Nigdy nie skradaj się za jej plecami! 6 złotych zasad relacji z osobą wysoko wrażliwą

Ola Gersz
Osoby wysoko wrażliwe widzą i czują świat zupełnie inaczej. W ciągu sekundy przyswajają znacznie więcej bodźców niż inni, co sprawia, że WWO są wrażliwi na piękno, ale też często są wyczerpani emocjonalnie, mają niską tolerancję na hałas i ostre światło oraz czują się nierozumiani przez otoczenie. To ostatnie można zmienić.
Jak zadbać o dobrą relację z osobą wysoko wrazliwą? Fot. Pexels / Anfisa Eremina

1. Zrozum, że czasem potrzebuje czasu tylko dla siebie

Osoby wysoko wrażliwe często czują się wyczerpane emocjami, stresem czy hałasem. Oznacza to, że WWO – i introwertycy, i ekstrawertycy – często potrzebują czasu tylko dla siebie, w którym mogą się "naładować". Jeśli jesteś przyjacielem, partnerem lub członkiem rodziny osoby wysoko wrażliwej, uszanuj to. Jeśli mieszkacie razem, pozwól jej spędzić czas – tyle ile potrzebuje – w innym pokoju lub oddzielonej przestrzeni. Jeśli oddzielnie, uszanuj, że może nie odzywać się przez jakiś czas. Nie bierz tego do siebie, to nie znaczy, że zrobiłeś coś źle. Kiedy WWO poczuje, że jest gotowa "wrócić do życia", da ci znać.

2. Zadbaj o otoczenie wokół WWO

Osoby wysoko wrażliwe intensywnie reagują na wszelkie bodźce zewnętrze, w tym hałas, ostre światło czy intensywny zapach.


Jeśli mieszkacie razem i WWO daje ci do zrozumienia, że dany bodziec negatywnie na nią działa, spróbuj go – w miarę możliwości – zniwelować. Może warto przyciszyć radio albo zmienić żarówki w lampach na cieplejsze? A może odświeżacz zapachu w łazience o mocny kwiatowym zapachu można zamienić na jakiś o subtelniejszej woni?

3. Uszanuj jej wrażliwość

Osoby wysoko wrażliwe, podobnie jak empaci, nie mogą znieść przemocy czy okrucieństwa wszelkiego rodzaju. To dlatego, że mocniej wszystko przeżywają. Do tego stopnia, że potrafią nawet... zwymiotować, oglądając horror. Dlatego pomyślcie dwa razy, zanim pokażecie osoby WWO przemocową czy przerażającą treść albo opowiecie jej historię w tym klimacie. Zawsze pytajcie jej wcześniej, czy możecie to zrobić.

4. Nie strasz i nie skradaj się

Znacie filmiki na YouTube z tzw. "prankami", czyli żartami? Ktoś skrada się za drugą osobą i nagle wyskakuje jak Filip z konopi albo staje w drzwiach sypialni współlokatora w przerażającej masce na twarzy? Cóż, niektórych może to śmieszyć, ale osoby WWO będą przerażone bardziej, niż inni. Po takim "żarcie" będą potrzebować kilku minut (albo więcej) na dojście do siebie, dlatego lepiej zrezygnować z "pranków".

5. Staraj się nie krytykować i nie wyśmiewać

Osoby WWO są przyzwyczajone do tego, że ludzie ich nie rozumieją. Jeśli troszczysz się o daną osobę, daj jej do zrozumienia, że nie uważasz jej za dziwaka. Staraj się wysłuchać osoby wysoko wrażliwej, gdy mówi o swoich doświadczeniach i odczuciach oraz je zrozumieć. Jeśli będziesz się wyśmiewał z WWO albo traktował ją jak kuriozum, trudno będzie jej ci zaufać.

6. Pamiętaj, że WWO ma skłonność do zamartwiania się

WWO jest wrażliwa bardziej, niż inni. Musisz wziąć to pod uwagę, gdy zamierzasz wrócić późno do domu albo masz gorszy humor. Pamiętaj, że bliska ci osoba wysoko wrażliwa, będzie się o ciebie zamartwiać, gdyż kierują nią silne emocje oraz cechuje ją większa empatia. Dlatego poinformuj ją, gdy masz zamiar zabalować do późna oraz zaakceptuj fakt, że będzie się o ciebie zamartwiać, nawet jeśli dla ciebie to frustrujące. WWO chce po prostu ci pomóc – ty spróbuj pomóc jej.