Czego jeszcze nie wiesz o Idze Świątek? Droga od Raszyna do Roland Garros

Monika Piorun
Iga Świątek jest prymuską nie tylko na korcie tenisowym. W szkole zwyciężczyni Wielkiego Szlema radzi sobie doskonale (średnia ocen: 5,6). Pół Polski zastanawia się dziś dlaczego w Paryżu kibicował jej tylko ojciec — Tomasz Świątek oraz siostra Agata, a nie było z nią mamy. Powód okazuje się dosyć prozaiczny... Jakie tajemnice skrywa Iga Świątek, jak trenuje, czego słucha i z jakiego powodu 10 października może być nowym świętem polskich kobiet?
19-letnia Iga Świątek z Raszyna ma dziś u stóp cały świat. Gratulacje za wygranie Wielkiego Szlema składają jej największe gwiazdy sportu. Kim tak naprawdę jest ta młoda tenisistka? Co o niej wiemy? Fot. Twitter.com/@iga_swiatek
— Po tylu latach jeżdżenia z nią na zawody zrozumiałam, że uzewnętrznianie emocji podczas meczu nie pomaga. Po prostu, patrząc na styl jej gry od początku turnieju, byłam przekonana, że będzie dobrze — wyznała w rozmowie z "Super Expressem" Dorota Świątek, mama triumfatorki Roland Garros, która najważniejszy tenisowy turniej córki oglądała z ekranu telewizora w podwarszawskim Raszynie.

W sporcie nadmierna egzaltacja i łzy wzruszenia bliskich mogą rozpraszać zawodników, dlatego na trybunach na oklaskiwanie córki zdecydował się tylko jej tata Tomasz Świątek oraz o 3 lata starsza siostra Agata.

Kim są rodzice Igi Świątek?

Mama Igi, lek. Dorota Świątek, jest ortodontką i prowadzi prywatny gabinet w podwarszawskim Raszynie.


W jej ślady poszła najstarsza córka Agata Świątek, która od 2017 roku jest studentką Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Choć matka Igi Świątek nie udziela się w mediach i z całej rodziny pozostaje najbardziej w cieniu, to wśród komentujących sukcesy nowej "pierwszej rakiety świata" na bieżąco pojawia się jej siostra, która w przeszłości także trenowała tenis, ale na etapie dorastania musiała zrezygnować ze względów zdrowotnych (m.in. bóle kolana).

Iga i Agata zawsze były sobie bardzo bliskie. Kilka miesięcy temu tenisistka udostępniła w mediach społecznościowych wspólne zdjęcie z dzieciństwa. Opisując fotografię wspomniała zaś, jak bardzo dumna jest z siostry, której udało się zaliczyć ostatnią sesję egzaminacyjną na stomatologii "z najlepszymi wynikami".

Iga Świątek jest perfekcyjna (nie tylko) na korcie...

Z nauką nie ma kłopotu także sama Iga Świątek. Podczas edukacji w Szkole Integracyjnej przy ul. św. Bonifacego na stołecznym Mokotowie czy w niepublicznym, autorskim Liceum Ogólnokształcącym nr 42 w Warszawie, zawsze była prymuską i zdobywała czerwone paski na świadectwie.

Choć treningi uniemożliwiały jej uczestniczenie w wycieczkach szkolnych czy zabawach okolicznościowych, to jednak zawsze zdawała bez kłopotu wszystkie partie przerabianego materiału. W gimnazjum jej średnia ocen wynosiła 5,6. Śpiewająco poszła jej także tegoroczna matura.

Jak udało się ustalić "Newsweekowi", z matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym zdobyła 100 proc. Język polski zaliczyła zaś na 83 proc. Z rozszerzonej matury z matematyki uzyskała 66 proc. Rozszerzony angielski zdała zaś na 96 proc. Niejeden uczeń, który chodzi na zajęcie w normalnym trybie mógłby pomarzyć o takich wynikach.
Iga Świątek wraz z trenerami i psychologiem tuż po zwyciężeniu Wielkiego Szlema 10 października 2020 roku.Fot. Twitter.com/@rolandgarros
Iga nigdy nie ukrywała, że pasją do sportu "zaraził" ją ojciec, który najpierw na korty tenisowe posłał najstarszą Agatę. Wkrótce dołączyła do niej młodsza siostra, która miała wtedy zaledwie... 6 lat.

13 lat później udało się jej zostać pierwszą w historii Polką, która wygrała Wielkiego Szlema. Co wiemy o osobie, która jak zapewniała sama gwiazda tuż po triumfie na Roland Garros, nauczyła ją "jak być profesjonalistą w sporcie"?

Kim jest Tomasz Świątek — ojciec Igi?

56-letni Tomasz Świątek w przeszłości trenował wioślarstwo. W 1988 roku reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, na których razem z pozostałymi członkami osady zajął ostatecznie 7. miejsce.

Już wtedy miał zdać sobie sprawę, że lepiej postawić na sporty indywidualne, w których nie jest się zależnym od innych. Przekonanie to udało się mu zaszczepić swoim dzieciom.

