"Wehikuł czasu". Genialna funkcja Google Earth, która pozwala na wirtualną podróż w czasie

Monika Piorun
Jak wyglądało dowolne miejsce na Ziemi w przeszłości? Dzięki Google Earth Timelapse wystarczy wpisać nazwę wybranego miasta, by w mgnieniu oka zobaczyć jak wyglądało w ciągu kilku ostatnich dekad. Proste narzędzie umożliwia błyskawiczną podróż w czasie nawet za pośrednictwem zwykłych smartfonów. Dla fanów prehistorii nie lada gratką będzie za to mapa Ancient Earth Globe, która pokazuje, jak się zmieniał wybrany obszar przez ostatnich 750 mln lat.
Choć Google Earth zdążyło już osiągnąć sporą popularność wśród internautów, to jednak nie wszyscy zdążyli poznać funkcję Timelapse, które pozwala "cofnąć się" w czasie i sprawdzić, jak wyglądał wybrany teren w przeszłości (od 1984 do 2018 roku). Fot. Google Earth Timelapse
Google Earth od 2004 roku cieszy się sporą popularnością wśród internautów, ale nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dzięki funkcji Timelapse bardzo łatwo można sprawdzić, jak wyglądała wybrana przez nas miejscowość pomiędzy 1984 a 2018 rokiem.

Wcześniej wyjątkowe narzędzie Google umożliwiło sprawdzanie tylko ograniczonej liczby wybranych obszarów, teraz stało się jednak znacznie bardziej rozbudowane.

Dzięki 15 mln satelitarnych fotografii zmieniających się w przyspieszonym tempie w formie szybkiego clipu, łatwo można się przekonać, jak przez lata rozwijało się mnóstwo miejsc w całej Polsce – od Tatr po Bałtyk.


Czytaj także: Krajobraz czasów zarazy. Zdjęcia satelitarne Ziemi w czasie pandemii covid-19

Google Earth Timelapse – jak to działa?

Google Polska za pośrednictwem mediów społecznościowych właśnie przypomniało, że Google Earth Timelapse działa także na smartfonach i niczym wirtualny "wehikuł czasu" pozwala na szybką podróż do przeszłości. – Wybierz miejsce na świecie i zobacz jak zmieniło się od 1984 roku, dzięki funkcji Timelapse – zachęca Google Earth.

Od 1984 do 2018 – wirtualna "podróż w czasie" z Google

Google Earth Timelapse to proste narzędzie, które działa jak wirtualny "wehikuł czasu". Wystarczy wybrać interesujące nas miejsce na Ziemi, by sprawdzić, w jaki sposób wyglądało z kosmosu na satelitarnych fotografiach.

Na razie dostępna jest możliwość śledzenia zdjęć z niemal 4 ostatnich dekad, od 1984 roku (niektórzy mogą doszukać się symbolicznych nawiązań do kultowej książki George'a Orwella: "1984") do czasów współczesnych (do roku 2018).

System stale jest jednak rozbudowywany i nie można wykluczyć, że wkrótce będzie można uzyskać dostęp do szerszych ram czasowych.

Ancient Earth Globe – mapa, która sięga 750 mln lat wstecz

Miłośnicy historii (a właściwie prehistorii) z pewnością docenią mapę Ancient Earth Globe, która pozwala sprawdzić, jak zmieniał się dany obszar na przestrzeni ostatnich... 750 mln lat, kiedy Ziemia wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie.

System opracowany na podstawie map paleogeograficznych w ramach projektu Paleomaps można wykorzystać do prześledzenia momentu, kiedy na świecie istniały dinozaury.

Czytaj także: Wirtualne podróże biją rekordy popularności. Oto miejsca, które warto zwiedzić online [LISTA]
Dowiedz się więcej:

Dr Google prawdę Ci powie… Analitycy precyzują objawy covid-19 dzięki hasłom z wyszukiwarek

Gdzie jest burza? Najlepsze aplikacje, interaktywne mapy i radary burzowe online [LISTA]

MAPA grzybów 2020: Gdzie zbierać grzyby, by nie dostać mandatu?