Już zaraz możesz być w czerwonej strefie. Oto zakazy, obostrzenia i wytyczne [LISTA]

Rafał Badowski
Najnowszy dobowy bilans zakażeń to 6526 i ponad 100 ofiar śmiertelnych. Nikt nie wie, co będzie za kilka dni, ale nawet rząd przyznaje, że liczby zakażeń mogą rosnąć skokowo. Nieoficjalnie wiadomo, że między innymi Warszawa i Kraków znajdą się od soboty w czerwonej strefie. Oficjalnie: trafi do niej ponad 100 powiatów. Co to oznacza, jakie obostrzenia przewiduje?
Jakie obostrzenia będą obowiązywać w czerwonej strefie? Oto lista. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Czytaj także: Ponad 100 powiatów trafi do czerwonej strefy, w tym duże miasta! Jest potwierdzenie ministerstwa

Czerwona strefa - jakie obostrzenia?

Tak jak w żółtej strefie, w czerwonej mamy obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej na terenie całej Polski. Nie trzeba zakładać maseczek i przyłbic między innymi w lasach, parkach i na plażach.

Czytaj także: To już jest dramat. Kolejny rekord zakażeń i 116 ofiar covid-19 w ciągu doby

Siłownie, centra i kluby fitness

Działalność w strefie czerwonej jest dopuszczalna pod warunkiem, gdy na siłowni lub w klubie znajduje się nie więcej niż jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni (w strefie żółtej – nie więcej niż jedna osoba na 7 metrów kwadratowych) dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.


Aquaparki i baseny

Obecnie, gdy cała Polska jest w żółtej strefie, obowiązuje zasada maksymalnego 75-procentowego obłożenia aquaparków i basenów. W czerwonej strefie nic się nie zmieni.

Restauracje i bary

W czerwonych strefach restauracje i bary mogą działać maksymalnie do godz. 22. Muszą przestrzegać zasady z żółtej strefy, czyli ograniczenia liczby gości do 1 na każde 4 metry kwadratowe. Klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Natomiast obsługa ma obowiązek ciągłego zakrywania ust i nosa.

Transport zbiorowy

W komunikacji miejskiej czy pociągach obowiązuje ograniczenie do 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie muszą zasłaniać nos i usta.

Kina

Tak jak w żółtej strefie, w czerwonej obowiązują ograniczenia do – 25 proc. miejsc, 1,5 metra odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos. W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.

Kościoły

Gdy wydarzenie religijne odbywa się w kościele, mamy obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W strefie czerwonej obowiązuje maksymalnie 50 proc. obłożenia budynku kościoła lub innego obiektu kultu religijnego. Gdy wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos.

Wesela, komunie, pogrzeby, uroczystości rodzinne

W strefie czerwonej obowiązuje ograniczenie do 50 osób, z wyjątkiem obsługi.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki – także jego opiekun.

Wydarzenia sportowe

W czerwonej strefie wydarzenia sportowe, na przykład mecze piłkarskie, są organizowane bez udziału publiczności

Zgromadzenia

Tak jak w żółtej strefie, obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos.

Kluby nocne, dyskoteki

Zakaz prowadzenia działalności.