Choć początkowo zależało mu, by córki pływały wyczynowo, to jednak szybko okazało się, że dużo lepiej radzą sobie na kortach Warszawianki, WKT Mera oraz Legii.

— Tenis to sport dla samotników. Dużo czasu spędzamy sami ze sobą: wyciągając wnioski z gry, układając taktykę — przyznała Iga Świątek w książce Justyny Sucheckiej "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat". Obecnie Tomasz Świątek w turniejach kibicuje córce jedynie okazjonalnie, by nie generować dodatkowych kosztów. Jednak w przeszłości to na jego głowie spoczywało dowiezienie Igi na wszystkie zawody. Startów było sporo, bo Iga już jako 13-latka w Mistrzostwach Polski od lat 14 zgarnęła całą pulę nagród.

Teraz w układaniu taktyki Idze i jej ojcu pomagają profesjonalni trenerzy (m.in. 28-letni Piotr Sierzputowski z Gdyni) oraz psycholog (Daria Abramowicz), która 10 października, kiedy Iga wygrywała Wielkiego Szlema, obchodziła swoje urodziny.
Okazuje się, że data ta jest szczególna nie tylko z tego powodu...

Olga Tokarczuk i Iga Świątek — 10 października to ich dzień

Życie zawsze pisze najciekawsze scenariusze, ale okazuje się, że także zwykły kalendarz może być całkiem przewrotny.

W ubiegłym roku 10 października świat obiegła informacja o tym, że laureatką literackiej Nagrody Nobla została polska pisarka Olga Tokarczuk. Dokładnie rok później cały świat kolejny raz zachwycił się Polką — 19-letnią Igą Świątczak z Raszyna. — Niech każdy 10 października będzie świętem polskich kobiet i dziewczyn. I żebyśmy zdobywały najwyższe szczyty — zaapelowała Olga Tokarczuk podpisując z towarzystwie Moniki Olejnik swoją powieść "Bieguni" ze specjalną dedykacją dla pierwszej Polki, która wygrała Wielkiego Szlema. Iga była zachwycona gratulacjami od wrocławskiej noblistki i zapewniła, że choć na razie nie miała "jeszcze okazji poznać dzieł Pani Tokarczuk", to z pewnością znajdzie czas, by nadrobić zaległości, zwłaszcza że nie musi już czytać głównie lektur szkolnych.

Iga Świątek — wzrost, waga, ulubiona muzyka i... autorski trening

Iga Świątek ma 176 cm wzrostu i waży około 65 kg (według niektórych źródeł 76 kg) i choć od zawsze starała się żyć jak normalna nastolatka, to jej rytm dnia był zawsze uzależniony od gry w tenisa.

— Szkoła, trening, nauka, spać — tak swoją rutynę opisywała w wywiadach Iga Świątek. Choć zapewnia, że wcale nie było to tak straszne, jak mogłoby się wydawać.

Jej plan dnia był zawsze starannie przygotowany. Ojciec zawoził ją na treningi, a w tym czasie na tylnym siedzeniu samochodu... zjadała obiad ze stołówki w menażce.

Zawsze miała też przy sobie książki (m.in. J. Grishama czy Faconesa), ogladała filmy z Sandrą Bullock oraz słuchała ulubionej muzyki — Pink Floyd, Pearl Jam, Red Hot Chilli Peppers, Amy Winehouse, Aerosmith, Simply Red czy... zespołu ABBA. Od pewnego czasu uczy się też grać na ukulele, które dostała od swojej psycholożki.

Trening Igi Świątek

W czasie pandemii, kiedy niemal cały świat musiał zrobić przerwę na globalny lockdown, Iga trenowała samodzielnie podczas domowej kwarantanny.

Zapisem autorskich ćwiczeń (od pompek i przysiadów po skomplikowane skłony) tenisistka podzieliła się z fanami w mediach społecznościowych. Obecnie na Instagramie śledzi ją (bagatela) 252,3 tys. followersów.

Fenomen tęczowej sukienki Igi Świątek

Furorę w sieci zrobiła także sukienka w charakterystyczne, kolorowe pasy, którą Iga włożyła podczas wręczania jej pucharu po zwyciężeniu Wielkiego Szlema.

Tęczowe barwy według części internautów miałyby świadczyć o geście poparcia dla społeczności LGBT. Tenisistka jak dotąd pozostawiła te domysły bez komentarza...

Otwarcie za to mówi o starcie w najbliższych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które zostały przełożone ze względu na pandemię covid-19. Gdyby odbyły się w tym roku, pewnie doskonała kondycja pomogłaby jej w zdobyciu złotego medalu.
Czy sukienka w charakterystyczne tęczowe pasy, którą Iga Świątek włożyła podczas uhonorowania ją pucharem zwyciężczyni turnieju Roland Garros była gestem poparcia społeczności LGBT?Fot. Twitter.com/@rolandgarros/@iga_swiatek

Iga Świątek — dowiedz się więcej:

Świątek odpowiedziała na gratulacje Radwańskiej. Była zaskoczona?

To historyczny moment! Iga Świątek została mistrzynią turnieju Rolanda Garrosa

"Siedziałam na ławce i płakałam". Szczere wyznanie rywalki Igi Świątek