chomyn uczy, że ciało jest – jak pokazuje to już sama nazwa – jest po prostu... dobre. Pomaga kobietom je zrozumieć, zaakceptować i polubić oraz przestać bać się swojej cielesności. Dobre Ciało (warto obserwować stronę tego projektu również na Facebooku) to także kopalnia zdrowotnej, cielesnej i seksualnej wiedzy dla kobiet.

3. Antydieta

Antydieta jest, jak czytamy na Facebooku, "ruchem promującym osiąganie zdrowia, dobrego samopoczucia i akceptacji bez przechodzenia na dietę. Bo diety są przereklamowane!!!". To idealna przestrzeń dla wszystkich osób nieakceptujących swojego ciała, namiętnie liczących kalorie i porównującym się z innymi. Na instagramowym profilu znajdziemy codzienne wyzwania, dzięki którym zbudujemy swoją ciałopozytywność oraz poznamy tajniki jedzenia intuicyjnego.

4. Myśl w RUCHU - Joanna Jaworska

"Zbyt często słyszę słowa: jak już będę chudsza to wtedy.. WTEDY WSZYSTKO SIĘ ZMIENI! Przyleci Pan Magik i sprawi że uśmiech nie zleci mi z buzi, a i nago niczym rusałka będę biegała po mieszkaniu i nuciła piosenki Disneya. BULLSHIT" – napisała w jednym ze swoim postów Joanna Jaworska, coach i trenerka personalna. Jaworska to ciałopozytywna trenerka, a to nadal wyjątek w świecie fitness. Jej profil "Myśl w RUCHU" powinny zaobserwować wszystkie osoby zmęczone nastawionymi na diety i reżim Ewą Chodakowską i Anną Lewandowską. Polecamy również odcinek podcastu Związkologia z Jaworską, w którym udowadnia, że płaski brzuch wcale nie zmieni całego naszego życia na lepsze.

5. Galanta Lala - ciałopozytywny blog plus size

"Mam tyłek jak trzydrzwiowa szafa i nie brzydzi mnie słowo gruba. Jestem pewna, że Ty też możesz lubić siebie!" – pisze bez ogródek Urszula Chowaniec, czyli Galanta Lala, aktywistka, blogerka i modelka bielizny. Profil Chowaniec (zarówno ten na Instagramie, jak i na Facebooku) to ciałopozytywna, bezpieczna przestrzeń dla wszystkich kobiet plus size, które chcą być zdrowe, szczęśliwe i po prostu cieszyć się życiem. Dzięki takim osobom, jak Galanta Lala akceptacja swojego ciała jest znacznie łatwiejsza.

6. Paulina Małek (pm_nutritionist)

Paulina Malek, Nutritionist (AfN), stworzyła swoją stronę, aby, jak sama pisze, "pomóc klientom w trudnych relacjach z jedzeniem i ciałem". "Jedzenie powinno być przyjemnością, a nie powodem do niepokoju lub stresu. Ciała istnieją naturalnie w szerokim zakresie kształtów i rozmiarów. (...) Bez względu na rozmiar, twoje ciało zasługuje na opiekę i szacunek" – podkreśla. Jej konto na Instagramie świetnie zmotywuje cię i zainspiruje do podjęcia "walki" ze swoją niezdrową relacją z ciałem i jedzeniem. Powodzenia!

7. Ciałoakceptacja

Ciałoakceptacja to profil Zuzanny Kwiatkowskiej, który skupia się właśnie na akceptacji swojego ciała. Ciałopozytywność, zaburzenia odżywiania, fat-shaming – tutaj nie ma cielesnych tematów tabu. Ciałoakceptacja przypomina również bardzo ważną rzecz: zaakceptowanie swojego wyglądu wcale nie wyklucza chęci zmiany, a osób, które chcą swoje ciało zmienić, nie powinno się zawstydzać i krytykować.