O tym geście dyrektora muzeum Auschwitz mówi cały świat. Chce odbyć karę za skazanego chłopca

Ola Gersz
Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, napisał list do prezydenta Nigerii z żądaniem ułaskawienia 13-letniego chłopca Omara Farouqa, który został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwa religijne. Cywinski zaproponował, że – jeśli ułaskawienia nie będzie – wraz ze 119 wolontariuszami odbędzie karę w nigeryjskim więzieniu zamiast chłopca.
Piotr Cywiński wstawił się za 13-letniego chłopca Fot. Kuba Ociepa / Agencja Gazeta
Światowa opinia publiczna nie kryje oburzenia: sąd religijny w stanie Kano w Nigerii skazał 13-letniego chłopca na 10 lat więzienia. Omar Farouq został uznany za winnego bluźnierstwa – miał używać wulgarnych słów pod adresem Allaha.

Czytaj także: 16 faktów o Nigerii, których nie znałeś

W sprawie zareagował również UNICEF. – Skazanie 13-letniego Omara Farouqa na 10 lat więzienia jest błędne. Neguje to wszystkie podstawowe zasady dotyczące praw dziecka i wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, pod którymi podpisała się Nigeria – oświadczył Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w tym kraju.

Piotr Cywiński interweniuje w sprawie Omara Farouqa


Obojętny na los 13-letniego chłopca nie pozostał również Piotr Cywiński. Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau napisał list do prezydenta Nigerii Muhammadu Buhari, w którym zażądał ułaskawienia Omara. "Jako dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, które czci pamięć ofiar i opiekuje się pozostałościami po nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, w którym więzione i zabijane były dzieci, nie mogę pozostać obojętny na ten haniebny dla ludzkości wyrok" – napisał Cywiński w liście, który w całości zamieszczono na Twitterze.


"Niezależnie od tego, co powiedział chłopiec, to ze względu na swój wiek nie może być on traktowany jako osoba w pełni świadoma i odpowiedzialna za swoje czyny. Nie można narazić go na utratę większości jego młodości, pozbawienie życiowych szans oraz stygmatyzację psychiczną, emocjonalną i edukacyjną, która odbije się na całym jego życiu" – dodał dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau. Cywiński zaproponował również, że – jeśli czyn chłopca faktycznie zasługuje karę na 120 miesięcy pozbawienia wolności – to karę odbędzie za Omara 120 wolontariuszy. Każdy z nich spędzi w nigeryjskim więzieniu jeden miesiąc. Wśród nich będzie również Piotr Cywiński. "Tym samym kara za przestępstwo dziecka będzie taka sama, a unikniemy najgorszego" – napisał.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau zapewnił również, że jeśli chłopiec zostanie ułaskawiony lub karę za niego odbędą wolontariusze, to pomoże sfinansować jego edukację.

Czytaj także: "Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny". Przemówienie Mariana Turskiego, b. więźnia Auschwitz

"W ten sposób, zamiast zniszczonego młodego człowieka, Nigeria zyska świadomego i wyedukowanego młodego obywatela" – podkreślił Cywiński, który na koniec poprosił prezydenta Nigerii o pozytywne rozpatrzenie jego prośby i wyraził nadzieję, że sytuacja zostanie "szybko rozwiązana zgodnie ze standardami XXI. wieku". Jak informuje Reuters, który pisze o liście Polaka, Muhammadu Buhari nie odpowiedział jeszcze na list Cywińskiego.