Cała jesień nas zaskoczy. Temperatury mają być o wiele wyższe od spodziewanych
Jesień oraz początek zimy będą ciepłe – tak wynika z prognozy długoterminowej opublikowanej przez IMGW. W listopadzie, grudniu i styczniu w dużej części kraju średnie temperatury będą przekraczać normę wieloletnią.
W przypadku grudnia oba modele są zgodne – będzie to ciepły miesiąc. W prawie całej Polsce temperatury powinny przekraczać normę wieloletnią. Wartości w normie lub poniżej niej przewidywane są tylko dla pojedynczych małych obszarów porozrzucanych po różnych częściach kraju.
A jak będzie kształtować się temperatura w najbliższych miesiącach? Są już długoterminowe prognozy Accuweather. W październiku możemy przez długi czas spodziewać się 17-20 stopni, w listopadzie – około 6-7 stopni.
Najwięcej wątpliwości budzi pogoda w styczniu. Tutaj modele różnią się od siebie. Jeden z nich przekonuje, że temperatura w całym kraju powinna oscylować w granicach normy. Według drugiego, właściwie wszędzie ma być cieplej niż zwykle. W ostatnich latach przeważała druga opcja.
Średnia dobowa temperatura dla listopada w latach 1981-2010 wyniosła ok. 3 stopni. W grudniu było to ok. jednego stopnia na minusie. Uśredniona dobowa temperatura dla sierpnia przekraczała 3 stopnie poniżej zera. Należy jednak pamiętać, że to uśrednione pomiary z dnia i nocy, a średnie temperatury maksymalne (z najcieplejszego momentu doby) są o kilka stopni wyższe.
Jeśli prognoza IMGW się sprawdzi, będziemy mieli do czynienia z kontynuacją tendencji z ostatnich miesięcy. Po umiarkowanym lipcu przyszły ciepłe sierpień i wrzesień. Wszystko wskazuje na to, że w październiku też będą nam towarzyszyć temperatury powyżej normy.
Czytaj także: Już wiadomo, jaka będzie zima i kiedy spadnie śnieg. Jest długoterminowa prognoza
źródło: IMGW, Accuweather